تمرینات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

تمریناتی که بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو انجام می دهید به تقویت زانو و بهبود انعطاف پذیری آن کمک می کنند به طوری که می توانید سریع تر سر پا بایستید. این تمرینات همچنین شانس رضایت شما از زانوی مصنوعی تان را در بلند مدت افزایش می دهند. متعهد بودن به یک برنامه نوتوانی و کار کردن با جراح و فیزیوتراپیست برای تعیین مداوم اهداف حائز اهمیت است. پس تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو را جدی بگیرید.
هدف شما باید افزایش تکرار تمرینات از ۱۰ بار به ۱۵ بار در هفته دوم و ۲۰ بار در هفته سوم و فراتر از آن باشد.

[/vc_column_text]

بالا بردن پای صاف

به پشت بخوابید در حالی که پاهای خود را کاملا دراز کرده اید.  پای خود را حدود بیست سانتی متر بالا ببرید و ۱۰ ثانیه (در این حالت) نگه دارید.
این تمرین به تقویت عضله چهار سر ران کمک می کند و ثبات مفصل زانو را بهبود می بخشد. هر چه عضله چهار سر ران قوی تر باشد کنترل بیشتری بر روی زانوی مصنوعی خود خواهید داشت.

تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

پمپ مچ پا

در حالی که بدنتان کاملا صاف است و به پشت دراز کشیده اید مچ هر دو پای خود را بالا ببرید طوری که نوک انگشتان پا به سمت خودتان باشد. سپس مچ پاهای خود را پایین ببرید به طوری که نوک انگشتان پا به سمت بیرون باشد. همانطور که این تمرین را انجام می دهید پای خود را در جهت عقربه های ساعت و سپس در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و در همان حال سرانگشتان پا را رو به بالا نگاه  دارید.
این تمرین به گردش خون و بازگشت آن به قلب برای کاهش تورم و  کاهش خطر ایجاد DVT ( ترمبوز ورید عمقی یا لخته خونی که می تواند خطرناک باشد) کمک می کند.

تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

فشار به ران

با بدن صاف به پشت دراز بکشید و عضلات جلوی ران را با فشارپشت زانو به پایین و به سمت زمین صاف کنید. این حالت را به مدت پنج ثانیه حفظ کنید و بعد عضلات را شل کنید.
این تمرین به کاهش تورم زانو کمک کرده عضله چهار سر ران دیستال را قوی می سازد. چنین چیزی برای ایستادن در حالی که زانو را قفل کرده ایم و همینطور برای راه رفتن بسیار مهم است.

تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

لغزیدن پا

به پشت دراز بکشید و پای خود را در حالی که کاسه زانو روبه بالاست به سمت بیرون از مرکز بدن و به کنار خود بکشید. آنگاه پا را به وضعیت اول برگردانید.
این تمرین به فعال کردن عضلات دور کننده و بخصوص عضله گلوتئوس مدیوس کمک می کند. این عضلات برای ثبات لگن در طول مرحله استانس راه رفتن بسیار مهم هستند.
تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

خم کردن زانو

روی یک صندلی ثابت بنشینید و پای خود را به گونه ای خم کنید که به زیر صندلی برود در همان حال زانوی خود را تا آنجا که ممکن است خم کنید. این حالت را برای پنج ثانیه حفظ کنید سپس پا را به وضعیت استراحت بازگردانید.
این تمرین می تواند به بهبود دامنه حرکت شما کمک کند.

تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

کشش طولانی مدت زانو

روی یک صندلی بنشینید، زانوی خود را تا آنجا که ممکن است به عقب خم کنید و آن را برای ۱۵-۳۰ ثانیه در این حالت نگاه دارید. همانطور که دامنه حرکت خود را بدست می آورید  به سرعت خود را روی صندلی جلو بکشید تا کشش افزایش پیدا کند.
در طول زمان و چنانچه تحمل دارید مدت زمان کشش را به ۶۰ ثانیه افزایش دهید و این تمرین را چند بار در روز تکرار کنید.
این تمرین بر افزایش دامنه خم شدن زانو (دامنه حرکت) تمرکز دارد و افزایش دامنه خم شدن زانو برای فعالیت های سطح بالاتر مانند برخاستن از روی یک صندلی پایه کوتاه، بالا رفتن از یک رشته پلکان و رانندگی کردن بسیار مهم است.

تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

لغزیدن پاشنه

با بدن صاف به پشت دراز بکشید و سپس با بالا آوردن پا و پاشنه پا به سمت بالا و به طرف باسن، لگن و زانوی خود را خم کنید. سپس پا و پاشنه آن را به حالت اول بازگردانید. در طول کل تمرین کاسه زانو را رو به بالا نگاه دارید.
این تمرین بر تقویت همسترینگ و بهبود دامنه حرکتی فعال خم شدن زانو تمرکز می کند که هر دوی آن ها برای کلیه فعالیت های زندگی روزانه اهمیت دارند.

تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

ضربه زدن با پا در حالت خوابیده

این تمرین به ساخت عضله چهار سر ران از طریق یک دامنه حرکتی بزرگ تر کمک می کند. بر روی زمین یا یک تخت به پشت دراز بکشید و یک پتوی لوله شده یا قوطی بزرگ قهوه را زیر زانوی خود قرار دهید. ساق پای خود را صاف کنید و آن را برای ۵ ثانیه در این حالت نگاه دارید. به آهستگی پای خود را پایین بیاورید و به آن استراحت بدهید. مطمئن شوید که پشت زانویتان تمام وقت در تماس با شیء زیر آن باقی بماند و بخش کوچکی از پشتتان روی زمین باشد.

تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

 کشش منفعل همسترینگ

این تمرین یکی از مهم ترین تمریناتی است که باید در اوایل برنامه نوتوانی خود انجام دهید. این تمرین به شما امکان بدست آوردن دامنه صاف شدن کامل زانو را که برای راه رفتن بسیار مهم است می دهد.
در حالی که پاهای خود را کاملا دراز کرده اید به پشت دراز بکشید. پای خود را روی یک دسته بالش قرار دهید و در عین حال اجازه دهید پایتان (آن پایی که زانوی مصنوعی جدیدی دارد) آزادانه آویزان شود. در این حالت بمانید و در همان حال اجازه دهید زانویتان برای ۱۰ ثانیه به آرامی کشیده شود.

تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

کشش راست کننده زانو

این تمرین هم به افزایش دامنه حرکت صاف شدن نهایی زانو کمک می کند. می توانید زمان صاف بودن زانو را به بیش از ۳۰ دقیقه افزایش دهید.
صاف بر روی یک صندلی بنشینید و پایی که زانوی مصنوعی دارد را تا آنجا که ممکن است صاف روی یک صندلی که در جهت مخالف و روبروی شماست (صندلی جهت مخالف نشان داده نشده است) قرار دهید. پا را به مدت ۱۰ دقیقه در حالت دراز و صاف نگاه دارید انگشتان پایتان می توانند شل باقی بمانند. به آهستگی پا را از این حالت درآورید زیرا کمی درد خواهد گرفت. به پا استراحت بدهید ولی به حرکت دادن آن ادامه دهید. بعد از این حرکت کششی زمان خوبی برای انجام حرکت لغزیدن پاشنه خواهد بود.

تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

به تمرین کردن ادامه دهید!

حداقل دو تا سه مرتبه در روز و هر بار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه را صرف انجام این تمرینات کنید. به خاطر داشته باشید که افزایش دامنه حرکت در مراحل اولیه نوتوانی و انجام تمرینات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو برای یک بهبودی موفقیت آمیز بسیار مهم است. توانایی قوی سازی عضلات اطراف زانو بعد از عمل جراحی به توانبخشی سریع تر و بهتر شما کمک می کند. همچنین به حرکت کردن ادامه دهید! هر روز سه تا پنج مرتبه بیرون از خانه پیاده روی کنید و هر چه قوی تر می شوید پیاده روی ها را گسترش دهید.

[/vc_column][/vc_row]
, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست