درمان خار پاشنه پا چیست؟

درمان خار پاشنه پا ، یکی از سوالهایی است که بسیاری از شما  دارید. پیش از اینکه به سراغ درمان برویم ابتدا باید این بیماری را تشخیص بدهیم و در واقع مطمِن شویم که مشکل شما خار پاشنه پاست. در این مقاله به جزییات درمانی این مسئله و تشخیص آن خواهیم پرداخت.  انواع درمان خار پاشنه با توجه به میزان درد و پاسخ گویی به انواع درمان، شامل این موارد میتواند باشد: جراحی شامل آرتروسکوپی و آندوسکوپی و بدون عمل مانند فیزیوتراپی،تمرینات ورزشی،شاک ویو تراپی،لیزر و طب سوزنی

خار پاشنه پا چیست؟

خار پاشنه براثر رسوب کلسیم در زیر پاشنه بوجودمی آید. باتوجه به عکس برداری توسط اشعه ایکس میزان برآمدگی این خار درحدود نیم اینچ میباشد. بدون مشاهده این بیرون زدگی در اشعه ایکس به این برآمدگی ، سندروم خار پاشنه گفته میشود. در صورتی که به این بیماری مبتلا شدید باید هر چه سریعتر برای درمان خار پاشنه پا اقدام کنید.

خار پاشنه پا چیست

درد خار پاشنه پا

اگرچه خار پاشنه درد زیادی ندارد اما میتواند یکی ازدلائل دردکف پا باشد. خار پاشنه با دردکف پا همراه است .التهابات دردناک باندهای فیبری بافتهای متصل به کف پا که درناحیه پایین پا قرارگرفته اند وبه قسمت توپکی شکل کف پا متصل هستند از علل خار پاشنه هستند . درمان خار پاشنه پا شامل تمریناتی که متناسب با این بیماری باشد، درمان های سفارشی متناسب،داروهای ضدالتهاب وتزریق کورتیزون میباشد. اگراین درمان ها نتیجه بخش نباشد انجام عمل جراحی برای درمان خار پاشنه ضروری میباشد. معمولا بیمار و دکتر در تشخیص علت درد کف پا دچار تردید میشوند که آیا این دردناشی از خار پاشنه پا است و یا دلایل دیگری دارد اگرچه درد این دوبیماری به هم مرتبط میشوند اما یکی نستند.

دردکف پا ناشی از التهاباتی است که درب افتهای ناحیه کمانی کف پا به وجود می آید درحالیکه خار پاشنه پا یک زائده استخوانی است که میتواند در پاشنه پا به وجود می آید و بادردکف پا همراه میباشد.

حدود 70 درصد بیمارانی که دچار دردکف پا هستند دارای خار در پاشنه پای خود هستند که در عکس برداری توسط اشعه ایکس میتوان این خار رامشاهده کرد و اقدامات لازم را برای درمان پاشنه درد انجام داد. اگرچه خیلی ازبیمارانی که دارای خار پاشنه پا هستند هیچ دردی را احساس نمیکنند. هیچ رابطه دقیق ودرستی بین خار پاشنه و درد کف پا وجودندارد. خار پاشنه دربیمارانی که سابقه دردکف پا داشته اند رایج میباشد. خار پاشنه بیشتر در افراد میانسال و خانمها رخ میدهد درحالیکه هیچ محدودیت سنی درابتلابه این بیماری وجود ندارد و همه افراد مستعد ابتلابه این بیماری میباشند.

خار پاشنه پا به تنهایی باعث درد در ناحیه کف پا نمیباشد بلکه التهابات و آسیب دیدگی های کف پا هم میتواند یکی از دلائل درد کف پا باشد. تشخیص خار پاشنه پا توسط اشعه ایکس میباشد که درآن یک ضایعه استخوانی ناحیه پایین پا نقطه ای که کف پا به پاشنه آن متصل میشود دیده میشود.

درد خار پاشنه پا

دلایل ایجاد خار پاشنه پا

خار پاشنه زمانی به وجودمی آید که کلسیم بدن در پاشنه پا رسوب کند این روند معمولا پس از گذشت ماه ها اتفاق می افتد. علت خار پاشنه پا معمولا کشیدگی ماهیچه های پا ولیگامنت ها ،کشیدگی کف پا و پارگی مکرر عضوهایی که پاشنه پا را پوشانده اند میباشد. خار پاشنه معمولا در افراد ورزشکارمخصوصا ورزشکارانی که فعالیت هایی مانند دویدن وپریدن انجام میدهند ایجادمیشود.

  • پیاده روی های غیر طبیعی که باعث ایجاد فشار روی پاشنه پا ،لیگامنت ها وعصب نزدیک پاشنه میشود.
  • دویدن وپیاده روی تند مخصوصا روی سطوح سخت وناهموار
  • پوشیدن کفش های نامناسب وتنگ مخصوصاکفش هایی که محافظ مناسبی برای نگهداری از ناحیه کمانی پاشنه پا ندارند.
  • افزایش وزن وچاقی
  • افزایش سن که انعطاف کف پا راکاهش میدهد و باید از پدمحافظ کف پا استفاده کرد.
  • دیابت
  • ایستادن ساعات زیادی برروی یک پا
  • کوتاه شدن کیسه برسا براثرفعالیت های روزمره
  • داشتن صافی کف پا ویا پاهایی باارتفاع بالای قسمت کمانی

دلایل خار پاشنه پا

علائم و نشانه های خار پاشنه پا

در مورد علایم خار پاشنه توجه نمایید که این عارضه اغلب هیچ نشانه ای ندارد. اما خار پاشنه میتواند باعث بروز دردهای شدید درهنگام پیاده روی ، دوی آهسته ،دویدن های سریع به دلیل التهاب در این ناحیه بشود. معمولا بابروز خار پاشنه درد ایجاد نمیشود اما باعث آسیب دیدگی بافتهای نرم پاشنه پا مشود .

بیشتر مردم درد خار پاشنه یا کف پا را اینگونه توصیف میکنند؛ زمانیکه روی پاهای خود می ایستید احساس میکنیدکه هنگام برخاستن از خواب یک چاقو یاسوزن در پای شما رفته است وکم کم درد آن خفیف میشود. آنها اغلب ازدردهای شدیدی که بعداز برخاستن ازجای خود درکف پا برای مدت طولانی دارند گلایه میکنند.

خار پاشنه معمولاً موجب بروز دردی خنجری در کف پا در نزدیکی پاشنه می‌شود. این درد صبح‌ها هنگام برداشتن نخستین گام‌ها شدیدتر است، البته ایستادن طولانی مدت یا تغییر حالت از وضعیت نشسته به ایستاده نیز باعث بروز درد می‌شود. از  علائم خار پاشنه پا محسوب کرد.

درد پاشنه پا و درمان آن

تشخیص خار پاشنه پا

پزشک به شما انجام عکس برداری از کف پا را پیشنهادمیکند ؛ برای تشخیص اینکه آیا داشتن علائم خار پاشنه پا ، علت پاشنه درد شما است و یادلایل دیگری دارد.

اشعه ایکس

اشعه ایکس تصاویر واضحی از استخوان ها به ما نشان میدهند . اشعه ایکس بسیار به ما کمک میکند که علت های دیگر درد کف پا مانند شکستگی ویا آرتروز را تشخیص دهیم .خار پاشنه در عکس هایی که توسط اشعه ایکس گرفته میشود کاملامشخص میشود.

تصویربرداری

تصویربرداری های دیگر چون ام آر آی و فراوادرمانی به طورمنظم برای تشخیص خار پاشنه استفاده نمیشود وبه ندرت انجام میشود . ام آر آی زمانی انجام میشود که درمان های اولیه نتیجه بخش نباشد.

درمان خار پاشنه پا

درد پاشنه که با خار پاشنه و کف پا همرا ه است بوسیله استراحت بهبود نخواهد یافت .زمانیکه شما بعداز یک استراحت شبانه پیاده راه می روید درد در این ناحیه بدتر میشود ودرد آن زمانی که پاشنه پا رامیکشیدبرای مدت طولانی باقی میماند. درد آن وقتی بیشتر راه میروید کاهش پیدا میکند وممکن است درد شما بعداز استراحت و یا پیاده روی دوباره بازگردد اگر درد شما بعد از یک ماه بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید. خار پاشنه و درمان آن با راه ها و روش هایی مانند شاک ویو تراپی ، دارو، کفی طبی ، طب سنتی، ماساژ کف پا و عمل جراحی برای از بین بردن علائم و نشانه های آن میسر است . پزشک به شما درمان های زیر را برای درمان خار پاشنه پا پیشنهاد میکند.

تاندنیت آشیل  و درد پشت پاشنه پا

درمان خارپاشنه پا:

خار پاشنه پا معمولاً با درمان‌ محافظه‌کارانه‌ قابل‌ معالجه‌ است‌. درمانهای موثری برای این بیماری موجود می باشد که به توضیح آن میپردازیم.

درمان با عمل جراحی

انجام عمل جراحی برای درمان خار پاشنه، معمولا 12 ماه پس از اینکه درمان های دیگر نتیجه بخش نبود انجام میشود.

آرتروسکوپی

دراین عمل جراحی (جراحی گاستروکنمیوس) ، مکان ماهیچه های پشت ساق پا افزایش داده میشود به دلیل اینکه جای این ماهیچه ها تنگ میباشد و باعث ایجاد فشار برروی کف پا میشونداین عمل جراحی برای بیمارانی که درانعطاف کف پا وکشیدگی ساق پا دچا رمشکل هستند نتیجه بخش خواهد بود.

دراین عمل جراحی یک یا دوتا ازماهیچه هایی پشت ساق پا وسعت داده میشود تاباعث افزایش حرکت زانو شوند.این جراحی هم میتواندبه صورت باز ویا با ایجادشکاف کوچک وتوسط آرتروسکوپ انجام شود آرتروسکوپ دوربین کوچکی است که درون مفصل قرارمیگیرد وبه وسیله آن میتوان داخل مفصل را درروی یک صفحه نمایش مشاهده کرد وعمل جراحی را انجام داد.پزشک درمورداینکه کدام نوع عمل جراحی برای شمامناسب ترمیباشد توضیح خواهد داد.

عوارض درمان خار پاشنه با آرتروسکوپی

عوارض انجام این عمل جراحی برای درمان خار پاشنه پا بسیارکم میباشد اما میتواند بدون هیچ آسیبی انجام شود.

آندوسکوپی

اگر شما دارای یک دامنه حرکتی صحیح درناحیه زانو و پاشنه پا هستید پزشک برای درمان به شما آزاد کردن قسمتی از کف پا را پیشنهاد میکند. دراین عمل جراحی لیگامنت کف پا برداشته میشود تا ازفشاربرروی بافت ها کاسته شود اگر دارای جراحت استخوانی بزرگی باشید با این عمل جراحی برطرف میشود. اگرچه این عمل جراحی میتواند به صورت بسته یا آندوسکوپی هم انجام شود اما عمل جراحی بسته خیلی مشکل تر از عمل جراحی بازمیباشد. علاوه بر این آندوسکوپی به دلیل اینکه هیچ جراحتی ایجادنمیشود ریسک یاخطر بیشتری دارد.

عوارض درمان خار پاشنه پا با آندوسکوپی

یکی از رایج ترین عوارض این جراحی ، رها نشدن از دردوآسیب دیدگی به طورکامل میباشد.

عوارض درمان

درمان بدون عمل جراحی

ارتز

استفاده ازکفش های مخصوص، استفاده از یک بند برای محافظت ازتاندون ها وماهیچه ها، قراردادن کفی مناسب درکفش واستفاده از کفش های طبی میتواند موجب کاهش درد و درمان خار پاشنه پا شود.

ارتز

دارو

دردناحیه پاشنه ممکن است بااستفاده ا زداروهای بدون نسخه چون استامینوفن ،ایبوپروفن وناپروکسین بهبودیابد.

تمرینات ورزشی

درخیلی از موارد استفاده از تجهیزات درمانی برای انجام فعالیت ها میتواند باعث تصحیح کردن علت های دردشود مانند تنظیم کردن حرکات وتوازن مفصل ها برای جلوگیری از ایجاد دردکف پا.

تزریق

دربعضی ازموارد تزریق کورتون برای درمان در موضع درد برای کاهش التهاب و درمان درد کف پا و پاشنه پا بسیار نتیجه بخش میباشد.

در سالیان قبل، خار پاشنه اغلب با تزریق کورتیکواستروئید/کورتیسون درمان می شد. در حال حاضر، این روش درمانی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
کورتیسون نوع مصنوعی از استروئید مشابهی است که توسط بدن انسان تولید می شود. معمولا استروئید در داخل بدن در موقعیت های استرس زا با یک اثر ضد التهاب تولید می شود. نوع مصنوعی این استروئید را عموما ورزشگاران برای درمان التهاب تاندون مثل خار پاشنه و همچنین التهاب تاندون آشیل استفاده می کنند.
برای استفاده از این روش برای درمان خار پاشنه، یک تزریق دقیقا در بالای محل التهاب خار پاشنه صورت می گیرد. تزریق می تواند بسیار دردآور باشد، زیرا دقیقا در بالای خار پاشنه و نزدیک به استخوان است. پس از تزریق، بیمار باید استراحت کند تا از بروز آسیب به بافت مجاور جلوگیری کند. در صورتی که این شیوه موثر باشد، اثرگذاری آن فوری است، اما این روش همیشه موثر نیست، اثربخشی آن می تواند موقتی باشد و تزریقات پی در پی نیازمند باشد. مشکل اینجاست که کرتیسون استروئید نیز بافت تاندون را ضعیف می کند، بنابراین گاهی اوقات اثر تشدید کننده ای دارد.
به دلیل این اثرات منفی، پزشکان معمولا در هنگام تزریقات مراقبت بیشتری صورت می دهند. در بعضی از موارد نادر، پارگی کامل پاشنه گزارش شده است که به همین دلیل است که شما به طور کلی نباید بیش از سه تزریق انجام دهید.

