درمان ریشه دندان

دلایل عصب کشی

بسیاری از مسائل می توانند به ناحیه پالپ و اعصاب دندان آسیب وارد کنند. در ادامه برخی از رایج ترین دلایل نیاز به استفاده از روش درمانی عصب کشی دندان ارائه شده است.
جذب مجدد
درد
شکستن دندان
پوسیدگی عمیق
آبسه
استفاده مکرر از روش های درمانی دندان پزشکی
آسیب به خاطر ضربه

Biological-Dentistry

مواردی که لازم است بعد از عصب کشی مد نظر عزیزان باشد، به شرح زیر می باشد:

- چنانچه درد وجود نداشت، از دارو استفاده نشود.
- چنانچه درد مختصری وجود داشت، از دارو استفاده شود.
- چنانچه درد شدید و یا ورم وجود داشت، علاوه بر استفاده از داروهای تجویز شده، آمپول دگزامتازون (Dexametazon ) بصورت عضلانی تزریق شود و با دندانپزشک خود جهت انجام معاینه و کنترل تماس حاصل فرمایید.
- در صورتی که احساس کردید دندان عصب کشی شده نسبت به دیگر دندان هایتان بلندتر و برآمده می باشد، این حالت بعد از عصب کشی طبیعی است.
- چنانچه برآمدگی دندانتان غیر طبیعی و بیش از حد بود، جهت کوتاه کردن پانسمان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
-روکش دندان بعد از عصب کشی الزامی است.

آیا دندان بعد از معالجه ریشه تیره می شود؟

سابقاً دندانهایی که درمان ریشه می‌شدند به مرور تیره تر می‌گشتند، ولی امروزه با پیشرفتهای تکنیکی احتمال این تغییر رنگ ناچیز بوده و اگر اتفاق افتاد، نیز با استفاده از روشهای سفید کردن و یا روکشهای چینی و لامینت می‌توان با آن مقابله کرد.

ممکن است یکی از دندان‌هایی که قبلا درمان ریشه شده، نیاز به معالجه مجدد پیدا کند؟

بله، امکان دارد. در برخی موارد، دندان‌هایی که معالجه ریشه شده‌اند، درمان‌شان با موفقیت همراه نیست و توصیه می‌شود برای اینکه نقایص درمان قبلی رفع شود مجددا تحت درمان قرار گیرند و به این می‌گویند درمان مجدد ریشه.

چه نقایصی ممکن است وجود داشته باشد تا درمان مجدد توصیه ‌شود؟

درمان ریشه دندان‌ کاری وقت‌گیر و مشکل است. در برخی موارد، حین کار برای دندان‌پزشک مشکل‌هایی ایجاد می‌شود یا به علت ساختمان، آناتومی و شکل دندان در ریشه‌ها کار ایده‌آل انجام نمی‌شود. بنابراین ممکن است درمان اولیه ناموفق باشد. همچنین ممکن است به علت عفونت قبلی ریشه‌ها، ضایعه در انتهای ریشه شکل بگیرد که در این صورت دندان با تشخیص دندان‌پزشک کاندیدای درمان مجدد خواهد شد.

 

آیا صحیح است دندانی که معالجه ریشه شده، شکننده می‌گردد؟

دندانی که پالپ آن درگیر می‌شود، معمولاً دارای پوسیدگی وسیع بوده که مقدار زیادی از مینا و عاج را از بین برده است و گاهی دندانپزشک ناچار می‌گردد که مقداری از نسج سالم دندان را نیز برای دسترسی به پالپ بتراشد که مجموعه این عوامل بعلاوه خشک شدن دندان بر اثر از دست دادن تغذیه داخلی سبب می‌گردد که دندان ضعیف و شکننده گردد که جای نگرانی ندارد، چونکه با ترمیم‌های خاص و یا روکش نمودن دندان می‌توان بر این نقیصه، چیره شد.

چه درمان های دیگری را می توان جایگزین درمان ریشه کرد؟

هنگاهی که بیمار به علت درد ناشی از التهاب پالپ دندان دچار ناراحتی است باید بین معالجه ریشه دندان یکی را انتخاب نماید. در صورت کشیده شدن دندان، جبران دندان از دست رفته به چند طریق امکان پذیر است:
بریج یا پل که از دندانهای دو طرف دندان از دست رفته به عنوان پایه بریج استفاده شده، سپس بریج ساخته شده را روی دندانها می چسبانند، این کار مستلزم تراش دندانهای پایه است.
دندان مصنوعی متحرک که اتصال آن به دندانهای مجاور و دندانهای دیگر فک صورت می¬پذیرد.
کاشت دندان (ایمپلنت)
برای درمان های فوق اغلب باید هزینه و زمان بیشتری در مقایسه با درمان ریشه و روکش کردن آن صرف شود، بنابراین حفظ دندان طبیعی بر ساخت دندان مصنوعی ارجحیت دارد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو