رفع خط اخم و خنده

akham-cherok-www.iransit.com-02

اینگونه چین وچروک ها بدلیل انقباض عضلات این ناحیه است.به همین دلیل با دارو یا کرم برطرف نمیشود اگر اخم بین دو ابرو عمیق نباشد با تزریق ژل یا انجام میکرودرم ابریژن هم بر طرف میشود.

هنوز سن و سالی از او نگذشته که روی پیشانی و بین دو ابرویش خطوطی عمیق افتاده است.اطرافیان مرتب به او تذکر می‌دهند وقتی غرق در مطالعه یا تماشای تلویزیون است، اخم می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود پیشانی‌اش چروکیده شود. خودش می‌گوید مادرش هم همین خط اخم را دارد و ارثی است! خانمی هم می‌گوید اخم ناشی از درد کشیدن موقع حمله میگرن رد پایی زشت روی پیشانی‌اش گذاشته. خیلی‌ها به این درد مبتلا هستند و بعضی‌ها که هنوز دچار آن نشده‌اند، دنبال راهی برای پیشگیری می‌گردند.

خط اخم و خنده از چه سنی ایجاد می‌شود؟

عضله‌ای به نام عضله اخم‌کننده وجود دارد که از بین 2 ابرو به سمت خارج کشیده می‌شود و وقتی منقبض می‌شود، ابرو را به داخل و پایین می‌کشد. انقباض طول عضلات این ناحیه‌ را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود پوست کش بیاید و وقتی رها می‌شود، چین و چروک عمودی ایجاد می‌کند که نتیجه آن بروز خطوط 11 بین دو ابروست. بین دو چشم عضلات دوکی‌شکل و عضله پایین‌برنده ابرو هم وجود دارد که وقتی منقبض می‌شوند، ابرو را پایین می‌کشند و عامل خطوط افقی بین دو ابرو هستند. خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم نیز در اثر انقباض عضلات حلقوی اطراف چشم بروز می‌کند. وقتی چشم‌ها را جمع می‌کنیم یا چشمک می‌زنیم، این عضله پوست خارجی چشم را به سمت پایین می‌کشد و عامل بروز چین و چروک اطراف چشم است. این خطوط ممکن است در سنین 18 تا 65 سال ظاهر شوند و از همین سن امکان پیشگیری یا رفع خط اخم و خنده وجود دارد.

روش های رفع خط اخم و خنده

روش های طبیعی

متخصصین توصیه می کنند که با حذف استرس پیری ناشی از استرس از بین می رود. در ادامه چند  پیشنهاد عرضه شده است که با کمک آنها می توانند فرآیند ایجاد چین و چروک ها و خط اخم و خنده اخم ناشی از استرس را کند کنید و باعث ناپدید شدن انها شوید

رفتن به کلاس یوگا

عدم مصرف کافئین

مدیتیشن

راه رفتن در هوای باز

استفاده از کرم ضد آفتاب

خوردن غذاهای سالم

استفاده از کرم ضد چین و چروک و مرطوب کننده مناسب

بدون توجه به علت بوجود آمدن چین و چروک های صورت، از اخم کردن بپرهیزید و به خود آرامش دهید تا این چین و چروک ها از بین بروند.

کرم

کرم های ضد چین و چروک متعددی وجود دارد که در زمینه کاهش خطوط و چین و چروک موفق عمل می کنند. از کرمی استفاده کنید که حاوی ویتامین، آنتی اکسیدان ها و مواد لازم دیگر مثل ویتامین آ، ب، ث، اسیدهای آلفا هیدروکسی، اسید هیالورونیک، چای سبز  و کو کیتون (Co-Q10) click here است.

تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی سم بوتولیسم است که در پوست و در جایی که خط اخم و لبخند یا چین و چروک ها شروع شده اند تزریق می شود. این سروم باعث بی حرکت شدن عضلات این ناحیه می شود تا پوست وقتی لبخند می زنید چین و چروک ایجاد نکند. با استفاده از یک سوزن بسیار ریز مقدار کمی بوتاکس به نواحی مختلف صورت تزریق می شود. تزریق بوتاکس مانع از تکانش های عصبی به عضلات کوچک صورت می شود که با خطوط ابراز احساسات مرتبط هستند. پس از درمان خط خنده با بوتاکس، لایه رویین صاف و بدون چین و چروک باقی می ماند، در حالی که عضلات درمان نشده صورت به شکل عادی منقبض می شود و  این کار باعث می شود که ابراز احساسات با صورت با انقباض عضلات صورت تحت تاثیر قرار نگیرند. چین و چروک های پیشانی، خطوط اخم بین ابروها و چین و چروک های پنجه کلاغی دور چشم شایع ترین نواحی است که با تزریق بوتاکس درمان می شوند. روش های تزریق بوتاکس پیشرفته باعث برجسته شدن لب، کاهش و درمان خط خنده، کشیدگی گوشه دهان، کشیدگی ابروها و کشیدگی باندهای گردن می شود. در زمان تزریق بوتاکس پوست کمی گزگز می کند. با این حال، تزریق با یک سرنگ بسیار ریز و میزان کمی از محلول بوتاکس صورت می گیرد.

اثرات بوتاکس سه تا هفت روز پس از درمان قابل مشاهده  هستند و بین سه تا شش ماه دوام دارد. بر طبق مشاهدات، جلسات درمانی مکرر بی خطر بوده و عوارض جانبی بلندمدت را در پی ندارد. در طول جلسه مشاوره، خطرات، عوارض جانبی و نتایج قابل انتظار مورد بحث قرار می گیرد.

مواد پرکننده تزریقی

مواد پر کننده ترانس درمال دقیقا در زیر پوست و جایی که خط اخم و خنده بوجود آمده اند تزریق می شوند و خطوط و چین و چروک های ریز را پر  می کنند. این کار باعث می شود که پوست صاف تر و پر تر شود و ظاهر جوان تری پیدا کند. بعضی از افراد این روش را  نسبت به روش تزریق بوتاکس ترجیح می دهند، چرا که ایده فلج کردن عضلات صورت با یک ماده سمی را دوست ندارند. خط خنده را می توان با پر کردن چین و چروک ها و خط ها با استفاده از مواد پرکننده تزریقی فیلر برطرف کرد. این مواد پرکننده مشتقات اسید هیالورونیک مثل رستیلان می باشد. رادیسه (Radiesse) یک ماده پرکننده با دوام تر است. این ماده پر کننده تزریقی دوام بیشتری دارد، زیرا بدن کلاژن را دور  کره های بسیار ریز تشکیل می شود و باعث می شود که نواحی که تزریق در آنها صورت گرفته حجیم شوند.

مواد پرکننده تزریقی بسته به نوع  ماده مورد استفاده و محل تزریق بین سه ماه تا یک سال ماندگاری دارند. در روش تزریق چربی، که در آن چربی خود شخص از یک ناحیه برداشت و سپس به ناحیه ای که باید پر شود مانند خط اخم و خنده انتقال پیدا می کند، یکی از روش های جایگزین فوق العاده برای پرکننده های تزریقی هستند و یکی از روش های درمان خط خنده با دوام هستند. مواد پرکننده تزریقی برای کاهش چین و چروک و تقویت لب مورد استفاده قرار می گیرد و باعث رفع خط اخم و خنده و چین و چروک های دور لب می شود. رادیسه یک ماده پرکننده پوستی ترکیبی ساخته شده از کریستال های کلسیم هیدروکسی اپاتیت است و برای اصلاح چین و چروک های متوسط تا  شدید مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده پر کننده  تزریقی دوام بیشتری دارد.

جراحی

روش های جراحی زیبایی برای سفت کردن پوست منجر به چین و چروک های کمتر و پوست صاف تر می شود. برای بسیاری از افراد، جراحی آخرین چاره است و آنها ترجیح می دهند که در ابتدا روش های کم تهاجمی تر را برای رفع خط اخم و خنده امتحان کنند. این روش درمانی مخصوص کسانی است که روش های درمانی دیگر برای آنها موثر واقع نشده است.

خط اخم و خنده جزو چین و چروک های ناراحت کننده در صورت می باشند که در اوایل دهه سوم زندگی شروع به ظاهر شدن می کنند. روش های مختلفی برای رفع و از بین بردن خط خنده و اخم وجود دارد که متخصص پوست ابتدا از روش های درمان بدون جراحی استفاده می کند و جراحی به عنوان آخرین مرحله درمان خط خنده استفاده می شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو