نقش ویتامین ها در بدن

نقش ویتامین ها و مواد معدنی در بدن

نقش مواد معدنی در بدن به دلیل تنوع زیاد آنها تک تک قابل بحث نیستند. این مواد در ساختمان اعضاء و بافتهای بدن به کار می روند که می توان به نقش کلسیم و فسفر در بافت استخوانی ونقش آهن در خونسازی اشاره کرد. نقش مواد معدنی در بدندر ترکیب مایعات بدن برای حفظ تعادل فیزیولوژیک و حفظ مایعات بدن نقش دارند که مهمترین آن ها کلر، سدیم و پتاسیم می باشند. در ترشحات داخلی بدن یعنی هورمونها وارد می شوند و به عنوان کاتالیزور عمل می کنند. مانند ید که در ساختن هورمون تیروئید نقش دارد یا کبالت که در ساختمان ویتامین B12 اهمیت دارد.

کنترل مواد معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. مثلاً در دوران بارداری به دلیل نیاز بیشتر بدن به آهن در صورت عدم مصرف قرص آهن کم خونی از نوع فقر آهن ایجاد می شود. یا در مناطقی که آب حاوی مقدار کمی ید می باشد بیماری گواتر (بزرگ شدن غده ی تیروئید که در جلوی گردن قرار دارد) شایع است، لذا در این مناطق به تعادل مواد معدنی کمک می کند. با مطالعه جدول متوجه خواهید شد که با مصرف کافی لبنیات، شیر، سبزیجات، و گوشت تقریباً تمامی این مواد معدنی به اندازه ی کافی در دسترس شما قرار خواهند گرفت. اسفناج با وجود اینکه حاوی مقدار زیادی آهن است ولی آهن آن قابل جذب نبوده و حتی به دلیل وجود اگزالات زیاد آهن مواد غذایی دیگر را نیز به خود جذب می کند و جلوگیری از جذب آب به بدن می گردد.

نقش ویتامین ها در بدن

 نقش ویتامین ها در بدن ، در رشد، تولید مثل، ساختمان بدن، تولید انرژی، سیستم عصبی روانی، مقاومت در برابر عفونتها، سیستم انعقاد خون، بینایی، خونسازی و بسیاری دیگر از اعمال حیاتی می باشد.

ویتامین آ:

گلبول های سفید خون را می سازد. برای بینایی، بهداشت پوست و مخاط اندام ها و رشد دندان ها و استخوان ها ضروری است.

در جلوگیری از عفونت های ناشی از پیشرفت بیماری ایدز، مرگ و میر بزرگسالان، انتقال ویروس ایدز از مادر به فرزند، مرگ و میر زیاد کودکان و نوزادان و کاهش رشد کودکان در اثر HIV، موثر است.

ویتامین ب۱

ویتامین ب۱یرای سوخت و ساز انرژی لازم است و موجب تقویت اشتها و بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن می شود.

ویتامین ب۶

ویتامین ب ۶ سوخت و ساز و جذب چربی ها و پروتئین ها را آسان و به ساختن گلبول های قرمز خون کمک می کند.

ویتامین ب۱۲

این ویتامین برای ایجاد سلول های جدید و حفظ سلول های عصبی مهم است.

ویتامین ای

ویتامین ای از ساختمان و اجزای سلول ها حفاظت کرده و مقاومت بدن را در برابر بیماری افزایش می دهد.

ویتامین ث

ویتامین ث به بدن کمک می کند تا از کلسیم و سایر مواد لازم برای ساختن استخوان ها و جدار رگ های خونی استفاده کند. جذب آهن را افزایش می دهد. مقاومت بدن را در برابر عفونت بالا می برد و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند. برای سوخت و ساز پروتئین مهم است.

نقش ویتامین ها در بدن عمل به عنوان کاتالیزورها و کوآنزیم ها بوده و از سلول ها محافظت می کنند.

منبع : کتاب "چگونه کمردرد خود را درمان کنیم"