کاشت ابرو

مانند کاشت مو می باشد موهای ظریف از پشت سر و بالای گوش برداشته می شود و درابروها کاشته می شود تکنیک پیوند ابرو مانند روش های کاشت مو می باشد اما نکات ظریف بسیاری دارد و حتما می بایست توسط جراح کاشت موی با تجربه انجام شود.

حتما می بایست از موهای ظریف استفاده شود و گرافت های چند تایی کاشته نشود تا ابرو حالت مصنوعی و زشت پیدا نکند.کاشت ابرو برای زیباتر کردن ابروی طبیعی یا پر پشت کردن ابروی کم پشت یا تغییرفرم ابروی نرمال مناسب نیست و فقط برای پر کردن مناطقی که لازم است مو باشد اما موها ریخته یا وجود ندارد مناسب می باشد.بیشترین مراجعین ما خانمهایی هستند که به دلیل تاتوی بیش ازحد دچار ریزش قسمتی از ابرو شده اند یا آقایانی که دارای خط بخیه و شکستگی داخل ابرو هستند .

علت ریزش ابرو

1- سن

افزایش سن می تواند به کاهش تعداد ابروها منجرشود. با افزایش سن موهای تمام بدن شروع به کم شدن و البته تغییر رنگ می کنند. این فرایند طبیعی ممکن است برای ابروها نیز مانند سایر موهای بدن اتفاق بیافتد.

2- بیماری غده تیروئید

کم کاری و پرکاری تیروئید می تواند بر وضعیت ابروها تاثیر گذارد. اگرچه ریختن ابروها علامت متداول و رایج در تمام بیماران مبتلا به پرکاری و کم کاری تیروئید نیست، ولی پس از بررسی علت ریزش ابروها دربیماران، در بسیاری از موارد علت به مشکلات تیروئیدی فرد مربوط بوده است.

3- حساسیت ها

حساسیت به مواد آرایشی می تواند درهردوره ای اززندگی ایجاد شود. یکی ازعلائم آلرژی و حساسیت به مواد آرایشی همین ریزش ابرو است. استفاده از لوازم آرایشی دیگران و نیز استفاده مداوم و بیش از چهار ماه از یک ماده آرایشی بهداشتی می تواند به ریختن آن منجرشود.

4- بیماری وسواس مو کندن

این وسواس که تریکوتیلومانیا نام دارد، در بسیاری از افراد دیده می شود و به تمایل بیش از حد و بی اختیار کندن موهای سر، موهای ابرو منجرخواهد شد. این اختلال یا ارثی بوده و یا از اختلال عملکرد انتقال دهنده های عصبی مغز ناشی می شود.

مراحل

اگر چه مراحل کاشت ابرو نسبتا ساده است و تحت بیهوشی موضعی انجام می گیرد و نیاز به اقامت طولانی مدت در بیمارستان نیست، جراح باید برای بدست آوردن نتایج بهینه بیشترین دقت را به خرج دهد. هرابروعموما بین 250 تا 400 مو نیاز دارد تا ظاهری سالم و طبیعی داشته باشد. تعداد واقعی موهای ابرو به اندازه و ظاهر ابروی کنونی و همچنین نتایج مورد نظر بستگی دارد. هر تار مو باید دقیقا در جای مناسب قرار داده شود و بر طبق جهت موهای دیگر ابرو و هم سطح پوست قرار داده شود. موها همچنین باید در فاصله نزدیکی نسبت به یکدیگر قرار داشته باشند تا ابرو کامل و صاف به نظر برسد. فولیکول های مو اهدا کننده با استفاده سوزن های بسیارریز جدا می شوند که تضمین کننده این مساله است که بر روی سر یا در ابروی پیوند داده شده هیچ جای زخمی ایجاد نمی شود. یک ناحیه معمولی برای برداشت مو پشت گوش ها است. در روش پیوند ابرو هر گرافت مو باید به صورت جداگانه پیوند زده شود، که مستلزم استفاده از سوزن هایی می باشد که تنها چند میلی متر پهنا دارند. در طول این فرآیند، بیحسی موضعی به بیمار تزریق می شود، تا در طول جراحی احساس درد نکنند. وقتی عمل جراحی به انجام رسید، نیازی نیست که بیمار در مراکز بستری شود و می تواند برای دوره بهبودی به خانه برود.

محدودیت های کاشت ابرو

1- اگرچه معمولا از موهای ظریف بالای گوش برای پیوند ابرو استفاده می شود ولی باید به این نکته توجه داشت که در هیچ کجای بدن مویی وجود ندارد که کاملا شبیه موی ابرو باشد. لذا چون موهای کاشته شده از لحاظ مشخصات ظاهری مانند رنگ، ضخامت، صاف یا مجعد بودن، میزان رشد و غیره با موهای قبلی ابرو فرق می کنند، بنابراین تا حدی عدم سنخیت بین موهای قبلی ابرو و آنها مشاهده می گردد.البته گفته شده است که در غالب موارد پس از چند ماه تا چند سال موهای کاشته شده تا حد زیادی شبیه موهای ابرو می گردند، ولی این مطلب همیشه رخ نمی دهد و بیمار بایستی متوجه این نکته باشد. البته این مشکل در مواردی که بیمار اصلا ابرو ندارد، وجود نخواهد داشت.لازم به تذکر است که موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو رشد کرده و بنابراین باید به طور مرتب کوتاه شوند.

2- حتی با وجود استفاده از لوازم بسیار ظریف و میکروسکوپی برای پیوند ابرو، فاصله موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو خواهند بود. البته می توان درجلسات دوم و سوم کاشت ابرو این فاصله ها را کمتر کرد، ولی به هرحال از نظر تراکم هیچ وقت شبیه ابروی کاملا طبیعی نخواهد شد.با توجه به این مسئله، بعضی از پزشکان انجام تاتو قبل از کاشت و پیوند ابرو را توصیه می نمایند، زیرا تاتو می تواند تا حدی فاصله های فوق را مخفی کرده و نتایج را بهتر نماید.به دلیل نزدیکی ابرو به چشم ممکن است بعد از عملاندکی تورم و کبودی دور چشم رخ دهد که با کمپرس گرم و گذشت چند روز به سرعت برطرف می گردد.

3- موهای ابروی طبیعی نسبت به پوست، حالت خوابیده داشته و زاویه این خواب بسته به موضع ابرو ده تا شصت درجه است. پیوند در ناحیه تاج آن مشکل خاصی ندارد، زیرا در این منطقه زاویه خروج موهای ابرو از پوست حداکثر می باشد، ولی هر چقدر به سمت انتهای ابرو می رویم، به دلیل کمتر شدن زوایه فوق و خوابیده ترشدن موها، کاشت مو از نظر تکنیکی مشکل تر می شود، طوری که در یک‌ سوم انتهایی ابرو به سختی می توان موها راعینا با خواب طبیعی ابرو کاشت.راه پیشنهادی برای جلوگیری از بروز این مشکل، پانسمان فشاری در محل ابروی کاشته شده (مثل استفاده از هدبند) برای دو هفته پس از عمل است.پس از رویش موهای کاشته شده، چرب کردن آنها کمک به خوابیده تر شدن ابروی کاشته شده می کند.

 

4- با توجه به اینکه موهای کاشته شده از مناطق غیر از ابرو آورده شده اند و به دلیل جابجایی، قدرت رشد آنها کاهش یافته، لذا فرد بایستی حداقل 6 تا 9 ماه صبرکند تا کاملا جواب دهد و سپس در مورد لزوم انجام مجدد برای پر کردن فاصله های خالی بین موهای کاشته شده تصمیم گیری کرد.

هزینه

قیمت و هزینه کاشت ابرو بسته به تعداد گرافت های مورد نیاز برای کاشت بستگی دارد. نحوه پیوند ابرو با موی طبیعی، برای تمام افرادی که میخواهند ابروهایشان ظاهری زیباتر داشته باشد، مناسب است. این روش درمان معمولا خطرات و عوارضی را ندارد، و بدون بیهوشی انجام می شود. این عمل هم برای خانم ها و هم برای مردان می تواند انجام شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو