انواع پیچ خوردگی مچ پا

آناتومی مچ پا

آناتومی مچ پا علت و علائم استئوکندریت

درساختار مچ پا سه استخوان درشت نی ( تیبیا ) و نازک نی ( فیبولا ) و تالوس ( قاپی ) شرکت دارند که توسط رباطهایی مثل رباط دلتوئید ، رباط تالوفیبولار قدامی و خلفی و ... حمایت می شوند .

علت بیشتر بودن آسیب در سمت خارجی مچ پا نسبت به سمت داخلی آن بالاتر بودن سطح مفصلی و بیشتر بودن سطح مفصلی در سمت داخل نسبت به خارج است و نیز اینکه رباطهای سمت داخل مچ پا ( رباط دلتوئید ) قطورتر و محکم تر از رباطهای سمت خارج مج پا می باشند .در سمت خارج سه رباط نسبتاً کم استحکام تالوفیبولار قدامی و خلفی و رباط پاشنه ای به نازک نی را داریم .

پیچ خوردگی مچ پا شایعترین آسیب و صدمه ورزشی محسوب می گردد که احتمال بروز آن در دوره ورزشی یک فرد بین ۴۵-۲۵% می باشد . پیچ خوردگی مچ پا بویژه در ورزشهای فوتبال ، والیبال ، بسکتبال شایع است .

انواع پیچ خوردگی های مچ

 

  • پیچ خوردگی های خارجی مچ پا

در حرکت چرخشی پا به سمت خارج به طوری که کف پا به سمت داخل قرار گیرد ، پیچ خوردگی خارجی مچ پا  رخ می دهد و در آن قسمت خارجی مچ پا صدمه می بیند.

  • پیچ خوردگی های داخلی مچ پا

در حرکت چرخشی پا به سمت داخل به طوری که کف پا به سمت خارج قرارگیرد ، پیچ خوردگی داخلی مچ پا رخ می دهد و در آن قسمت داخل مچ پا صدمه می بیند.

  •  پیچ خوردگی های بالای مچ پا

پیچ خوردگی های بالای مچ پا که منظور کشیدگی و پارگی رباط مچ پا  بین درشت نی و نازک نی در انتهای تحتانی آنها است که اغلب با درد جلوی مچ پا تظاهر پیدا می کند.

پیچ خوردگی مچ پا و کمکهای اولیه

 

استراحت، کمپرس با یخ و بالا بردن پا اولین اقدام در برخورد با پیچ خوردگی مچ پا است. استفاده از این اقدامات به کاهش التهاب پس از آسیب کمک می‌کند. به خاطر داشته ‌باشید که هرچه زودتر اقدامات اولیه فوق را در پیچ خوردگی مچ پا انجام دهید موثرتر خواهند بود.

اهمیت توانبخشی در آسیب مچ پا

 

آسیب مفصل مچ پا به برنامه توانبخشی جامعی نیاز دارد که شامل استراحت، نرمشهای کششی و قدرتی برای بهبودی کامل است. هر قدم در توانبخشی مچ پا نقش مهمی‌ در بازگرداندن عملکرد آن پس از آسیب دارد.

خواننده گرامی

پیشنهاد می شود مطلب "پیچ خوردگی مچ پا و درمان آن  "را جهت کسب اطلاعات بیشتر  مطالعه فرمایید