ایمپلنت: مزایا و نحوه کاشت

ایمپلنت‌ها وسائل ساخت دست بشر هستند و برای جایگزینی فیزیکی و یا رفتاری اندام‌های بدن جانداران بکار می‌روند. سطح خارجی آنها که با نسوج زنده در تماس هستند بوسیله مواد بیولوژیک و یا مواد آلیاژی مقاوم در مقابل محیط یونی بدن جانداران ساخته می‌شود. مثلاً در مورد ایمپلنت‌هائی که در استخوان‌ها جاگذاری می‌شود سطح آنها از تیتانیم، کروم و یا آپاتیت تشکیل شده است. درون‌کاشت‌های نسج نرم از سیلیکون ساخته می‌شوند. بعضی از درون‌کاشت‌ها از مدارهای الکترونیکی تشکیل شده‌اند مثل ضربان‌ساز قلبی و یا ایمپلنت کاشت حلزون.

ایمپلنت‌های فلزی که برای درمان شکستگی استخوان استفاده می‌شوند در بین عامه مردم به «پلاتین» معروف هستند اما امروزه در اغلب موارد از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند که ترکیبی از آهن، کروم و نیکل است و از پلاتین – که فلزی بسیار گران‌بهاست – در آنها استفاده نشده‌است

مزایا و کاربرد ایمپلنت چیست؟

با به کارگیری ایمپلنت از تحلیل استخوان در یک ناحیه بی دندان جلوگیری خواهد شد. مناسب ترین و آرمانی ترین شرایط استفاده از ایمپلنت، وجود استخوان فک به اندازه کافی کیفیت مناسب است. در شرایط کمبود استخوان در هر دو فک بیمار با استفاده با استفاده از مواد پیوندی و استخوان ساز و تکنیک های جدید  بازسازی استخوان دندان امکان به کارگیری ایمپلنت های دندانی فراهم می شود.

طول عمرهای ایمپلنت های دندانی چقدر است؟

با پیشرفت هایی که دندانپزشکی نوین داشته انتظار می رود بیشتر ایمپلنت ها ، که نوعی دندان مصنوعی ثابت هستند ، عمر نا محدودی داشته باشند البته طول عمر یک درمان ایمپلنت بستگی به عوامل متعددی دارد که بهداشت و نحوه نگهداری توسط بیمار، قطر و طول ایمپلنت، توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت موثرند.

هزینه انجام ایمپلنت چقدر است؟

هزینه انجام ایمپلنت در بسیاری موارد با انجام درمانهای سنتی تفاوت چندانی ندارد. فاکتورهای تعیین کننده هزینه خود ایمپلنت، دستمزد جراح دندانپزشک، هزینه مواد مصرفی اضافی در صورت لزوم (پودرپیوند استخوان) و هزینه لابراتواری می باشد، که البته بهتر است قبل از انجام عمل ایمپلنت بطور شفاف هزینه مربوط به ایمپلنت مورد توافق قرار گیرد.

میزان موفقیت ایمپلنت دندانی چقدر است؟

میزان موفقیت در ایمپلنت های دندانی به موارد زیر بستگی دارد :
الف) بیمار: بیمار باید از سلامت برخوردار باشد. بیماری مزمن تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن نداشته باشد. اخیرا مشکل شدید قلبی (جراحی قلب یا انفارکتوس) نداشته باشد. دیابت کنترل نشده و رادیوتراپی و بیماری لثه و دهان نداشته باشد. همچنین استعمال سیگار و مشروبات الکلی از عوامل محدود کننده عمل ایمپلنت می باشند.

ب) دندانپزشک: دندانپزشکی که ایمپلنت را انجام می دهد، باید دوره های لازم ایمپلنت را دیده باشد و مهارت و تجربه کافی در انجام ایمپلنت داشته باشد. همچنین تمام شرایط بیمار را از نظر سلامت بدن و فاکتوهای مهم داخل دهانی ارزیابی کند و با رعایت اصول کنترل عفونت، مبادرت به انجام عمل ایمپلنت نماید.

ج) ایمپلنت: در کل ایمپلنتی مناسب است که میزان جوش خوردن آن به فک، زیاد باشد و میزان تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت، در طول زمان کمتر باشد.

د) مراقبت های بعدی: بیمار نقش بسیار مهمی در طول عمر ایمپلنت و موفقیت درازمدت آن دارد. عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی و رعایت بهداشت دهان و دندان و لثه، مراجعات منظم به دندانپزشک و اطمینان از سلامت لثه و عدم وجود جرم دندانی و پوسیدگی در دندانه ای دیگر، همه موفقیت درازمدت ایمپلنت را افزایش می دهند.

آیا ایمپلنت پس میزند ؟

خیر، ایمپلنت دندان بر خلاف انواع دیگر پیوندها ( قلب ،کلیه، ریه و… ) پس نمیزند چرا که تیتانیوم فلزی است که با محیط بدن کاملا سازگار است . اما علل از دست دادن ایمپلنت شامل عواملی است همچون :

جراحی نامناسب
تروما ( آسیب و ضربه ) به ایمپلنت دندانی بلافاصله بعد از جراحی
پروتز دندان نامناسب و عدم پخش صحیح نیرو
از همه مهمتر، عدم رعایت بهداشت دهان توسط بیمار

نحوه کاشت

روش سنتی ترمیم کامل دندان‌ها(شرایطی که فرد تمام دندان هایش را از دست داده است) شامل پیوند استخوان، تعداد شش عدد ایمپلنت دندان یا بیشتر و 18 ماه طول دوره درمان است. این شرایط به این معنی است که بیمار اغلب برای مدت یک سال یا بیشتر بدون دندان خواهد بود یا مجبور است از دندان‌های مصنوعی موقت در طول این دوره استفاده کند.

با استفاده از یک روش درمانی جدید برای کاشت دندان (ایمپلنت به روش پانچ)، بیمار در طول یک جلسه مشکلات خود را مطرح کرده و دندانپزشک با استفاده از آزمایش هایی مانند CT Scan، رادیولوژی، قالب گیری، عکس برداری مشکلات را تشخیص می دهد و یک برنامه درمانی مناسب را برای بیمار تجویز می کند. پس از این جلسه، بیمار یک برنامه درمانی برای ایمپلنت به روش پانچ دریافت می‌کند و در ادامه دندان‌های جدید ساخته می‌شود. در این مرحله در طول یک روز اشکالات احتمالی دندان‌های ساخته شده اصلاح می‌شود و سپس دندان‌ها در محل قرار می‌گیرند (این جلسه درمانی حتی می‌تواند در صورت نیاز شامل کشیدن دندان نیز باشد). بنابراین هنگامی که شما به مطب برای ایمپلنت دندان مراجعه کنید، ایمپلنت های دندان در همان روز در محل خود قرار می گیرند و شما می‌توانید پس از درمان به خانه برگشته و یک مجموعه دندان موقت داشته باشید که در عمل ظاهر، احساس و عملکرد آن شبیه دندان‌های طبیعی است.

همواره به خاطر داشته باشید که پس از ایمپلنت به روش پانچ نیاز به یک دوره ریکاوری وجود دارد. در این دوره لازم است بیمار از رژیم غذایی نرم برای چند هفته تا چند ماه استفاده کند و این کار را تا زمانی ادامه دهد که ایمپلنت ها بهبود پیدا کنند.

پس از مدت تقریبی 3 ماه، هنگامی که لثه‌ها به طور کامل درمان شدند و ایمپلنت ها به استخوان فرد جوش خوردند، از دندان‌های جدید بیمار و دهان وی قالب گرفته می‌شود و بر اساس قالب تهیه شده مجموعه دندان‌های نهایی و دائمی بیمار ساخته می‌شود تا جایگزین دندان‌های موقت گردد. انجام این کار به اطمینان از عمر طولانی مدت دندان‌ها کمک می‌کند و بیشترین پشتیبانی، زیبایی، و عملکرد را برای دندان‌های بیمار به همراه دارد.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد کاشت ایمپلنت به روش پانچ (Punch Technique) صورت می پذیرد، این روش جدیدترین روش کاشت دندان می باشد که در این روش به وسیله یک پانچ، لثه به قطر ایمپلنت مورد نیاز از روی استخوان برداشته می شود و پس از ایجاد حفره در استخوان، ایمپلنت در آن قرار می گیرد. مزیت این روش در آن است که به علت کم بودن آسیب وارده به استخوان و لثه و همچنین کنار نزدن لثه (که روش متداول قرار دادن ایمپلنت می باشد) تورم، خونریزی، کبودی و درد تقریبا وجود ندارد و نیاز به استفاده از بخیه پس از پایان کار نیست. قرار دادن هر ایمپلنت به طور معمول 15 دقیقه طول می کشد که از فرآیند پر کردن دندان کمتر است.
پس از قراردادن ایمپلنت دندان در فک معمولا 3 ماه وقت نیاز است تا عمل هم جوشی با استخوان صورت پذیرد و عملا ایمپلنت جزئی از بدن شود. پس از 3 ماه درپوش روی ایمپلنت (Cover Screw) برداشته شده و اباتمنت (اتصال دهنده ایمپلنت به تاج آن) بر روی آن متصل می گردد که نقش دندان تراش خورده را بازی می کند و پس از آن مراحل قالبگیری و ساخت روکش یک الی دو هفته طول می کشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیرتخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو