شکستگی قوزک مچ پا و درمان

شکستگی قوزک مچ پا چیست؟

شکستگی قوزک  مچ پا بعد از شکستگی انتهای پایینی رادیوس، شایعترین شکستگی هاست. شکستگی و در رفتگی قوزک مچ پا کمتر در اثر ضربه مستقیم به وجود می آیند و اکثراً ضربه غیر مستقیم باعث شکستگی قوزک  مچ پا  می شود. بیمار ممکن است ضمن راه رفتن و یا پریدن به پایین دچار  آسیب  شکستگی قوزک  مچ پا شود. فشار وارد بر مچ پا که باعث این شکستگی قوزک مچ پا  می شود ممکن است به سبب دور شدن، نزدیک شدن، چرخش مچ پا به بیرون و یا مخلوطی از آنها شود. در سقوط از بلندی در اثر فشار استخوان تالوس  به بالا ممکن است باعث شکستگی انتهای پایینی استخوان درشت نی شود. در این مقاله به بحث علایم شکستگی مچ پا و درمان آن می پردازیم.

علائم

علائم شکستگی مچ پا می شوند از قرار زیر است:

  • درد شدید فوری پس از پیچ خوردن یا زمین خوردن پا
  • در زمان آسیب دیدگی صدای ترکیدگی احساس می شود
  • ورم مچ پا
  • التهاب یا درد مچ پا
  • ناتوانی و به سختی تحمل کردن وزن مچ پا در حین ایستادن و راه رفتن به علت درد مچ پا
  • کبودی
  • دردی که با فعالیت افزایش پیدا می کند و با استراحت بهبود پیدا می کند.
  • ناتوانی در پوشیدن کفش به دلیل ورم و درد

در صورت مشاهده  علائم شکستگی مچ پا به پزشک مراجعه کنید تا بهترین درمان درد مچ پا برایتان تجویز شود. حرکات اصلاحی و فیزیوتراپی شکستگی مچ پا حتی بعد از درمان شکستگی مچ پا با عمل جراحی به منظور بهبود عملکرد بسیار حائز اهمیت است. پس از انجام عمل جراحی مچ آسیب دیده گچ گرفته می‌شود یا کفش‌های آتل‌بند که مخصوص شکستگی‌های مچ پا هستند، تجویز می‌گردد تا مچ پا ثابت شود و از حرکت آن پس از عمل جراحی جلوگیری به عمل آید. فیزیوتراپی مچ پا تا زمانیکه پای شما دوباره بتواند وزن‌تان روی خودش تحمل کند و تا زمان رفع علائم شکستگی مچ پا لازم می باشد.

درمان شکستگی قوزک مچ پا

شکستگی قوزک  مچ پا  برای جوش خوردن با توجه به علت شکستگی مچ پا  به حداقل شش هفته زمان نیاز دارد. شکستگی قوزک  مچ پا  را در صورتیکه بدون جابجایی باشند میتوان با گچ گرفتن درمان کرد ولی وقتی شکستگی قوزک مچ پا با جابجایی باشند نیاز به عمل جراحی دارند.در مواردی که شکستگی قوزک مچ پا  با جابجایی قطعات شکسته شده همراه است بیمار نیاز به عمل جراحی دارد.  

عمل جراحی شکستگی قوزک  مچ پا   معمولا بصورت جااندازی باز و استفاده از پیچ و پین است. بعد از عمل جراحی شکستگی مچ پا ، مچ و ساق بیمار به مدت چند روز در یک آتل کوتاه گذاشته میشود تا درد و تورم مچ و کف پا کاهش یابد. بعد از چند روز آتل خارج شده و بیمار حرکات مچ پای خود را شروع میکند. در این زمان وی میتواند با کمک عصا راه برود ولی نباید در حین ایستادن و راه رفتن کف پای خود را بر روی زمین فشار داده و نباید وزن خود را بر روی پای آسیب دیده بیندازد. همچنین بیمار تا چند هفته نباید پای خود را به مدت طولانی به پایین آویزان کند وگرنه ورم میکند.

گچ گرفتن پا بعد از عمل جراحی شکستگی قوزک  مچ پا   نه تنها به درمان شکستگی پا بیمار کمک نمیکند بلکه موجب محدود شدن حرکات مچ پای وی میگردد. به همین خاطر توصیه به انجام آن نمیشود. گزگز انگشتان پا میتواند به علت فشار گچ به پای متورم باشد. فشار گچ میتواند موجب کاهش جریان خون اندام و بدنبال آن اختلال عصبی و گزگز شود. در این موارد در اسرع وقت باید گچ خارج شود

پس از گذشت حدود یک ماه و نیم پزشک معالج از  قوزک مچ پای بیمار رادیوگرافی به عمل میاورد. در صورتیکه در عکس رادیوگرافی جوش خوردگی شکستگی قوزک  مچ پا  دیده شود به بیمار اجازه داده میشود که در حین ایستادن و راه رفتن پای خود را بر روی زمین فشار دهد. بیمار تا یکی دو هفته دیگر همچنان با عصا راه میرود ولی بتدریج آن را کنار میگذارد.

اگر قبل از اینکه شکستگی قوزک  مچ پا  بطور کامل جوش بخورد بیمار با پای شکسته بدون عصا راه برود مچ پای وی دردناک شده و ممکن است شکستگی وی جابجا شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “مچ پا” مطالعه فرمایید .

 

پارگی و کشیدگی رباط مچ پا:علت،علائم و نشانه ها و درمان

درمان شکستگی مچ پا و عوارض آن

شکستگی مفصل مچ پا