کاربرد میکرودرم

میکرودرم ابرژن روشی است که جهت لایه برداری سطحی پوست و بر طرف نمودن ضایعات پوستی به کار می رود.

در این روش پودر کریستال اکسید آلومینیوم تحت درجات مختلفی از مکش باعث سایش پوست می گردد که نتیجه آن جوانتر شدن، نرمتر شدن و صاف تر شدن پوست و تحریک ساخت کلاژن و الاستین در لایه های عمقی پوست می باشد و همچنین به علت تنظیم جریان خون در مویرگ های سطحی پوست، پوست خوش رنگ تر می گردد.

از زمان تأیید این روش توسط اداره نظارت بر دارو، درمان و غذای آمریکا( FDA) در سال 1997، هر روزه بر تعداد طرفداران این روش افزوده می شود، به طوری که این روش جزء یکی از 5 پروسه پرطرفدار طب زیبائی محسوب میشود،

پرطرفدارترین پروسه های طب زیبایی در آمریکا به ترتیب عبارتند از:

تزریق بوتاکس

پیلینگ شیمیایی

تزریق فیلر( پرکننده ها)

میکرودرم ابرژن

لیزر

اثر میکرودرم ابرژن در درمان آکنه ولگاریس (جوش های پوستی)، اسکار( جوشگاه) های آکنه، تغیییر رنگ ناشی از آفتاب در پوست صورت، گردن و دست، ملاسما و چروک های ریز و سطحی پوست ثابت شده است.

این روش در تکمیل اثر لیزر، IPL ، رادیوفرکانسی، بوتاکس، فیلر و داروهای موضعی بسیار مؤثر است. همچنین این روش باعث رفع خستگی، تیرگی و کاهش منافذ پوست می گردد. مشاهده شده است که به دنبال ابرژن نفوذ ویتامین C به پوست تا 20 برابر افزایش می یابد، در نتیجه یکی از کاربردهای مهم این روش افزایش نفوذ داروهای موضعی است که در درمان بیماری های پوستی مانند ملاسما، تیرگی پوست، جوان سازی پوست و غیره به کار می رود.

امروزه تعدادی از پزشکان از این روش جهت درمان کلوئید، اسکار هیپرتروفیک، ترک های ناشی از بارداری و چاقی، اسکارهای آتروفیک، هیپرپیگمانتاسیون، کراتوزهای آفتابی، کراتوزپایلاریس، بیماری داریر و کراتو درمای کف دست و پا استفاده می نمایند که نتایج این مطالعات هنوز ثابت نگردیده است.

اثر درمان بر روی پوست به صورت افزایش ضخامت اپیدرم، افزایش سرعت پوسته ریزی، کاهش ساخت ملانین، تحریک فیبروبلاستها در ساخت کلاژن و الاستین، اتساع مویرگ های سطحی پوست و … می باشد.

موارد کاربرد

لک های پوستی حاملگی

برداشتن خالکوبی از روی پوست

لک هایی که در اثر پیری ایجاد می شود و لک های کبدی

تمامی ضایعات سطحی پوست

از بین بردن چین و چروک ریز صورت

کوچک نمودن منافذ پوستی

از بین بردن جای جوش یا آکنه

از بین بردن لک های باقی مانده بر اثر آبله مرغان

از بین بردن ترک های ایجاد شده روی پوست

مزایای درمان

این روش درمانی نسبت به سایر روش های لایه برداری مزایایی دارد :

در این روش زمان انجام عمل ( تابستان یا زمستان و ...) اهمیت خاصی ندارد و یا اینکه روی چه نوع پوستی قرار است این روش انجام شود ، همچنین بعد از عمل هم به مراقبت های پیچیده نیازی ندارد و نهایتا ممکن است مقداری التهاب و قرمزی موقتی را در پی داشته باشد

در طرف دیگر مقایسه ی ما روش لیزر قرار دارد که روی تمام پوست ها قابل استفاده نیست و بهتر است در فصل زمستان یا پاییز انجام شود ، انجام روش لیزر در نواحی گردن ، پلک و سینه ممکن است خطرناک باشد . التهاب ، قرمزی و سوزش پوست بسیار زیاد و شاید برای بسیار افراد غیر قابل تحمل باشد .

مزایای روش میکرودرم به همین جا ختم نمی شود ، یکی دیگر از این مزایا قابلیت ترکیب با سایر درمانها است

هنگامی که روش لایه برداری از پوست انجام می شود قابلیت جذب مواد دارویی از سطح پوست تا چند برابر افزایش می یابد ، در این هنگام می توان درمان دیگری مانند هیپرپیگمانتاسیون پوستی ( لک های پوستی ) را نیز شروع نمود و بوسیله پمادهای پوستی نتایج بهتری بدست آورد .

روش کار میکرودرم

بعد از قرار گیری بیمار در یک وضعیت راحت، محل درمان را تمیز می کنیم، پزشک یا تکنسین دسته ابزار را روی محل مورد نظر حرکت می دهد و در این حین، فشار ملایم و مداوم جهت برداشتن لایه شاخی پوست اعمال می کند، به طوری که آسیبی به لایه های زیرین پوست وارد نشود. یک جلسه استاندارد درمان شامل یک تا سه پاس یا عبور دستگاه از یک ناحیه پوست می باشد. بطور کلی حرکت آهسته هندپیس میکرودرم ابریشن روی پوست و تعداد دوره های بیشتر حرکت روی پوست، می تواند موجب اثرات سایشی عمیق تر در پوست گردد.

افزایش فشار بر روی ناحیه درمان می تواند موجب نفوذ عمیق تر و رسیدن به مرحله خونریزی نقطه ای گردد که در درمان اسکارهای آکنه مفید می باشد. عمق نفوذ درمان ، بستگی به قدرت جریان کریستال ها و سرعت حرکت دست تکنسین و تعداد پاس یا عبور دستگاه از روی پوست دارد.

چون پوست انسان، اصولا در طی فاصله 30 روز، نوسازی می گردد، بهبودی پوست با میکرودرم موقتی بوده و لذا در فاصله هر 4-2 هفته، لازم است درمان تکرار شود تا بهبودی حاصل گردد. جلسات متعدد درمانی، در کنار استفاده از ضدآفتاب و سایر کرم های مراقبتی و اجتناب از آفتاب موجب نتایج عالی می گردد.

نتایج درمان

اولین و سریع ترین اثر قابل مشاهده، رفع خستگی در پوست و ایجاد شادابی و طراوت است.

طی این عمل ، لایه های مرده و آسیب دیده سطح پوست برداشته می شوند. لذا پوست تازه و سالم به سطح می رسد. ضمنا این لایه جدید امکان جذب لوسیون ها، کرم ها و داروهای پوستی را 4 تا 6 برابر افزایش داده و اثرات آنها را بیشتر می نماید.

میکرودرم ابریژن با تحریک خون‌رسانی و نوسازی سلول‌های پوستی، سبب تحریک تولید و نوسازی کلاژن پوست می گردد و در نتیجه طی دوره درمان کامل، روند پیری در پوست متوقف شده ، چین و چروک ها رفع شده و یا بسیار کاهش می یابند و پوست روشن تر، شاداب تر و با قوامی بیشتر نصیب شما خواهد شد.

لکه های حاصل از حاملگی، آفتاب سوختگی و.... نیز تا 40 درصد برطرف شده و نهایتا چهره ای با طراوت و زیبا فراهم خواهد آمد.

لازم به ذکر است که اثربخشی درمان در مواردی مانند جای جوش ها حداکثر تا پنجاه درصد می باشد .

مراقبت های بعد از درمان

پس از انجام لایه برداری سطحی ، پوست با طراوت و صاف و شاداب می شود . اما اگر کمی پوست خود را سرخ تر می بینید نگران نباشید ، این سرخی تا 30 دقیقه بعد از بین خواهد رفت . اگر میکرودرم عمیق انجام دادید ، توجه داشته باشید که باید از کرم های ضد آفتاب و اجتناب از رفتن زیر نور خورشید و در

صورت سرخی شدید پوست از پمادهای ترمیمی استفاده کنید . برای به دست آوردن نتایج بهتر پس از انجام درمان بهتر است از کرم های مرطوب کننده ، ماسک های ویتامینه و تقویت کننده ها استفاده شود .

نکته : اگر از کرم های حاوی AHA  و رتینول استفاده می کنید ، باید تا سه روز قبل و سه روز بعد از انجام درمان استفاده از این کرم ها را متوقف کنید .

در پایان به این نتیجه می رسیم که این روش نسبت به روش های دیگر از قبیل لیزر بسیار بهتر و کم عارضه تر است و برای بیمار جای هیچ نگرانی وجود ندارد ، اگر تحمل کمی درد را داشته باشید .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو