رینوپلاستی

جراحی بینی ، رینوپلاستی

هیچ عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) صددر صد ایده آل و بدون عیب نخواهد بود . اگر شما قادرید که بجای متمرکز شدن روی عیوب جزئی ،توجه خود را معطوف به میزان بهبودی حاصله نمائید، ازعمل خود احساس لذت و رضایت خواهید کرد. در غیر این صورت بهتر است از انجام عمل رینوپلاستی صرف نظر کنید .
سن عمل جراحی بینی ، رینوپلاستی
در بچه ها محدودیت های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی بینی قبل ازبلوغ کامل می شود اغلب دختران درپایان 16سالگی وپسرها در پایان 18 سالگی به بلوغ کامل رسیده اند ومیتوانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند . اصلاح عیوب بینی دراین سن باعث میشود اعتماد به نفس نوجوان در یک زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود و نبایدفراموش کنیم که در این زمان است که نوجوان نه تنها خودش را می شناسد بلکه احتمالاً آینده اش را پایه ریزی خواهدکرد . از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان رینوپلاستی (جراحی بینی) افراد بالای 40 سال هستند .

تاثیر جراحی بینی ، رینوپلاستی در روحیه افراد

بسیاری از جوانان اظهار می کنند که در زندگیشان از شکل بینی خودشان رضایت نداشته اند ودر نهایت برای جراحی بینی یا رینوپلاستی مراجعه کرده اند . چنانچه وضعیت عمومی و سلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای جراحی بینی دیر نیست . دراین موارد معمولا رینوپلاستی (جراحی بینی) همراه با سایر اعمال زیبایی صورت مثل کشیدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام می گیرد.

A1228953623

مراحل عمل

· مرحله اول - بی هوشی
به شما داروهائی داده خواهد شد تا شما حین عمل راحت باشید این داروها باعث بی هوشی عمومی یا آرامش شما می‌شود که جهت آن جراح بینی شما تصمیم می‌گیرد

· مرحله دوم - برش
عمل جراحی رینوپلاستی یا به روش بسته انجام می‌گردد که در آن برش‌ها داخل بینی داده می‌شود و یا به روش باز انجام می‌گردد که در آن یک برش روی کولوملا ( تیغه‌ی میانی بین سوراخ‌های بینی ) داده می‌شود . از طریق آن پوشش بینی باز شده و تغییرات لازم در شکل بینی داده می‌شود .

· مرحله سوم - تغییر شکل در ساختار بینی
در اعمال جراحی بینی یا ابعاد بینی کوچک و یا بزرگ‌تر می‌شود و در آن برای افزایش بافت می‌توان از غضروف هائی که از نقاط مختلف بدن برداشته می‌شود استفاده کرد . بیشتر مواقع غضروف از تیغه بینی برداشته می‌شود . گاها غضروف از گوش و یا دنده برداشته می‌شود .

· مرحله چهارم - تصحیح انحراف تیغه بینی
در این مرحله تیغه بینی صاف شده و برجستگی‌های داخل بینی که باعث اختلال در تنفس می‌شود اصلاح می‌گردد .

· مرحله پنجم - بستن برش
وقتی که بینی به شکل دلخواه رسید بافت پوششی روی بینی قرار داده شده و محل برش بخیه می‌گردد . ضمنا ممکن است با برش در جدار سوراخ‌های بینی اندازه آن تغییر یابد .

· مرحله ششم - دیدن نتایج
در طی هفته اول بعد از عمل در حین بهبود بافت‌های بینی از آتل‌های داخلی و یا خارجی برای حمایت از بافت بینی استفاده می‌گردد . هرچند که بهبود التهابات چند هفته بیشتر طول نمی‌کشد تا یک سال بعد از عمل شکل بینی تغییر می‌کند و طی این مدت به نتیجه نهایی مطلوب می‌رسد و صبح‌ها ممکن است به علت التهاب بیشتر بینی بزرگ‌تر و متورم به نظر رسد که این مسائل کلا در طی سال اول بعد از عمل می‌باشد .

توجه : جراحی بینی برای اصلاح راه های هوایی نیاز به بررسی ساختارهای بینی و مسیر جریان هوا داخل بینی دارد . در بعضی موارد انحراف تیغه بینی باعث این شکل می‌شود که با صاف کردن آن مشکل بهبود می‌یابد .

عوارض جراحی:

با استفاده از اصول جراحی نوین رینوپلاستی، احتمال بروز عوارض بسیار کم شده است. با این وجود ممکن است عوارضی مانند عفونت ، خونریزی، و یا واکنش به داروهای بیهوشی اتفاق بیفتد.
و در ۱۰-۵ درصد موارد ممکن است بینی به انجام عمل ترمیم (جراحی دوم) نیاز داشته باشدکه معمولاعملی کوتاهتروکم دردسرتراز عمل اول وبرای رفع معایب احتمالی خواهدبود .

بینی طبیعی یا …؟

ممکن است شما عباراتی مانند: بینی فانتزی، عروسکی، فرانسوی و …. را شنیده باشید. به هر حال طبق اصول رینوپلاستی نوین، بینی عمل شده باید ظاهری طبیعی و متناسب با سایر اجزای صورت شخص داشته باشد و هم زمان عملکرد تنفسی و بویایی نرمال خود را حفظ نماید. بینی هایی که ظاهری غیر طبیعی و مصنوعی دارند علاوه بر اینکه زیبایی کمتری دارامی باشند متاسفانه در اکثر مواقع از نظر عملکردی نیز دچار اشکالات متعددی خواهند بود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو