پیچ خورگی مچ پا:درمان با جراحی،پیشگیری

 پیچ خورگی مچ پا

پیچ‌خوردگی مچ  یا در اصلاح عامیانه رگ به رگ شدن (به انگلیسی: Sprain)‏ به هرگونه آسیب در ساختار رباط ها گفته می‌شود.پیچ خوردن یا رگ به رگ شدن مفصل مچ پا از جمله شایعترین آسیب های اندام تحتانی است. مفصل مچ پا بیش از هر مفصل دیگر بدن پیچ می خورد و این پیچ خوردگی بیشتر در جوانان و افراد میانسال دیده می شود.

پیشگیری از پیچ خوردگی مچ پا

بهترین روش پیشگیری از پیچ خوردگی مچ پا ، حفظ قدرت و بالانس و هماهنگی عضلات ساق و کف پا و قابلیت انعطاف مفصل است. به این تکات باید توجه شود ؛

۱- قبل از انجام هر ورزشی باید خود را با انجام نرمش های کششی مورد نیاز گرم کرد.
۲- روی زمین های صاف راه بروید و بدوید.
۳- کفش مناسب به پا کنید.
۴- وقتی در حین ورزش احساس خستگی و درد در ساق و مچ پا کردید به ورزش ادامه ندهید.

اگر قبلا یک بار دچار  پیچ خوردگی مچ پا  شده اید ، در صورتیکه لیگامان  ها به خوبی بهبود نیابند ممکن است پیچ خوردگی مچ پا  بعدها مکرراً تکرار شود. اگر درد پیچ خوردگی مچ پا  بیش از شش هفته باقی بماند و مچ پای شما ناپایدار باشد وضعیت  پیچ خوردگی مچ پا شما مزمن شده است. در این صورت باید تا مدتی مچ پای خود را از اعمال فشار های نابجا محافظت کرده و با انجام نرمش های لازم انعطاف را به مفصل و قدرت را به عضلات اندام تحتانی خود برگردانید .

این اقدامات باید با راهنمایی پزشک متخصص ارتوپد و زیر نظر یک فیزیوتراپ ماهر انجام شوند. در این موارد گاهی اوقات استفاده از کفی خاصی در زیر کفش که قسمت خارجی پاشنه را چند میلیمتر بالاتر بیاورد Lateral heel wedge میتواند مشکلات بیمار را کمتر کند. در صورت عدم بهبودی ممکن است لازم شود تا لیگامان های مچ پا با عمل جراحی بازسازی شوند.

درمان پیچ خورگی مچ پا با جراحی

جراحی برای درمان پیچ خوردگی مچ پا  بندرت نیاز میشود و فقط در مواردی که بعد از ماهها بازبروری، ناپایداری مچ پا باقی میماند انجام میشود. توسط عمل جراحی لیگامان های پاره شده بازسازی میشوند.

 

 

خواننده گرامی پیشنهاد می شود مطلب زیر را جهت کسب اطلاعات بیش تر در زمینه" پیچ خوردگی مچ پا " مطالعه فرمایید .

راههای درمان پیچ خوردگی مچ پا

منبع : سایت دکتر احمد رضا ریحانی یساولی