چربی ها

چربی ها مهمترین منبع انرژی غذایی هستند

چربی ها به وفور در طبیعت وجود دارند و در تمام مواد نباتی و حیوانی یافت می شوند و مهم ترین منبع انرژی غذایی را تشکیل می دهند. اسیدهای چرب مورد نیاز بدن به اسیدهای اشباع شده و اسیدهای غیر اشباع تقسیم می شوند. بدن ما عمدتاً به اسیدهای چرب غیر اشباع برای رشد و سلامت نیاز دارد. اسیدهای چرب غیر اشباع عمدتاً در روغن های مایع یافت می شوند به همین دلیل است که توصیه می شود در تغذیه بیشتر از روغن مایع استفاده شود.

البته این نکته قابل اهمیت است که روغن های مایع در مقابل حرارت زیاد آسیب پذیرند و اسیدهای چرب غیر اشباع آنها تبدیل به ماده ای مضر خواهد شد. لذا برای سرخ کردن نباید از روغن ها استفاده کرد و در پخت برنج نیز بهتر است این روغن پس از پختن نسبی برنج اضافه گردد. هرچه نسبت بین اسیدهای چرب غیر اشباع به اسیدهای چرب اشباع بیشتر باشد ارزش روغن بیشتر است و روغن به صورت مایع در خواهد آمد. از مزایای دیگر روغن مایع، یا روغن های گیاهی عدم تبدیل آنها به کلسترول و عدم رسوب آن در دیواره ی عروق می باشد. روغن های جامد به دلیل وجود کلسترول فراوان قابل توصیه نمی باشند.

 

کلسترول نوعی چربی است

کلسترول نوعی چربی است که از اسیدهای چرب اشباع ساخته می شود و برای بدن می تواند مضر باشد. بدن برای ساختن بعضی از هورمون ها و مواد مورد نیاز خود از کلسترول استفاده می کند. ولی به دلیل اینکه کلسترول در گوشت حیوانات به وفور وجود دارد نیازی نیست از کلسترول اضافی در مواد غذایی استفاده شود. کلسترول موجود در مواد غذایی برای تأمین کلسترول مورد نیاز کافی است. بنابراین در صورت مصرف کلسترول اضافی، کلسترول در بدن به صورت چربی ذخیره می شود و حتی در دیواره ی رگها نیز رسوب می کند.

از مضرات کلسترول اضافی رسوب کلسترول در رگهای قلب و ایجاد تصلب شرایین می باشد. رسوب کلسترول در دیواره ی رگهای اصلی قلب موجبات دردهای قلبی و سکته ی قلبی را فراهم می کند. به همین دلیل است که امروزه در نهی کلسترول بسیار سخن گفته می شود.

عوارض مصرف بیش از حد چربی ها

مصرف بیش از حد چربی ها باعث افزایش چربی خون، تصلب (انسداد) شرائین و چاقی می گردد. چربی های خون شامل تری گلیسرید ها، فسفولیپید و کلسترول می باشد. تری گلیسریدها عمدتاً در غذاهای حیوانی به وفور دیده می شود. افزایش هر کدام از این نوع چربی ها موجب افزایش غلظت خون و علائم بیماری خواهد شد. تصلب شرائین عبارت است از رسوب چربی در دیواره ی شریان ها. این رسوب در صورتی که در دیواره ی شریانهای اصلی مانند شریان قلب ایجاد شود بسیار خطرناک خواهد بود.

جالب است که مادامی که تا ۷۰ درصد رگهای قلب توسط تصلب شرایین گرفته شود و ۳۰ درصد شریان باز باشد هیچگونه علائمی از ناراحتی قلبی ممکن است دیده نشود و پس از این که گرفتن به بیش از ۷۰ درصد برسد علائم ناراحتی قلبی شروع می شود. بنابراین اقدامات درمانی پس از شروع ناراحتی قلبی دشوار خواهد بود. پس بهتر است شما از ابتدا تغذیه ی خود را طوری تنظیم کنید که تصلب شرایین ایجاد نشود. این امر بسیار ساده است. کافی است رژیم غذایی خود را کنترل نموده و میزان کلسترول مصرفی را به حداقل تقلیل دهید. در حدی که فقط کلسترول مورد نیاز بدن تأمین شود. ثانیاً علاوه بر کنترل رژیم غذایی فعالیت بدنی، ورزش و پیاده روی داشته باشید تا این کلسترول و چربی اضافی مورد مصرف برای تولید انرژی قرار گیرد و رسوب در دیواره های قلب ایجاد نشود.

رژیم غذایی خود را از نظر میزان کلسترول و چربی کنترل کنید

چاقی در اثر ذخیره ی انرژی در بدن به وجود می آید. سلولهای چربی از همان دهه های اول زندگی افزایش می یابند. کنترل رژیم غذایی در همان دهه های اول زندگی نیز در جلوگیری از چاقی مؤثر است. درصورتی که غذای مصرفی بیش از حد مورد نیاز بدن باشد، غذای اضافی به شکل چربی در زیر پوست و بافت های مختلف بدن ذخیره می گردد. کنترل رژیم غذایی به همراه فعالیت بدنی از چاقی جلوگیری می کند. چاقی در مواردی در اثر بیماری های هورمونی وارثی به وجود می آید که درمان این نوع چاقی علاوه بر رژیم غذایی و ورزش استفاده از دارو نیز می باشد. به طور کلی در ارتباط با مصرف چربی ها توصیه می شود رژیم غذایی از نظر میزان کلسترول و چربی کنترل شود. از روغن مایع به جای جامد استفاده شود. بهتر است گوشت سفید (مرغ و ماهی) حجم بیشتری از پروتئین حیوانی را تشکیل دهد تا گوشت گاو و گوسفند. بهتر است چربی گوشت گاو و گوسفند به طور کامل گرفته شود چرا که میزان چربی و کلسترول در گوشت خالص گاو و گوسفند نیز فراوان است و نیازی به اضافه کردن دنبه و چربی های اطراف گوشت برای تأمین انرژی مورد نیاز وجود ندارد.

منبع: کتاب "چگونه کمردرد خود را درمان کنیم"