در رفتگی مچ پا

در رفتگی مچ پا

به خارج شدن سر استخوان از حفره مفصل مچ پا , دررفتگی مچ پا گویند. دررفتگی مچ پا زمانی روی می دهد که مفصل مچ پا بیش ازحد طبیعی حرکتی خود به حرکت واداشته شود

علائم در رفتگی مچ پا

این موارد از علائم دررفتگی مچ پا می باشند:

۱) تغییر شکل مفصل مچ پا ۲) درد مچ پا شدید در سطح مفصل که با تغییر وضعیت بدتر می شود. ۳) تورم اطراف مفصل مچ پا ۴) تغییر رنگ اطراف مفصل مچ پا ۵) ناتوانی در حرکت دادن تاحیه صدمه دیده ۶) اختلاف ظاهری در مقایسه با مفصل سالم مچ پا ۷) حساسیت مچ پا به لمس یا فشار

تشخیص در رفتگی مچ پا

آزمون های تشخیص در رفتگی مچ پا می توانند شامل رادیوگرافی ، سی تی اسکن یا ام .آر.آی از ناحیه مچ پا باشند.

درمان در رفتگی مچ پا

برای درمان در رفتگی مچ پادر ۲۴ ساعت اول روی مفصل آسیب دیده یخ بگذارید. یخ را در یک کیسه پلاستیکی گذاشته ، با یک پارچه نازک آن را از پوست جدا کنید. با دست خود یا یک بانداژ کشی آن را روی مفصل مچ پا نگه دارید.

بسته به توانایی خود در تحمل سرما به طور مداوم یا متناوب کیسه یخ را روی مفصل مچ پا تا ۲ ساعت نگه دارید. درمان در رفتگی مچ پا با یخ را با فواصل ۲ ساعته به مدت ۲۴ ساعت ادامه دهید.پس از ۲۴ ساعت ، می توانید درمان با یخ را ادامه دهید یا به گرم کردن تبدیل کنید.

برای گرم کردن و درمان در رفتگی مچ پا ، مفصل مچ پا را در آب داغ قرار دهید یا هر ۲ ساعت یا هر وقت که ممکن باشد، به مدت ۱۵ دقیقه از گرما استفاده کنید. برای درمان در رفتگی مچ پا در ۲۴ ساعت اول گرم کردن را انجام ندهید زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی و ورم مچ پا و طولانی شدن زمان بهبودی گردد.

هر وقت که ممکن باشد، مفصل مچ پا را بالا ببرید (به ویژه هنگام خوابیدن ) تا تورم مچ پا کاهش یابد. برای درمان درد رفتگی مچ پا ممکن است برای ترمیم رباط هایی که به شدت دچار پارگی شده اند، جراحی لازم باشد.

ممکن است برای پیچ خوردگی شدید یا پس از جراحی ، آتل لازم باشد. پس از برداشت آتل برای درمان در رفتگی مچ پا باید تا مدتی از بانداژهای حمایت کننده استفاده کنید.

برای آشنایی با درمان درد مچ پا روی لینک کلیک کنید