درمان پیچ خوردگی مچ پا با روش غیر جراحی

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا از جمله شایعترین آسیب های اندام تحتانی است. مفصل مچ پا بیش از هر مفصل دیگر بدن پیچ میخورد  پیچ خوردگی مچ پا  بیشتر در جوانان و افراد میانسال دیده میشود. پیچ خوردگی مچ پا  معمولاً در حین ورزش اتفاق میافتد گرچه گاهی در حین راه رفتن روی زمین های ناهموار هم ایجاد میشود.

بعد از پیچ خوردن مچ پا درد و تورم معمولا ۳-۲ روز طول میکشد. درمان پیچ خوردگی مچ پا معمولا غیر جراحی است.

درمان  پیچ خوردگی مچ پا با روش غیر جراحی

زمان بهبودی پیچ خوردگی مچ پا  معمولا ۶-۴ هفته است و تنها کاری که در این مدت باید انجام داد حمایت از مچ پا است. حتی پارگی های کامل لیگامان هم معمولا با مدتی حمایت از مچ پا بهبود میابند. اقداماتی که برای آسیب های نوع یک لازم است عبارتند از :

۱- پای آسیب دیده را به زمین نگذارید .
۲- سرد کردن مچ پا با گذاشتن کیسه پلاستیکی حاوی خرده های یخ روزی ۴-۳ بار و هر بار ۳۰-۲۰ دقیقه انجام شود .
۳- پانسمان فشاری روی مچ پا با بانداژ کشی یا مچ بند کشی .
۴- بالا نگه داشتن پا بالاتر از سطح قلب در ۴۸ ساعت اول .

اقداماتی که برای آسیب های نوع دوم  پیچ خوردگی مچ پا  انجام میشود مانند اقدامات  پیچ خوردگی مچ پا  نوع اول است به علاوه اینکه مچ پا باید مدتی با یک آتل بی حرکت شود.
در آسیب های نوع سوم مچ پا باید بمدت ۳-۲ هفته به توسط گچ گیری بیحرکت شود.بعد از انجام اقدامات فوق لازم است تا با انجام نرمش های طبی خاص زیر نظر متخصص ارتوپد یا فیزیوتراپ، دامنه حرکات مچ پا را بهبود داد، قدرت عضلات ساق را افزایش داد و مهمتر از همه اینها، نرمش های خاصی را برای افزایش حس درک وضعیت برای مچ پا انجام داد وگرنه احتمال زیادی دارد که بعد از مدتی این پیچ خوردگی دوباره تکرار شود.در صورتیکه رگ به رگ شدن مچ پا درست تشخیص داده نشده و درمان نشود ممکن است در دراز مدت ایجاد درد مزمن و ناپایداری مچ پا بکند.

خواننده گرامی پیشنهاد می شود مطلب زیر را جهت کسب اطلاعات بیش تر در زمینه "پیچ خوردگی مچ پا"  مطالعه فرمایید.

پیچ خوردگی مچ پا و درمان آن 

منبع : سایت دکتر احمد رضا ریحانی یساولی