ارتودنسی دندان

هدف از درمان ارتودنسی علاوه بر ردیف شدن دندانها،کاهش پوسیدگی های دندانی که پیرو نامرتبی دندانها و قرارگیری مواد غذایی در نواحی بین دندانها صورت می گیرد و در نتیجه افزایش عمر مفید دندانها می باشد.
امروزه به دلیل حضور شیوه ها و ابزار پیشرفته ارتودنسی،انجام این درمان در زمان کوتاه تری نسبت به شیوه های قدیمی تر در هر سنی امکان پذیر می باشد.
جهت تامین زیبایی در درمان ارتودنسی ثابت، براکت ها به صورت همرنگ دندان، طلایی، رنگ دندان و یا بی رنگ ارائه شده است. نوع رنگ دندان و بی رنگ، برخلاف براکتهای نقره ای رنگ از دور دیده نمی شود و به شدت مورد استقبال بزرگسالانی که در اجتماع و محل کار حضور می یابند قرار گرفته است.

آیا همه نیاز به ارتودنسی دارند؟

به دلیل وجود درمان های زیاد و نیز تنوع وضعیت های مختلف دهانی و دندانی، برای اینکه متوجه شوید نیاز به انجام دادن ارتودنسی دارید یا نه باید به دندانپزشک مراجعه کنید. چون امکان درمان های جایگزینی برای ارتودنسی وجود دارد. با معاینه دندانپزشک، او متوجه نیاز یا بی نیازی به ارتودنسی می شود. در بعضی مواقع می توان در سنین بعد از رشد در صورت نامرتبی های کم از درمان های لامینیت که پوشش های استتار کننده نامرتبی های دندانی است و روی سطح جلویی دندان های قدامی چسبانده می شوند، استفاده کرد.

درمان های ثابت :

اغلب در دوره دندانهای دائمی به کار میرود و ممکن است بسته به شدت ناهنجاری در مواردی نیاز به کشیدن تعدادی از دندان های دائمی یا جراحی فک باشد. طول متوسط دوره درمان های ارتودنسی ثابت دو سال میباشد و معمولا بیمار به طور ماهیانه یک بار معاینه و درمان میگردد. بنا به خواسته بیمار و نیازهای زیبایی حین درمان ارتودنسی ثابت میتواند توسط براکت های شفاف و یا سرامیکی سفید (غیر فلزی یا نامرئی) بر روی سطوح دندانی انجام میگیرد. پس از درمان بیمار به طور متوسط به مدت یکسال از دستگاه های نگهدارنده ریتیز ثابت یا متحرک جهت جلوگیری از برگشت درمان استفاده کند.

درمان متحرک :

بیشتر در سنین رشد فکین و رویش دندان ها بکار میرود .این نوع درمان نیاز به همکاری مناسب و دقیق بیمار در استفاده صحیح از پلاک متحرک دارد.

اهمیت رعایت بهداشت در طول دوره درمان ارتودنسی به چه دلیل است؟

رعایت بهداشت در طول دوره درمان ارتودنسی اهمیت ویژه ای دارد زیرا به دلیل وجود براکت های ارتودنسی و نیز سیم های ارتودنسی، گیر غذایی بسیار بیشتر از قبل بوده و امکان مسواک زدن، تنها با استفاده از مسواک های معمول مشکل است. بنابراین به بیماران پیشنهاد می شود از وسایل کمکی خاصی که به همین دلیل ساخته شده اند به منظور رعایت بهداشت صحیح و کامل بهره ببرند و همچنین انجام دهان شویه نیز به صورت مرتب توصیه می شود.

آیا استفاده زیاد از پستانک و شیشه شیر تاثیری بر نیاز به ارتودنسی دارد؟

استفاده از پستانک و شیشه شیر به خودی خود مضر نیست ولی در صورتی که همراه با محلول های شیرین و برای مدت طولانی و در سنین بالاتر نیز استفاده شود می تواند آسیب رسان باشد. پستانک مخصوص نوزادان است، نه کودکان نوپا. آنها باید پستانک را در دهان شان بگذارند و شروع به راه رفتن و بازی کردن کنند. استفاده طولانی مدت از آن حتی باعث می شود در آینده کودک نیاز به ارتودنسی پیدا کند. به همین دلیل استفاده از پستانک در سنین بالای ۲ سال اصلا توصیه نمی شود.