عصب کشی دندانها

خیلی از شماها حد اقل یک بار عصب کشی دندان را تجربه کرده اید …. معمولا کسی که کارش به عصب کشی میرسد قبل از اون یک دوره درد دندان را تحمل کرده است و معمولا خود مراحل عصب کشی هم ممکن است همراه با درد باشد و در نهایت بعد از عصب کشی هم ممکن است چند روزی درد داشته باشیم ….. همه اینها باعث میشود که عصب کشی یاد آور درد برایمان باشد ….. من طی این ۱۲ سال مطب داری در یافتهام که بیماران در مورد عصب کشی و مراحل آن ابهامات زیادی دارن و در مطب سعی میکنم که در طی کار بیماران را با مسائل پیرامون آن آشنا کنم …. لذا در اینجا هم در اولویت قرار دادم.

چه عواملی سبب آماس و بیماری پالپ می گردند؟

پوسیدگیهای دندانی اگر درمان نشوند، بعد از تخریب مینا و عاج به پالپ رسیده و باعث التهاب و ناراحتی آن می گردند. علاوه بر پوسیدگی، عوامل دیگری چون سابقه ضربه ناگهانی به دندان، پرکردگی های عمیق، شکستگی و ترک دندان، تحلیل و سایش شدید دندانها و بیماریهای پیشرفته لثه در ایجاد آماس و بیماری پالپ نقش دارند.

Top 10 causes of toothache

علائم بیماری پالپ چیست؟

برخی از علائم پالپ آماسی شامل درد ادامه داربه هنگام نوشیدن مایعات سرد و یا گرم، درد خود بخودی، درد هنگام جویدن و یا حتی موقع دراز کشیدن می باشد. گاهی نیز با توجه به سیر بیماری پالپ، ممکن است بیمار درد نداشته باشد. علائم ظاهری پالپ بیمار ممکن است وجود پوسیدگی عمیق و یا وجود ضایعه در انتهای ریشه، تورم و یا تخلیه چرک از دندان و یا انتهای آن باشد.

فوائد معالجه عصب چیست؟

1 - دندان حفظ می شود. 2- وجود دندان باعث حفظ استخوان نگهدارنده آن می گردد.

مراحل درمان و تعداد جلسات درمان چگونه است ؟

هدف این درمان خارج نمودن تمامی عفونت از کانال ریشه است سپس ریشه تمیز و با مواد مخصوصی پر میشود که از عفونتهای بعدی جلوگیری شود.
درمان ریشه نیازمند مهارت و وقت کافی میباشد. این درمان معمولا نیاز به یک یا دو جلسه مراجعه دارد.
در جلسه اول پالپ عفونی خارج میشود. در صورت وجود آبسه محتویات آن نیز در جلسه اول خارج میشود.
کانال داخل ریشه دندان سپس تمیز شده و فرم داده میشود تا برای پر شدن آماده شود.یک پانسمان موقت روی دندان گذاشته میشود و جلسه بعدی مشخص میشود.
در جلسات بعدی دندان معاینه شده و در صورت عدم وجود عفونت دندان بصورت دائمی پر میشود.

ظاهر دندان من بعد از درمان ریشه چگونه خواهد بود ؟

در گذشته دندان مدتی بعد از درمان ریشه اغلب تیره تر به نظر میرسید ولی با تکنیکهای مدرن تغییر رنگ دندان معمولا اتفاق نمی افتد.در صورت وجود هرگونه تغییر رنگی درمانهای متعددی برای بازگرداندن رنگ طبیعی دندان وجود دارد.

چرا بیماران از عصب کشی می ترسند؟ واقعیت این است که عصب کشی نباید برای بیمار ترسناک باشد چون با بی حسی موضعی حین کار، دردی احساس نخواهند کرد. بعد از تمام شدن کار هم با مصرف ضددرد ها در یکی، دو روز اول، دردی بعد از درمان حس نخواهد کرد اما یک تجربه ناخوشایند قبلی یا آنچه اطرافیان بیمار به او منتقل می کنند، باعث می شود به عصب کشی بدبین شود و از آن هراس داشته باشد!

نکته:

مواردی از درد های دندانی هم وجود دارد که درد ها علت دندانی دارند ولی درمان مورد نیاز آن ها عصب کشی نیست و میتواند با پر کردن دندان و .... درد بهبود یابد . مثلا حساسیت دندانی شیوع زیادی در بین افراد دارد.در افراد دچار حساسیت دندانی، با تغییرات دمایی(مثل خوردن چیزهای سرد) دندان ها به خصوص دندان های قدامی و بیشتر در ناحیه طوق دچار درد کوتاه و ناگهانی می شوند. حساسیت دندانی معمولا نیاز به عصب کشی ندارد و با درمان هایی مانند استفاده از خمیردندان های ضدحساسیت یا با کاربرد موادی که ممکن است دندانپزشک روی دندان شما استفاده کند ،درمان میشود.امروزه کاربرد لیزر هم برای درمان حساسیت های دندانی مطرح شده است.
دردهایی هم هستند که به خاطر گیرغذایی و مشکلات پرکردگی های قبلی یا روکش های قبلی ایجاد می شوند و درمان این درد ها هم با رفع این مشکلات (نه عصب کشی) صورت می گیرد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو