افتادگی پلک

 

در عمل جراحی با یک برش روی چین پلک بالا بخشی از پوست و چربی عضلات برداشته می شود و مجدداً پوست دوخته می‌شود. بهتر است همزمان عمل بالا بردن ابرو را نیز با عمل جراحی پلک انجام داد. اکثر بیماران که احتیاج به بلفاروپلاستی پلک( جراحی پلک ) دارند دچار افتادگی ابرو هم هستند و لازم است همزمان این دو عمل با هم انجام شود. در روزهای اول بعد از عمل جراحی پلک مختصری کبودی و تورم در محل عمل وجود دارد که به مرور برطرف می‌شود.
محل دوختن برش پوست تا حدود 2-3 ماه قرمز است و به تدریج به رنگ سفید متمایل می‌شود. ولی محل اسکار عمل جراحی پلک روی خط‌چین فوقانی پلاک قرار می‌گیرد و بعد از چند سال محو می‌شود .
در جراحی پلک ، بلفار و پلاستی پلک بالا با یک برش در ناحیه چین پلک بالا پوست اضافی و چربی اضافی برداشته می شود اسکار عمل جراحی پلک مشهود نخواهد بود . در این عمل پف و افتادگی پلک بالا اصلاح می شود و معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود .در جراحی پلک ، بلفار و پلاستی پلک پایین چربی های اضافی در ناحیه پلک پایین با برش در داخل حفره چشم برداشته می شود و پف زیر چشم برداشته می شود .
می توان برش را حدود 1 میلی متر در زیر مژه های پلک پایین نیز انجام داد و چربی های اضافی را برداشت در این عمل جراحی پلک هم اسکار باقی نخواهد ماند. در بعضی از بیماران پلک بالا بیشتر پف دارد تا پوست اضافه و در این بیماران لازم است چربی بیشتری برداشته شود. کسانی که از لنزهای تماسی (Contact Lens) استفاده می‌کنند. لازم است حتماً از اشک مصنوعی بعد از عمل استفاده کنند. بعد از عمل جراحی پلک بهتر است از کیسه یخ جهت کاهش ورم و کبودی روی محل جراحی استفاده شود.

راه‌های پیشگیری و کاهش افتادگی پلک

برای پیشگیری از افتادگی پلک باید از بیست و شش سالگی اقدام کنید، ولی اگر از این سن گذشته‌اید هم خیلی نگران نباشید و از همین الان شروع کنید و نکته‌های زیر را به خاطر بسپارید:
بیش از حد در معرض پرتوی مستقیم آفتاب قرار نگیرید، ولی اگر مجبور شدید حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.
از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر از چشم‌هایتان محافظت کنید؛ برای مثال از عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار استفاده کنید.
برای کاهش استفاده از نورهای مصنوعی، بخصوص در شب بهتر است به مدت زیاد بیدار نمانید، تا دیروقت مطالعه نکنید، تلویزیون را برای مدت طولانی در نیمه‌شب نگاه نکنید یا حداقل از نورانی کردن اتاق بپرهیزید. مطالعه با نور زیاد باعث خستگی و آسیب دیدن چشم و در نهایت به پلک می‌شود و پیری زودرس چشم را به همراه دارد. هرچه شخص بعد از غروب زودتر بخوابد، دیرتر به افتادگی پلک دچار می‌شود.
تغذیه نامناسب نیز در افتادگی پلک تاثیر دارد؛ خوردن غذاهای سنگین در آخر شب، غذاهای پرچرب، پرنمک و ترش از مواردی است که باعث التهاب دور چشم می‌شود. صبح‌ها بعد از بیدار‌ شدن، این پف دور چشم به طور کامل قابل مشاهده است و اگر این بی‌احتیاطی‌ها بیشتر شود بعد از مدتی افتادگی پلک نیز ایجاد می‌شود.

انتخاب روشهای عمل جراجی

اینکه از کدام روش جراحی زیبایی برای هر بیمار بهره بگیریم به عوامل متعددی از جمله موارد زیر بستگی دارد :

جنس وسن بیمار .
شکل ووضعیت ابروی بیمار .
میزان افتادگی پلک بیمار .
وضعیت و میزان چین و چروک های پیشانی .
وضعیت موهای سر که چنانچه بیمار به طاسی سر مبتلا باشد ، وضعیت وشدت این طاسی .
انتظارات بیمار از عمل جراحی زیبایی .

 7768cb887db7c3f195c8ecaeee13cc7e_EYEONE-52-863-430-c

نکاتی که بیمار باید بداند :

1 – از دوهفته قبل ازعمل از داروهایی مثل بروفن ، ایندومتاسین ، پیروکسیکام ، مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه استفاده کنید .

2 – قبل از ورود به اتاق عمل حتما آرایش چهره خود را کاملا پاک نمایید.

3 – بعد ازعمل به مدت سه روز از قطره های نفازولین چشمی واشک مصنوعی استفاده نمایید .

4 – آنتی بیوتیک تجویزی را به مدت یکهفته مرتبا مصرف نمایید .

5 – تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد صورت استفاده نمایید. بدین منظور میتوانید چند تکه کوچک یخ را در کیسه فریزر ریخته در کیسه را بسته و آن را روی صورت خود قرار دهید .

6 – درطی چند روز اول بعداز عمل کمتر دراز بکشید و هنگام درازکشیدن نیزبهتر است بالشت زیر سرشما بلندتر باشد تا شیب بدنتان بیشتر شود. این کار باعث میشود کبودی و تورم شما به حداقل برسد .

7 –دپنج روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه کنید .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو