کاشت مو

hair_revitalization

هر فرد در طول روز بین 50 تا 100 تار موی خود را از دست می دهد اینها موهای مرده ای هستند که می ریزند و جای خود را به موهای جدید می دهند اما گاهی این ریزش از حالت طبیعی فراتر می رود و تعداد موهای ریخته بیشتر از موهای تازه روییده می شود. در این صورت فرد کم کم احساس می کند بخشی از موهای خود را از دست می دهد. اما به طور کلی تا زمانی که 25درصد از تراکم موها کم نشود، فرد شکایتی از کم شدن موهایش ندارد.

براساس آمارها 90درصد از مردان درجاتی از ریزش موی مردانه دارند که می تواند تحت تاثیر عوامل ژنتیکی یا هورمونی باشد. اما این ریزش مو گاهی به حدی شدید است که فرد دچار طاسی می شود و امکان رویش مجدد موها وجود ندارد. در این حالت است که بحث کاشت مو به ویژه برای افراد جوانتر به میان میآید. هرچند کاشت و پیوند مو نیز مشکلات خاص خود را دارد و برای هرکسی مقدور نیست. روش هایی که عموما بر جراحی استوار است و مشکلاتی همچون طولانی بودن دوران نقاهت برای فرد به وجود می آورد.

علل ریزش مو

دلایل ریزش مو متنوع و متفاوت هستند. اما عمده ترین دلی ل ریزش مو در خانم ها و آقایان ریزش هورمونی و آندروژنیک است که به شکل طاسی خود را نشان می دهد. البته در برخی موارد نیز بر اثر استرس های شدید مانند شنیدن اخبار ناگوار، سیل و جنگ، خونریزی، بارداری شیردهی، جراحی و سوختگی فرد دچار ریزش موی گذرا می شود. نوع دیگر ریزش مو بر اثر کمبود مواد مغذی، رژیم های نادرست، گیاهخواری صرف یا خوردن برخی داروها بروز می کند. ریزش موی اندروژنیک در مردان به 7 تیپ و در زنان به 3 تیپ تقسیم می شود که کاشت مو در مردان معمولا از تیپ سه به بعد و در زنان معمولا در تیپ دو و سه انجام می شود.

متقاضیان کاشت مو

در افرادی که ریزش مو در آنها کامل باشد می توان کاشت مو انجام داد. اما در مواردی که کمتر از 50درصد از موها ریخته اند با روش های غیرجراحی مانند مزوتراپی PRP  و روش های دارویی می توان ریزش مو را درمان کرد. اما در مواردی که ریزش زیاد و کامل است و حجم زیادی از مو از بین رفته است فرد می تواند از کاشت مو استفاده کند. ضمن اینکه در مواردی که فرد دچار ریزش هورمونی یا ژنتیکی است و یا در مواردی که در اثر بیماری مو ریزش پیدا کرده و دوباره رویش نیافته است می توان از این عمل بهره برد. در برخی از بیماران ممکن است در سنین جوانی ریزش زیاد باشد اما در برخی نیز ریزش تدریجی است اما در نهایت بیمار به دلیل از دست دادن بخش عمده ای از موهای خود مجبور به کاشت و پیوند مو می شود. باید به این موضوع هم اشاره کنم که برای عمل کاشت از قسمت پس سر استفاده می شود بنابراین هرچقدر این قسمت پر پشت تر باشد عمل موفقتر است. از این رو بیمارانی که قصد کاشت دارند بهتر است قبل از گسترش طاسی به این کار اقدام کنند.

روش های کاشت مو

کاشت و پیوند مو این روزها با چند روش انجام می شود، که اغلب آن ها بسیار مطمئن هستند و تا به حال نیز نتایج خوبی دیده شده است و اکثر بیماران از انجام آن رضایت داشته اند. هرچند این عمل بسیار ساده و بی خطر است اما رعایت کامل نکات ایمنی و تخصص پزشک برای حفظ سلامت بیمار و به دست آمدن نتیجه مطلوب ضروری است، همچنین به دلیل حساسیت زیاد این عمل لازم است به طور تیمی انجام شود.

بنابراین اگر شما هم داوطلب پیوند مو هستید، نخستین گام مهم یافتن یک جراح باتجربه است تا در قبال صرف وقت و هزینه جراحی بتوانید به نتیجه رضایت بخش برسید و همچنین لازم است که خودتان نیز اطلاعات بیشتری درباره پیوند مو بدانید. این روزها ۲روش FUTو FITجزو رایج ترین روش های کاشت و پیوند مو هستند که با مشورت پزشک خود می توانید مناسب ترین را انتخاب کنید، در واقع فولیکول های مو را به صورت تک تک و با همان حالت طبیعی می کارند، موهای کاشته شده همانند موهای طبیعی رشد خواهند کرد.

● چه موهایی در سر کاشته می شود؟

با توجه به نوع روش پیوند، موهای خود شخص از پشت سر یا ناحیه ای از بدن برداشته می شود و سپس با استفاده از میکروسکوپ و لوپ های مخصوص، فولیکول های آن به صورت تک تک جدا می شوند و با همان ظرافتی که جدا شده اند در ناحیه گیرنده با ایجاد برش هایی در حد یک میلی متر پیوند زده می شود. بدن نیز به این موها واکنشی نشان نمی دهد و در واقع حسن کاشت موی طبیعی همین است. با توجه به این که عضو پیوندی از بدن خود فرد تهیه می شود، احتیاج به نگهداری و مراقبت های درمانی ندارد. اگر پزشک کاملا باتجربه باشد آنقدر ظریف این موها را برمی دارد که تنها یک خط بسیار باریک می ماند.البته توجه داشته باشید وقتی موها کاشته می شوند بعد از ۴تا ۶ماه می ریزند و بعد از آن مجددا موها رشد خواهند کرد، به همین دلیل نباید نگران شوید چون ریزش بعد از کاشت طبیعی است.

● سن مناسب

روش FUT به همه کسانی که دچار ریزش مو شده اند توصیه نمی شود، بهتر است افراد بین ۱۸تا ۲۵سال که تازه دچار ریزش مو شده اند از این روش استفاده نکنند، چون در این سن همچنان ممکن است ریزش مو آندروژنیک کامل نشده باشد ادامه داشته باشد. به همین دلیل اگر یک نوار باریک از پشت سر برداشته و در جلوی سر کاشته شود با توجه به ادامه ریزش مو هم ممکن است بعدا از نظر بانک مو مشکلی ایجاد شود و هم این که دوباره خط ریزش به سمت عقب پیشروی کند و مجددا جلوی سر خالی شود اما غالب افراد می توانند از این روش استفاده کنند، البته فرد باید سلامت کامل داشته باشد و دچار بیماری هایی چون دیابت یا عفونت های موضعی نباشد. توجه کنید تنها افرادی می توانند از این روش استفاده کنند که موهای پشت سر آن ها تراکم نسبتا بالایی داشته باشد تا با برداشتن قسمتی از آن ها، موها کم نشان ندهند.

● اگر موهای پشت سر کم باشند چه کنید؟

در کاشت مو به روش FIT که نسبت به روش FUT قدیمی تر است، نیازی به برداشتن آن نوار باریک از پشت سر نیست؛ در این روش فولیکول برداشته شده و در قسمت های لازم کاشته می شوند. این روش محاسن و معایب خاص خودش را دارد، مثلا نیاز به جراحی عمده ای ندارد و در نتیجه ریسک جراحی نخواهیم داشت اما از معایب آن این که احتمال دارد هنگام برداشتن فولیکول ها آسیب ببینند و در نتیجه تخریب آن ها، کاشت نتیجه مطلوبی نداشته باشد. از طرف دیگر چون موها دانه دانه برداشته می شوند، زمان کاشت طولانی تر خواهد شد و در بعضی مواقع که بیمار بانک موی خوبی ندارد موها را از بدن برمی دارند، البته برداشتن موها از سر، نتیجه بهتری خواهد داشت.

جلوگیری از ریزش مو

PRP یا تزریق پلاکت جزو روش های جدیدی است که این روزها مرسوم شده است. این روش حدود ۱۰سی سی خون از یک رگ پرخون دست بیمار گرفته می شود و بعد در کیت های مخصوص ریخته و سانتریفیوژ شده و پلاکت های آن جدا می شود و بعد پلاسمای غنی از پلاکت را در سر تزریق می کنند. پلاکت ها ویژگی های خاصی دارند که فولیکول های مو را تقویت می کنند و خون رسانی به فولیکول های مو را افزایش می دهند و معمولا در خیلی مواقع بعد از ۳ماه موها شروع به رشد می کنند، البته موادی هم وجود دارد که PRP هیچ نتیجه ای در پی نخواهد داشت؛ معمولا به این افراد توصیه می شود بعد از ۳ماه یک تزریق مجدد داشته باشند.

مراقبت های قبل از کاشت مو

۱) برای ۱۰روز قبل (و بعد از) پیوند از مصرف عوامل زیر خودداری شود. مشروبات الکلی، داروهای مسکن و ضددرد مثل قرص آسپیرین، بروفن، ایندومتاسین (استامینوفن اشکالی ندارد)، قرص ویتامین E، داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین و هپارین، سیر خوراکی و سیگار.

۲) در صورتی که داروی خاصی را به طور مرتب مصرف می کنید یا بیماری مهمی دارید حتما در جلسه مشورت ابتدایی، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید زیرا در این موارد لازم است یک برگه مبنی بر بلامانع بودن انجام عمل جراحی کاشت موی طبیعی با توجه به نوع بیماری و دارویی که برای آن مصرف می شود از سوی پزشک معالج تان به کلینیک کاشت مو ارایه دهید. توجه داشته باشید که مصرف برخی داروها با انجام کاشت مو تداخل داشته و لازم است قبل از پیوند مو استفاده از آن دارو را قطع کنید. بنابراین اگر طبق صلاحدید دکتر معالجتان نتوان استفاده از آن دارو را قطع کرد به این معنی است که عمل کاشت و پیوند مو برای شما امکان پذیر نیست تا زمانی که بیماری تان خوب شده و نیازی به مصرف دارو نداشته باشید. تمامی سوالات و مشکلات احتمالی خود را که فکر می کنید با پیوند موی فعلی شما ارتباط دارند قبل از انجام کار با دکتر مطرح کنید تا با اطمینان خاطر و آرامش کار را شروع کرده و بعدا مشکلی برای شما پیش نیاید.

۳) قبل از مراجعه سر خود را با شامپو به طور کامل چند بار بشویید. بهتر است وعده غذای قبل از پیوند مو مختصر ولی مقوی بوده و از نوشیدن مایعات زیاد و چای، قبل از کاشت مو خودداری کنید. قبل از انجام کار تمامی زیورآلات (انگشتر، گردنبند، النگو، گوشواره و...) و ساعت خود را دربیاورید. به دلیل اثر داروهای بی حسی و استرس عمل، رانندگی بلافاصله پس از کاشت مو به صلاح بیمار نیست.

مراقبت های بعد از کاشت مو

- کمپرس یخ در محل کاشت هر ساعت به مدت هر 5 دقیقه تا 48 ساعت و در صورت تورم از 48 ساعت بعد کمپرس آب گرم یا حوله گرم شروع شود

- گرم و مرطوب نگه داشتن محل strip تا دو هفته

- پرهیز از خم نمودن سر به جلو در روش FUT چون سبب کشش محل بخیه ها می شود و خط عمل وسیع میشود .حتی باعث ریزش موهای اطراف خط عمل میشود .

- از زور زدن، ورزش وحرکات سریع و سرفه زیاد پرهیز شود

- مراجعه روز بعد جهت تعویض پانسمان و شستشو

- شستشوی محل کاشت با سرم نمکی تا سه روز بعد از عمل روزی دو نوبت .

- شستشوی سر با شامپو بچه که خون مردگی ها و دلمه ها حل شوند . از روز چهارم  ابتدا با کاسه مقادیری آب گرم روی سر بریزید سپس مقداری شامپو بچه داخل کاسه بریزید و با درست کرد کف آنرا روی محل کاشت بریزید و 3 دقیقه صبر کنید و بعد با ریختن مجدد آب گرم با کاسه بدون اینکه دست بزنید محل را بشویید .

- خون مردگی ها و دلمه های روی سر را دست نزنید، این خون مردگی ها به مرور زمان و با شستشوی زیاد از بین می رود

- از فعالیت بدنی شدید تا 1 هفته پرهیز شود، سپس ورزش های سبک بجز شنا و شیرجه

- برداشتن بخیه های پشت سر در روش strip دو هفته بعد انجام میشود .

- شستشوی عادی سر از دو هفته بعد بلامانع است که بهتر است از شامپوهای تقویتی استفاده گردد .

در صورت نیاز پس از خیساندن کامل محل کاشت از روز دهم به بعد فقط با ضربه های کوچک از بالا به روی دلمه ها باعث له شدن آنها و حل شدن آن در آب خواهید شد فقط کمی صبر نیاز دارد و از حرکت جانبی به طرفین و کندن دلمه ها جدا خودداری نمایید چون ریشه موها هنوز محکم نشده و با دلمه ها کنده میشود .

- استفاده از کلاه گیس جهت خانم ها از هفته سوم بلا مانع است و آقایان از هفته دوم میتوانند از کلاه گشاد که به موها نچسبد استفاده کند .

- چکانیدن 30 قطره از محلول ویتامین E از روز 2 تا 10 و مالش آهسته محل یا روغن بادام مفید است

- استفاده از پودر (TOP(Toppik از روز پنجم بلامانع است

- در کاشت مو به روشFUT دهروز بعد می توان موها را کوتاه نمود. در خانم ها با روش FUT از روز چهاردهم رنگ کردن مو ها بلا مانع است

- اکثر مو های کاشته شده از هفته 2 تا 6 دچار ریزش شده ولی بعد از سه ماه از ریشه رشد می نمایند و تا 8-6 ماه بعد رشد آنها کامل می گردد

- 8 تا12 ماه بعد باید مراجعه و ارزیابی شود و در صورت نیاز مرحله دوم کاشت صورت پذیرد

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو