عادت های بدنشستن

 

به طور کلی حالت عادتی و یا قرار گرفتن به مدت طولانی در یک حالت مطلوب نبوده و منجر به عوارض خاصی می گردد.

قوزکردن ازعادت های بد نشستن

بعضی افراد عادت دارند در حالت قوز کرده یا سر به زیر قرار گیرند این حالت از عادت های بد نشستن است. این حالت  عادتی در حالت ایستاده باعث دردهای عضلانی اطراف گردن، شانه و ناحیه ی بالای کمر می گردد. علاوه بر دردهای عضلانی همین امر می تواند منجر به کشیدگی تاندون ها و لیگامانهای اطراف گردن شود که خود می تواند عامل دردهای گردنی باشد.جالب است که همین حالت غلط گاهی می تواند باعث اسپاسم عضلات بالای گردن شده و سردردهای شبیه به میگرن ایجاد نماید و حتی بیمار مدتها ممکن است با عنوان میگرن تحت درمان قرار گیرد در حالی که مشکل این بیمار را می توان به راحتی با اصلاح حالت غلط او حل نمود.

 نشستن خمیده از عادت های بد نشستن

از دیگر عادت های بد نشستن  می باشد که یک نوع آن توضیح داده شد. نوع دیگر نشستن غلط نشستن به صورت خمیده ی بیش از حد است. در این حالت ستون فقرات به شکل C در می آید. عضلات تاندونها و لیگامانها در حالت کشیدگی و تحت فشار قرار دارند. ادامه ی این حالت عادتی در طول سالها می تواند موجبات دردهای ستون فقرات را فراهم آورد.

عوارض عادت های بد نشستن

حالت عادتی و عادت های بد نشستن می تواند باعث دردهای لگن، زانو و پا نیز گردد. حتی بعضی از حالت های عادتی می توانند منجر به تسریع شروع آرتروز گردند بنابراین توصیه می شود هیچگاه به حالتهای غلط عادت نکنید و سعی کنید الگوی حالت خود را همانگونه که توضیح داده شد اصلاح نمایید.

قانون : به هیچ حالت و وضعیتی عادت نکنید.

منبع: کتاب"کمردرد خود را چگونه درمان کنیم"