طب سوزنی

طب جایگزین با گذشت زمان به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده است. با وجود اینکه طب غربی بسیاری از بیماری های رایج امروزی را می تواند درمان کند، شیوه هایی که با اقداماتی مثل طب سوزنی بکار گرفته می شوند نیز بسیار موثر هستند. این روش ها حتی وقتی دچار بیماری هایی مثل خار پاشنه هستید، بسیار موثر هستند.

طب سوزنی برای درمان خار پاشنه پا

نکته جالب اینجاست که بسیاری از افراد طب سوزنی را یک روش امروزی برای تسکین درد در نظر می گیرند. یک متخصص طب سوزنی بر درمان ” نقاط حساس موضعی” تمرکز می کند و نقاط ماشه ای بدن را غیرفعال می کند. این روش در درمان درد پاشنه پا که به علت فشار بر روی خار پاشنه پا ایجاد می شود، بسیار موثر است. علاوه براین، بسیاری از مطالعات نشان می دهند که طب سوزنی یک روش موثر برای درمان درد پاشنه پا است. وقتی این روش طب جایگزین برای درمان علائم رایج درد پاشنه پا مورد استفاده قرار گرفت، نتایج مثبتی مشاهده شد.
علاوه براین، طب سوزنی در درمان خار پاشنه، ریسک یا عوارض جانبی کمی دارد. بیماران به ندرت در مورد روش درمان شکایت می کنند و اگر چه سوزن ها ترسناک به نظر می رسند، دردآور نیستند. از این رو، یک جایگزین بی خطر برای درمان خار پاشنه است. همچنین، افرادی که به دنبال یک درمان طبیعی می گردند، طب سوزنی را به روش های درمانی دیگر ترجیح می دهند.
در نهایت، پس از درمان شدن بوسیله طب سوزنی، پوشیدن کفش هایی که از پاهای شما مواظبت می کنند را به عنوان درمان مکمل استفاده کنید. این کار تضمین می کند که درد پاشنه پا برنمی گردد. در صورتی که کفش های فرسوده ای دارید، باید کفش های جدیدی خریداری کنید. همچنین، همیشه می توانید برای کفش های خود کفی خریداری کنید. کفی ها به خوبی از پاهای شما محافظت می کنند.
طب سوزنی کمک می کند تا عضلات و بافت های همبند پا را شل کنید، التهاب را کاهش دهید و بدن را تحریک کنید تا آندروفین آزاد کند. این کارها با شتاب بخشیدن به درمان، باعث کاهش درد می شوند.
باید هر نوع سبک زندگی که در درد پاشنه پا تاثیرگذار است را تشخیص بدهید و آن را حذف کنید. کاهش فعالیت جسمانی، محدود کردن زمان روی پا ایستادن یا بررسی مشکلات مرتبط با وزن اغلب موثر است. علاوه براین، کشیدن عضلات ساق پا به صورت منظم و بررسی کفشی که می پوشید موثر است.

خار پاشنه پا

ترکیب طب سوزنی، تنظیم سبک زندگی و محدود کردن زمان روی پا ایستادن باعث می شود که درد خار پاشنه و پا برای مدتی طولانی التیام پیدا کند. با این حال، اغلب مردم درد را با تغییر سبک راه رفتن و طرز ایستادن جبران می کنند.این کار باعث ایجاد درد در نواحی دیگر بدن از قبیل پا، باسن و پشت می شود. درمان های طب سوزنی با آزادسازی فشار در تمامی بخش های مرتبط بدن و در عین حال تمرکز بر منبع مشکل در پا به تعادل مجدد بدن کمک می کند.

شاک ویوتراپی

شاک ویوتراپی

جدیدترین فن آوری ای است که برای درمان درد خارپاشنه مورد استفاده قرار می گیرد شاک ویو تراپی است. این روش برای درمان درد خار پاشنه موثر است و التهاب آسیب های بافت نرم را در عرض چند روز کاهش می دهد.
شاک ویو تراپی شامل کاربرد موج های پرانرژی شاک ویو درمانی (ESWT) از طریق سطح پوست به منظور شتاب بخشیدن به فرآیند درمان، کاهش شدید درد و تسریع بهبودی می شود. بدن با سوخت و ساز بیشتر در مکان درد واکنش می دهد و فرآیند درمان را تحریک می کند و شتاب می بخشد.
درمان درد خارپاشنه تنها چند دقیقه طول می کشد و درد در عرض چند روز به شدت کاهش پیدا می کند.
پزشک متخصص ارتوپد، در ابتدا از طریق معاینه با دست یا امواج فراصوت محل درد را مشخص می کند.سپس محل درمان را علامت گذاری می کند و ژل کنتاکت را روی آن می مالد. با استفاده از یک اپلیکاتور دستی، پزشک متخصص به آرامی موج ضربه ای را انجام می دهد.

لیزر درمانی

لیزردرمانی برای درمان خار پاشنه روش نسبتا جدیدی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonتماس با ما