مراقبت های بعد از کاشت مو

با توجه به اینکه نتایج ناشی از انجام کاشت موی طبیعی غیرقابل برگشت بوده و ترمیم آنها نیز بسیار مشکل است لذا به متقاضیان محترم این کارصمیمانه توصیه می شود که در پیوند موی طبیعی انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت و وسواس را به خرج دهند تا بعدا دچار مشکلی از این بابت نگردند. با توجه به اینکه برخی افراد ادعا می کنندکه متخصص کاشت و پیوند مو می باشند (و اغلب هم این تخصص را از کشورهای خارجی به خصوص کانادا و آمریکا گرفته اند)، بایستی متذکر شد که رشته دانشگاهی به نام «تخصص کاشت مو» وجود خارجی ندارد. واقعیت این است که فقط رشته دانشگاهی به نام بیماریهای پوست و مو وجود دارد که متخصصین این رشته می توانند در حوزه تخصص خود اقدام به پیوند موی طبیعی نمایند. با توجه به بمباران تبلیغات در مورد پیوند موی طبیعی در مطبوعات، تلویزیون و به خصوص کانالهای ماهوارهای و این نکته که بسیاری از این تبلیغات به شدت وسوسه آور و فریبنده می باشند، تقاضا می شود قبل از انجام کار از تخصص و تجربه پزشک خود کاملا مطمئن شوید زیرا بعدا  راه برگشتی وجود ندارد. هرگونه رودربایستی و خجالت مورد صالحیت و تخصص وی حق طبیعی و قانونی شما است. برای کنترل تخصص پزشک معالجتان سه راه وجود دارد :

الف) پروانه مطب پزشک که بایستی حتما دراطاق ویزیت نصب شده باشد.

ب) استعالم از دانشگاه علوم پزشکی و یا سازمان نظام پزشکی شهرستان محل طبابت پزشک و یا مراجعه به سایت اینترنتی سازمان نظام پزشکی ایران ( www.irimc.org )

پ) استعالم از انجمن متخصصین پوست ایران ( www.iransocderm.com ) در انتخاب متخصص پوست و مو برای انجام کاشت موی طبیعی به نکات ذیل دقت فرمایید:

1)      آیا ایشان شما را در زمینه جنبه های زیبایی شناسی و نتایج هنرمندانه کاشت راهنمایی میکند یا اینکه فقط به مسایل پزشکی قضیه اشراف دارد؟

2)     آیا وی برای جلسات احتمالی بعدی درمان با شما صحبت میکند و به بیان دیگر پزشک معالجتان سه راه وجود دارد: در این زمینه مهم و حیاتی را کنار بگذارید و یادتان باشد که انتخاب پزشک و تحقیق در پیوند موی طبیعی نگران وضعیت شما درآینده نیز هست و برنامه ریزی بلند مدت برای شما میکند یا اینکه فقط به این فکر است که برای این جلسه پولی گرفته و شما را به حال خود رها کند؟

3)     آیا پزشک در مورد مشکالت و عوارض جانبی کاشت مو با شما صحبت میکند یا اینکه فقط از خودش و کارش تعریف و تمجید مینماید؟

4)     آیا پزشک آنقدر شهامت داشته است که به برخی از متقاضیان جواب منفی داده و یا اینکه انجام پیوند مو در آنها را به تعویق بیندازد؟

5)     آیا ایشان فقط به نشان دادن عکسهای قبل و بعد برخی از بیماران خود اقدام میکند یا اینکه بیماران خود را به شما معرفی میکند تا از نزدیک آنها را دیده و در مورد نتیجه عمل با آنها صحبت فرمایید ؟

6)     آیا پزشک شخصا و با حوصله با شما صحبت کرده و به تمامی سؤالات و ابهامات آنها صحبت نمایید؟ شما جواب میدهد یا اینکه فقط عجله دارد تا از طریق مشاوران خود نوبت شما را قطعی کرده و به بقیه بیمارانش بپردازد؟

سعی کنید فقط خودتان با دیدباز و تحقیق کامل در مورد انتخاب پزشکتان تصمیم بگیرید زیرا وقتی که کار خراب شد دیگران هیچ مسئولیتی را قبول نکرده و این شما هستید که بایستی رنج و درد ناشی از مراجعه به افراد فاقد صالحیت را تحمل نمایید. هیچگاه به تبلیغات رسانهای (مطبوعات، بروشورهای تبلیغاتی، رادیووتلویزیون) اعتماد مطلق نداشته و فکر نکنید هر کس در مجله مطلبی می نویسد و یا در رادیو و تلویزیون صحبت میکند عالمه دهر است. به خصوص متوجه باشید که مطالب و گفته های پخش شده در شبکه های ماهوارهای عمدتا کذب محض بوده زیرا هیچ کنترل علمی بر روی محتویات این برنامه ها وجود ندارد .

مراقبت های بعد از کاشت مو

غیر از کسب اطلاعات کافی برای پیوند مو و یافتن پزشک متخصص ماهر در این زمینه، مراقبت پس از این عمل نیز بسیار مهم می باشد. سعی کنید با رعایت نکات زیر، به تسریع روند بهبودی خود کمک کنید.

1- این عمل حدود 4 الی 8 ساعت طول می کشد. اگرچه گفته می شود فردای روز عمل می توانید به کارهای روزمره خود بپردازید، اما سعی کنید حدود 3 الی 5 روز بعد از عمل، استراحت کنید تا شرایط بهتری را برای کار کردن داشته باشید.

2- اگرچه ممکن است در طول عمل بیهوش نباشید، ولی به دلیل تزریق داروهای مسکن هیچ گونه احساس دردی نخواهید داشت. بنابراین سعی کنید کسی را به عنوان همراه خود بیاورید تا هنگام مرخص شدن از بیمارستان، شما را تا خانه همراهی کند.

3- سعی کنید روزهای اول بعد از عمل کاشت مو، سر خود را به دیگران نشان ندهید، زیرا روزهای اول به دلیل اینکه موهای پیوند خورده با سر با مقداری خون خشک شده همراهند، ممکن است باعث چندش دیگران شوند. در این حالت ممکن است به علت قضاوت عجولانه اطرافیان، شما روحیه خود را  از دست بدهید .

4- روزهای اول بعد از عمل، زمانی که سر خود را روی بالش می گذارید، خیلی احتیاط کنید، زیرا روزهای اول تماس سر با بالش، امکان ریزش فولیکول های مو وجود دارد. اگر ریزش غیر طبیعی را در موهای خود مشاهده کردید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید .

از تعریق سر جلوگیری کنید. تعریق در این شرایط سبب بروز عفونت در پیوند موهای شما می شود

5- روزهای اول بعد از عمل نباید موها را شست. گاهی اوقات ریزش فولیکول های مو در اثر تماس و لمس معمولی نیز رخ می دهد.

6- اگر فردی هستید که از کلاه و روسری استفاده می کنید، باید بدانید که اینها روند بهبودی را کند می کنند و سبب آسیب فولیکول های مو می شوند. اگر مجبور هستید کلاه بگذارید، باید منفذی برای خروج حرارت از سر داشته باشد.

7- سعی کنید روزهای اول هرگز در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید، زیرا سبب آسیب گرافت های مو می شود و زمان بهبودی کاهش می یابد.

8- از هر گونه تعریق سر جلوگیری کنید. تعریق در این شرایط سبب بروز عفونت در پیوند موهای شما می شود. رعایت این نکته برای کسانی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند و یا ورزشکار هستند، بسیار ضروری است .

9- بعد از اینکه پزشک متخصص اجازه استفاده از آب را داد، حتما برای جلوگیری از تعریق و بروز عفونت، موهای خود را با صابون ملایم و آب بشویید.

10- استرس نداشته باشید و نگرانی را  از خود دور کنید. روزهای اول، به دلیل وجود زخم بر روی سر، خیلی از افراد با خود فکر می کنند، مبادا تا آخر عمر سرشان با این شکل باقی بماند. ولی در خیلی از افراد این طور نیست و بهبودی حاصل می شود .

11- به سرتان فرصت دهید تا خودش را ترمیم کند و درباره نتایج عمل عجولانه قضاوت نکنید.

توجه داشته باشید که سخت ترین قسمت پیوند مو ، انتظار جهت رشد موهاست. مویی که امروز برای شما کاشته شده است تا  4-3 ماه پس از عمل مو شروع به رشد نمی کند. قبل از رشد موها دلمه های ریزی روی آن بسته می شود که ظرف 7 تا 10 روز می افتد.ساقه موها با این دلمه پوشانده می شود که این مسئله امری طبیعی بوده و نگران نباشید.ساقه پشت این دلمه ها باقی می ماند و ساقه جدید در زیر پوست رشد خواهد کرد و ظرف 4-3 ماه به سطح پوست خواهد رسید. رشد موها و افزایش تراکم آن ها تا ماه دهم ادامه پیدا می کند. ده ماه زمان لازم است تا شما نتیجه جراحی را ببینید زیرا موها 5/1 سانتی متر در ماه رشد می نماید. پس در مورد نتیجه کاشت مو تا کامل شدن نتیجه عمل 10 ماه لازم است.

توجه

1– الکل تا یک هفته بعد از جراحی مصرف نشود چون باعث خونریزی می گردد.

2- آسپرین، بروفن، ناپروکسن، اندومتاسین و سایر مسکن های این خانواده را تا 1 هفته پس از عمل مصرف نکنید چون باعث خونریزی می گردد.

وضعیت: سعی کنید سر خود را خم نکنید و در 15 روز اول پس از عمل برای برداشتن وسایل از روی زمین تنه خود را بالا بیاورید.

خوابیدن: در صورت امکان دو بالش زیر سر خود بگذارید یا حوله ای را چندلا کرده در زیر گردن قرار دهید زیرا این مسئله در تسکین درد شما نیز موثر می باشد.

داروهای پس از عمل

1-آنتی بیوتیک تجویز شده طبق دستور و به طور منظم تا آخر دوره مصرف شود.

2- مسکن هایی همانند استامینوفن ساده یا کدئین در جهت کاهش درد موثر می باشد. با توجه به این که مسکن های مخدر خواب آلودگی ایجاد می نماید در موقع کار با وسایل خطرناک یا رانندگی توجه و دقت فراوان داشته باشید.

شستن موهای کاشته شده

موهای شما 48 ساعت پس از عمل به طریق به خصوص باید شسته شود که در این زمان گرافت ها کمی محکم شده باشد.

طریقه شستشو

1) سر خود را در حمام با یک کاسه کوچک از آبی که دمای آن با دمای اتاق یکسان باشد (نه خیلی داغ نه خیلی سرد) بشویید و از دوش به هیچ عنوان استفاده نکنید.

2) شامپوی بچه را در یک کاسه ریخته و آن را با آب رقیق کنید.

3) شامپو را روی این منطقه آرام ریخته و بدون این که آن را مالش دهید 1 تا 2 دقیقه بماند.

4) آرام با کاسه روی شامپوها آب ریخته و آن را بدون دست مالیدن بشویید.

5) این عمل را از 48 ساعت پس از جراحی دو بار در روز انجام دهید.

6) پس از دو هفته یعنی هفته سوم به بعد می توانید به صورت عادی استحمام  کنید.

7) هر نوع شامپوی با کیفیت خوب را می توانید استفاده کنید. توجه شود که استفاده از شامپو بچه فقط تا 2 هفته می باشد و پس از آن می توانید دوباره از شامپوی عادی استفاده کنید.

پس از 48 ساعت شستن منطقه بخیه شده را شروع کنید و مواظب گره های نخ بخیه در طول محل برش باشید که باز نگردد.

خونریزی

گاهی خونریزی خفیفی ممکن است در یک ناحیه از نقاط کاشت یا برداشت رخ دهد. اگر نین مسئله ای رخ داد به آرامی آن منطقه را با یک گاز استریل یا یک پارچه بسیار تمیز فشار دهید و فشار را تا 15 دقیقه ادامه دهید، خونریزی باید قطع شود در غیر این صورت با پزشک تماس بگیرید.

تورم

گاهی تورم ممکن است در نزدیک به 10% بیماران رخ دهد که خطرناک نبوده و بدون درد می باشد و تاثیری در رشد موها ندارد، لذا استفاده از کمی یخ در قسمت پیشانی پس از عمل به مدت 10 دقیقه و 4 بار در روز شانس تورم را کاهش می دهد، دقت نمایید که به هیچ عنوان از کمپرس یخ روی منطقه گرافت گذاشته نشود، چون ممکن است باعث آسیب گرافت ها شود یعنی کمپرس روی پیشانی و زیر منطقه گرافت استفاده شود.

بخیه ها

بخیه ها ی غیر قابل جذب در طی 10 تا 14 روز باید کشیده شود که پزشک آن را به اطلاع شما خواهد رساند.

ورزش

تا 7 روز پس از عمل هیچ ورزشی نباید انجام شود. پس از 7 روز ورزش های ملایم و پس از 3 هفته انجام سایر ورزش ها بلامانع است و تا 3 ماه ورزش های سنگین و وزنه برداری انجام نشود.

شنا و آفتاب

تا چند هفته پس از جراحی شنا ممنوع می باشد به خاطر آن که کلر و باکتری هایی که در استخر است به ریشه مو آسیب می رساند. پوست منطقه گرافت نیز ممکن است در آفتاب بسوزد. در معرض آفتاب قرار گرفتن ممنوع نیست اما حمام آفتاب گرفتن ممنوع است.

فولیکولیت در منطقه گرافت

گاهی اوقات بعضی بیماران در منطقه دچار فولیکولیت می شوند که ضایعات جوش مانندی می باشد. اگر چنین حالتی رخ دهد در این صورت گاز استریل مرطوب و گرم و پماد آنتی بیوتیک 3 بار در روز استفاده شود و به ما مراجعه فرمایید.

رنگ و کوتاهی مو

حداقل تا یک ماه پس از عمل کاشت مواز کوتاه یا رنگ کردن موها خودداری شود.

سونا

حداقل تا چند ماه از سونا رفتن پرهیز شود.

آرایش

ژل، اسپری مو، موس، 3 هفته پس از جراحی مانعی ندارد.

توجه: هنگام سوار شدن در اتومبیل دقت فرمایید سر به سقف ماشین تماس پیدا نکند زیرا بعضی از بیماران گراغت خود را به این طریق از دست داده اند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو