اسکولیوز یک بیماری نوروماسکولار است ؛ اگرچه مشکل استخوانی به نظر می رسد اما تحت تاثیر فاکتورهای دیگری می باشد. تغییر سه بعدی در راستای ستون فقرات تنها علامت این بیماری است. به همین دلیل است که این بیماری چند فاکتوری  قرن هاست که متخصصان مراقبت های بهداشتی جهان را به چالش کشیده است.اسکولیوز اغلب در کودکان ١٠ الی ١۴ سال اتفاق میفتد. اسکولیوز اصطلاح گسترده ای است که ممکن است انحنای ستون فقرات به اندازه ی ١۵ درجه یا حتی بیشتر از ۵٠ درجه را توصیف کند . این انحنا در هر فرد، در نقاط متفاوتی از ستون فقرات ایجاد می شود، و ممکن است لگن شیب دار شود یا نشود.۴ نوع اسکولیوز وجود دارد:

  • اسکولیوز ایدیوپاتیک: معمول ترین نوع آن، ایدیوپاتیک به معنی منشا ناشناخته می باشد.بسته به سن بروز بیماری ، می تواند infantile ( از بدو تولد تا سه سالگی ) ، juvenile ( ٣ تا ٩ سالگی ) ، adolescent (١٠ تا ١٨ سالگی) و یا اسکولیوز بالغین ( بعد از ١٨ سالگی ) باشد.
  • اسکولیوز مادرزادی: نوع نادر اسکولیوز می باشد که از هر ١٠,٠٠٠ کودک در رحم یک نفر مبتلا می شود .
  • اسکولیوز نوروماسکولار یا میوپاتیک : در کودکانی دیده می شود که دارای اختلالات نوروماسکولار مانند دیستروفی عضلانی یا فلج مغزی می باشند.
  • اسکولیوز دژنراتیو : اسکولیوز بالغین، یک وضعیت دژنراتیو است که به طور معمول بعد از ۶۵ سالگی ایجاد می شود.

اسکولیوز


علت بیماری اسکولیوز چیست ؟

اسکولیوز به علت ارتباطات نادرست بین ورودی و خروجی حسی_حرکتی از تنه ی فوقانی به تنه ی تحتانی ایجاد می شود. مغز پیام های درستی درباره ی قسمت های بدن، وضعیت بدن، و قدرت مورد نیاز برای حرکت نمی دهد و یا دریافت نمیکند.  به همین دلیل است که پزشکان تلاش در بهبود مغز و عضلات و تنظیم مواد مغذی مغز میکنند تا انحنای کمر و پیشرفت آن را کاهش دهند.


انحنای ۱۵ درجه ستون فقرات چه تاثیری روی بدن دارد؟

بیماران اسکولیوز مقداری از انحنای ستون فقرات را در ناحیه ی گردن از دست می دهند، که باعث می شود پوزیشن سر به سمت جلو ایجاد شود. انحنای یک طرفه در ستون فقرات بیماران اسکولیوز بیش از ١٠ درجه می باشد. این عامل باعث چرخش قفسه ی سینه و صاف شدن انحنای طبیعی ستون فقرات می شود. وقتی از جلو و یا پهلو نگاه می کنیم انحنای اسکولیوز  در قسمتی از ستون فقرات که به طور طبیعی منحنی است صاف به نظر می رسد. و هنگامی که از بالا به پایین نگاه می کنیم حالت چرخیده و پیچ خورده به نظر می رسد در حالی که به طور بارز چرخشی وجود ندارد.نگاه کردن به اسکولیوز در گرافی x-ray مانند نگاه کردن به باد بیرون از پنجره است، در واقع شما نمی توانید باد را ببینید اما می توانید جهت و شدت وزش آن را از طریق اثرش بر چمن، درخت و برگ ها تعیین کنید.

 


نشانه های انحنای ۱۵ درجه ستون فقرات

ابتلای زودهنگام به اسکولیوز وضعیتی بحرانی  می باشد، زیرا  وقتی که  انحنا به ٢۵ درجه یا بیشتر می رسد ٧٠ درصد احتمال دارد که وضعیت بدتر شود. شما ممکن است نشانه های اسکولیوز ایدیوپاتیک خفیف را در مراحل اولیه از طریق در نظر گرفتن پنج نکته زیر در کودکتان بیابید.

  • محور چشمآیا چشم های کودکتان هم تراز اند یا محور چشمی منحرف شده است ؟
  • محور شانه ها :شانه های کودکتان هم تراز با یکدیگر اند و با یکی بالاتر از دیگری است؟
  • مفصل هیپ : مفصل های ران کودکتان هم تراز اند و یا یکی از آن ها بالاتر و یا واضح است؟
  • وضعیت سر رو به جلو : وقتی شما از پهلو به کودکتان نگاه می کنید آیا میانه ی گوش او با نوک شانه اش در یک خط و راستا است؟
  • محور سر تا هیپ : محوری که از وسط چشمان کودک شما میگذرد آیا در یک راستا و تراز با مرکز ران می باشد؟

روش تشخیصی دیگر که می توانید استفاده کنید، تست است. از کودکتان بخواهید به طور کامل رو به جلو خم شود تا ببینید که آیا دنده ها به سمت جلو خصوصا راست می آیند. اگر در هر کدام از این نماها کودکتان خارج از محور به نظر برسد یعنی دارای انحراف ستون فقرات است. یک متخصص آموزش دیده با تحلیل وضعیت بدن می تواند به شما کمک کند تا ببینید نیاز به مداخله در مراحل ابتدایی کودکتان هست یا خیر.اسکولیوز اغلب در خانواده دیده می شود. اگرچه تصور می شود که دختران بیشتر مبتلا می شوند اما پسران شما نیز احتمال ابتلا دارند. به متخصص کودک یاد آوری کنید تا این بیماری را در کودک چک کند به خصوص اگر در اعضای خانواده دیده می شود.

 

 


درمان اسکولیوز

درک این موضوع که اسکولیوز یک اختلال نورولوژی است زمانی اهمیت دارد که وقت درمانش رسیده باشد. معمولا پزشکی که فقط زاویه ی کوب (cobb) را اندازه می گیرد برای انحنای کمتر از ٢۴ درجه توصیه به درمان نمی کند و فقط بیمار را تحت نظر می گیرد. پزشکان ممکن است برای انحناهایی با زاویه ی ٢۵ الی ٣٩ درجه نگه دارنده ی محکم ستون فقرات به مدت حداکثر ٢٣ ساعت در روز را پیشنهاد کنند. در بعضی از موارد از طریق درمان های دستی به بیماران کمک می کنند. به کسانی که زاویه ی کوب بیش از ۴٠ درجه دارند انجام عمل های جراحی پیشنهاد می شود.تمامی این موارد ممکن است محدود باشند یا برای شما و کودکتان بی فایده باشند. موارد نام برده شده تنها گزینه و حتی بهترین نیستند.پزشکان سعی بر آن دارند که مغز و بدن را با تمرین دادن دوباره به حالتی برگردانند که موجب اصلاح شود. پزشکان منتظر نمی مانند تا شدت انحنا بیشتر شود و تنها وقتی توصیه به استفاده از نگه دارنده های محکم ستون فقرات و یا عمل های جراحی میکنند که اخرین راه باشد.


ورزش چگونه می تواند در  کاهش درد کمک کند؟

برخلاف توصیه ی سال ها پیش، امروزه پزشکان می گویند که ورزش و تحرک در افراد دارای اسکولیوز اثر مثبت دارد. ورزش علاوه بر نگه داشتن مفاصل در حال حرکت در ستون فقرات، بازوها و پاها، باعث افزایش قدرت عضلاتی که تحت تاثیر اسکولیوز قرار گرفته اند نیز می شود. این حالت باعث کاهش درد ماسکولواسکلتال می شود زیرا که بدن بهتر می تواند خودش را بدون استفاده بیشتر از عضلات یک سمت یا سمت دیگر با انحنای ستون فقرات وفق دهد.اگرچه بعضی از انواع ورزش و فعالیت ها زیان اور اند و نباید انجام شوند.


کدام ورزش ها و فعالیت های برای اسکولیوز ایمن هستند؟

داشتن این بیماری به این معنی نیست که مجبور هستید فعالیت های مورد علاقتان را کنار بگذارید. ورزش های ضربتی و یا آن هایی که شامل حرکت های مکرر زیادی اند در صورت ایجاد ترومای نخاعی ریسک بیشتری  دارند، اما پزشک یا فیزیوتراپیست خبره در این زمینه می تواند به شما در ارزیابی مشکلتان کمک کند. شنا، دوچرخه سواری، رقص و یوگا، پیاده روی و دو در مسافت کوتاه، ورزش ها و فعالیت های سبک همگی انتخاب های خوبی هستند.

اسکولیوز و ورزش های درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست