محدودیت های کاشت مو

درحال حاضرتنها راه درمان و ترمیم موهای ازدست رفته استفاده از پیوند موی طبیعی است که این پیوند درنواحی مختلف ازجمله(سر – ابرو – ریش – سبیل – مژه – نواحی اسکار) قابل انجام است . کاشت مو اولین بار درسال 1939توسط پزشک ژاپنی آقای دکتر Dr.Okuda مطرح وسپس درسال 1959توسط پزشک آلمانی  Dr.Orentreich عملی گردید. درسالهایی که گذشت تجارب وروش های متعددی موردآزمایش قرارگرفت و در نهایت امروزه بابهرگیری ازتکنولوژی جدید از دسته های کوچکترمو موسوم به میکروگرافت (micrograft) استفاده می شودکه سبب نتایج رضایت بخش وظاهری طبیعی شده است وامری که تاچندی پیش حتی تصورش هم دشواربودامروزه تبدیل به یکی ازاعمال جراحی سرپایی وبسیار سبک شده است که بر پایه برداشت سالم ریشه های موی شخص وکاشت آنها در نقاط مورد نظر استوار می باشد.

واکنش فولیکول(پیاز) موهای موجود درنقاط مختلف سر نسبت به عوامل آندروژنیک (هورمونی - ارثی) یکسان نمی باشد و موهای موجود در نواحی جلو و وسط سرنسبت به عوامل فوق حساس بوده و دچار ریزش می شوند ولیکن موهای موجود در پشت و دور سر نسبت به این عوامل مقاومت بسیار بالایی دارند و تقریبا فاقد ریزش می باشند.در روش پیوند موی طبیعی جهت جایگزین کردن موهای از دست رفته از فولیکول موهای موجود در نواحی مقاوم به ریزش (پشت و دور سر) استفاده می شود. بنابراین فولیکول یا پیاز موی پیوند شده نه تنها یک موی کاملا طبیعی است بلکه تقریبا تا پایان عمر باقی مانده و نسبت به ریزش مقاوم می باشد.

با توجه به اینکه فولیکول موهای برداشت شده در هر ناحیه از پوست بدن قابل رشد می باشند لذا میتوان به راحتی این عمل را در نواحی مختلف بدن از جمله سر ، ابرو ، ریش، سبیل ،مژه،و یا حتی در نواحی جوشگاه (اسکار) ناشی از زخم ها و یا سوختگی ها نیز با موفقیت به انجام رسانید و خوشبختانه موهای جدید نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی خاصی نداشته و مادام العمر رشد خواهند کرد واین موها را مانند موهای دیگر می توان شست و حالت داد و کوتاه کرد.

در گذشته اندازه گرافت ها بزرگ بوده که نتیجتا موهای کاشته شده نمای عروسکی و غیر طبیعی پیدا میکرد ولی امروزه عمل کاشت مو با چنان دقت و ظرافت بالا و با ایجاد مدل طبیعی رویش مو(زنانه و مردانه)انجام میشود که حتی آرایشگران مجرب نیز بعضا متوجه کاشته شدن موها نمی شوند.

 این جراحی توسط تیمی مجرب وحرفه ای که مدتها در این امر تبحر یافته اند و با جدیدترین متد و وسایل موجود در دنیا و تحت شرایط کاملا استریل و بهداشتی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود بطوریکه نه تنها بیمار در طول عمل هیچ گونه دردی حس نخواهد کرد بلکه کاملا هوشیار بوده و در صورت تمایل در جریان کلیه مراحل عمل قرار خواهد گرفت.

محدودیت های کاشت مو

پیوند موی طبیعی مثل همه کارهای دست بشر دارای یکسری محدودیت های بالقوه می باشد. این محدودیتها بر دو نوع هستند:

الف( محدودیتهایی که در رابطه با بیمار می باشند:

1)     تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو

واضح است که هرچقدر منطقه دهنده مو در فرد کوچک تر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمتر شده و بالطبع نتیجه کاشت مو هم ضعیف ترخواهد بود.

2)     کیفیت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو

هرچقدر مو نازک تر و رنگ آن روش نتر باشد میزان پوشانندگی آن )نسبت به موهای ضخیم و مشکی( کمتر بوده و تراکم کمتری ایجاد می کنند. در ضمن موهای مجعد پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف به وجود می آورند.

3)     وسعت منطقه طاس

مشخص است که با افزایش وسعت منطقه طاس)و چون به هرحال تعداد موهای برداشت شده محدود است( میزان تراکم موهای کاشته شده )یعنی تعداد موها در هر سانتیمترمربع( نیز کاهش می یابد.

محدودیت هایی که در رابطه با تکنیک جراحی در حال حاضر وجود دارند :

تصورات غلطی که در رابطه با پیوند موی طبیعی و نتایج آن در ذهن مردم وجود دارد

وقتی فردی متقاضی این جراحی است یکسری تصورات و پیش داوری هایی در ذهن خود از کاشت موی طبیعی و نتایج آن دارد که معمولاً با واقعیات بسیار فاصله دارند. با معاینه صحیح و مشورت ذهنیت فرد روشن شده و متوجه واقعیت های امر می گردد. شماری از تصورات غلط عامه مردم در مورد نتایج درمان در ذیل آورده شده است:

1)     موهایی را که اندکی کم پشت شده است می توان با کاشت پرپشت تر کرد.

در پیوند مو از طریق ایجاد یک شکاف بسیار ظریف یک گرافت وارد پوست می شود. این سوراخ (با اینکه بسیار ظریف است) به هرحال فضایی را اشغال می کند. اگر منطق های که می خواهیم در آن کاشت مو انجام دهیم کاملاً طاس باشد هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. ولی اگر بخواهیم در لابه لای موهای موجود (به خصوص اگر این موها ضخیم و باکیفیت باشند)کاشت انجام دهیم لازم است که فضای کافی درلا به لای موها وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را ایجاد نمود.

در حقیقت تا زمانی که بیشتر از 50 درصد از تراکم موها کاسته نشده است، به دلیل ناکافی بودن فضای (خالی از مو) در بین موهای موجود فرد نمی توان درلا به لای آنها شکاف ایجاد کرد و اگر هم به زور این کار را انجام دهیم اولاً ممکن است به ریشه موهای اطراف آسیب وارد شود و ثانیاً حتی اگر آسیبی به ریشه موهای اطراف وارد نشود این ریشه ها مزاحم ریشه موی کاشته شده خواهند شد و لذا درحین درآمدن موی کاشته شده به احتمال زیاد کیست مویی و جو شهای چرکی بد فرم ایجاد می گردد. این ضایعات موجب اختلال در بیرون آمدن موهای کاشته شده گردیده و نتایج کاشت مو را خراب می کنند.

بنابراین منطقی است که کاشت را زمانی انجام دهیم که حداقل پنجاه درصد از موهای یک منطقه از سر دچار ریزش شده اند تا بتوان بدون مشکل عمل پیوند را انجام داد و فرد هم از نتایج آن لذت ببرد .

2)     با این عمل کاشت می توان تراکمی شبیه تراکم موهای کاملاً طبیعی ایجاد کرد.

در این جراحی شکاف های بسیار ظریفی برای قراردادن گرافت ها در پوست منطقه طاس ایجاد می گردد. اگر این شکاف ها خیلی به همدیگر نزدیک باشند پوست بین آنها پاره شده و دو شکاف کوچک تبدیل به یک شکاف بزرگ می شود که حالت مطلوبی نیست. لذا مجبوریم یک فاصله حداقلی را رعایت کنیم. فاصله فوق حدود 3- 2 برابر فاصله بین موهای با تراکم عادی بوده و به همین نسبت همیشه تراکم موهای کاشته شده در جلسه اول کمتر از تراکم موهای عادی است. در جلسات بعدی می توان این فاصله را کمتر و کمتر نمود (البته با توجه به محدودیت تعداد موهای قابل برداشت از پشت سر) ولی به هرحال هیچگاه از نظر فاصله بین موها مانند موهای طبیعی نخواهد شد و بالطبع تراکم کاملاً شبیه موهای طبیعی هم به وجود نخواهد آمد. تراکمی که در جلسه اول درمان می توان به طور معمول ایجاد کرد 35 - 20 گرافت در هر سانتیمترمربع است که آن را می توان در جلسات بعدی تا 50 - 40 افزایش داد. تبلیغاتی که در رسانه ها شده و ادعا می شود که تراکمی شبیه تراکم موی عادی و گاهی بیشتر از تراکم موی طبیعی! به وجود می آید کذب بوده و صحت ندارد.

تعداد جلسات درمانی

یکی از مهمترین محدودیتهای بالقوه ، محدود بودن تعداد جلسه های قابل انجام درمان در هر فرد است. علت این محدودیت آن است که تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو بیشتر از حد مشخصی نمی باشد (حدود 12 - 10 هزار تار مو).

به عنوان یک اصل کلی فقط تا حدی می توان از موهای منطقه دهنده مو برداشت کرد که آسیبی به منطقه برداشت وارد نشده، پوست تحمل برداشت را داشته باشد و درضمن نمای ظاهری آن هم بدشکل و بدفرم نشود. بنابراین تعداد موهای قابل برداشت محدودیت داشته و نمی توان همه این موها را برداشت کرد.

پس حتی در بهترین شرایط تعداد موهای قابل دسترس برای کاشت در منطقه طاس محدود می باشد. در روش FUT معمولاً 4- 3هزار تارمو در یک جلسه بیشتر نمی توان برداشت کرد و در روش FIT بسته به مشخصات پوست و موی فرد این عدد به 6- 5 هزار تار مو در یک جلسه بالغ می گردد.

اغلب بیماران پس از یک جلسه درمان موفقیت آمیز و با مشاهده تراکم کمتر از طبیعی در منطقه کاشت درخواست پیوند موی مجدد را در همان ناحیه می کنند با این تصور که تراکم موهای کاشته شده بیشتر و بیشترگردد. اگرچه از نظر تئوری این کار عملی می باشد ولی یک نکته ظریف در آن وجود دارد. پیوند موی مجدد مستلزم برداشت دوباره مو از منطقه دهنده است و با این کار تعداد موهای موجود در بانک موی فرد کمتر و کمتر می شود. با کم شدن این موها دیگر مویی برای پیوند موی بعدی در مناطق طاسی که در آینده به وجود می آیند )که حتماً این اتفاق می افتد زیرا ریزش موی مردانه یک روند روبه جلو و دائمی است( باقی نمانده و بعداً برای بیمار مشکلاتی به وجود می آید.

تصور کنید که برای فرد 3- 2بار کاشت مو در جلوی سر انجام دهیم تا تراکم بسیارخوب به وجود آید و طبیعی است که تعداد موهای قابل برداشت از بانک موی پشت سر هم به شدت کاهش پیدا می کند. پس از گذشت چند سال موهای قسمت های عقب منطقه کاشته شده دچار ریزش موی مردانه شده و نیاز به کاشت پیدا می کنند ولی متأسفانه مویی در پشت سر نمانده تا این کار را انجام دهیم. پس به عنوان یک اصل بایستی همیشه در برداشت مو از ناحیه دهنده جانب احتیاط را رعایت کرد و برای آینده هم ذخیرهای باقی گذاشت.

- آیا کاشت موی طبیعی سرطان زا است؟

این مسئله به هیچ عنوان صحت ندارد و اصولاً ماهیت انجام کار در عمل طوری است که هیچ ارتباطی با عوامل سرطان زای پوست ندارد. مهمترین عوامل دخیل در سرطان پوست عبارتند از: ژنتیک، برخی موادمعدنی مثل آرسنیک و سیلیکون، اشعه آفتاب، هیدروکربن های کارسینوژن و بعضی از بیماری های ارثی.

- آیا پس از عمل سردردهای بدی به وجود می آید؟

با متدهای قدیمی که ازلوازم غیرظریف استفاده می شد گاهی سردردهایی پس از جراحی به وجود می آمد ولی با تکنیک های مدرن امروزی و بهره گیری از ابزار بسیار ظریف این مسئله منتفی شده است. در حقیقت اگر فرد دچار سردردهای میگرنی باشد با پیوند موی طبیعی میزان سردرد وی کاهش پیدا می کند. البته در 2- 1 شب اول پس از عمل امکان وجود سردرد خفیف (مثل هرعمل دیگر) می رود که با مسکن های معمولی به سرعت برطرف شده و مشکل خاصی پیش نمی آید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو