درمان ریشه دندان

معالجه ریشه دندان یا روت کانال تراپی (Root canal Therapy)

این عنوان از سه کلمه Root به معنای ریشه، و Canal به معنای مجرا و Therapy به معنی معالجه تشکیل شده که مفهوم کلی آن معالجه مجرای ریشه دندان می‌باشد و شاخه‌ای از دندانپزشکی به نام اندو یا اندودونتیکس است که شامل دانش و اعمالی است که به معالجه و حفظ ریشه دندان می‌پردازد و وظیفه تشخیص و درمان پالپهای آماسی و بیمار شده را به عهده دارد. بنابراین درمان ریشه یا روت کانال تراپی عبارت است از نجات یا درمان دندانی که به علت پوسیدگی وسیع مجاور اطاق عصب در معرض از دست رفتن می‌باشد.

پالپ یا عصب چیست؟

قسمت اعظم ساختمان دندان را عاج تشکیل می‌دهد، درون عاج فضایی وجود دارد که شامل عصب و شبکه مویرگی است که اصطلاحاً به آن پالپ گفته می‌شود. پالپ از شاخه‌های اصلی اعصاب و عروق در انتهای ریشه منشعب می‌شود و از درون کانالهایی که در ریشه وجود دارد به این فضا می‌رسد. حس، تغذیه، عاج سازی و دفاع میکروبی از اعمال پالپ بشمار می‌آیند. این بافت نرم ممکن است تحت تأثیر میکربها عفونی شده و عفونت را در مسیر ذکر شده به استخوان اطراف ریشه منتقل کند، در چنین مواردی تمام این بافت توسط دندانپزشک برداشته شده، محفظه پالپ و کانالها تمیز و به نحو مطلوبی پر می‌شود.

تعداد ریشه دندانها بطور معمول و طبیعی بین یک تا سه عدد می‌باشد ولی دندانهایی نیز وجود دارند که دارای یک یا چند ریشه اضافی هستند و در حین کار و با گرفتن رادیوگرافی کشف می‌گردند. بطور طبیعی دندانهای قدامی دارای یک ریشه، دندانهای آسیای کوچک دارای یک یا دو ریشه و دندانهای آسیای بزرگ سه و چهار ریشه‌ای هستند. مراقبتها، مراجعه و معاینات منظم دندانپزشکی و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان و ترمیم پوسیدگیها در مراحل اولیه لازم است تا دندان نیاز به معالجه عصب نداشته باشد.

دلایل درمان ریشه مجدد

گاهی مواقع درمان ریشه ای که نادرست انجام شده
تخلیه نا قص کانال دندان
خارج شدن مواد پر کردگی از انتهای کانا ل دندان
وجود کانال اضافی که درمان نشده
و یا درمان ریشه ای که به خوبی انجام شده ولی پر کردگی مناسب روی آن صورت نگرفته
ویا عدم ترمیم (پر کردن) دندان پس از عصب کشی بیش از یک ماه
موجب می شود تا فرد احساس ناراحتی داشته باشد که این ناراحتی به صورت درد معمولا هنگام جویدن و یا درد گنگ و خود به خود در نواحی لثه اطراف دندان است.
ممکن است حتی فرد درد نداشته باشد ولی علایم دیگری مثل وجود یک جوش در لثه و یا تورم بالای دندان داشته باشد.
گاهی مواقع هم فرد هیچ گونه نشانه ای دال بر ناراحتی ندارن ولی دندانپزشک با دیدن عکس رادیوگرافی دندان و وجود ضایعه اطراف ریشه پی به این می برد که دندان نیاز به درمان ریشه مجدد دارد.
انجام درمان ریشه مجدد معمولا کار سخت تری از درمان اولیه برای دندانپزشک می باشد. این کار فقط در حیطه ی کاری متخصص درمان ریشه یا اندودنتیست است.

آیا دندان من بعد از درمان سالم خواهد ماند ؟

بله . ولی چون دندان شما دیگر زنده نیست شکنندگی بیشتری خواهد داشت و ممکن است نیاز به روکش برای استحکام بیشتر داشته باشد

پس از درمان کانال ریشه (عصب کشی)

بعد از اتمام درمان کانال ریشه (عصب کشی)، دندان تازه آماده پرشدن و انجام مراحل بعدی از جمله روکش و... می شود. تا زمان شروع این درمان ها، دندان باید با یک ماده موقت پر شود و به هیچ وجه روی آن خالی نماند. پانسمان هایی که در جلسه آخر درمان عصب کشی روی دندان قرار می گیرند، همین کار را انجام می دهند.

بعد از رفع بی حسی پس از درمان عصب کشی، ممکن است درد وجود داشته باشد. همه بیماران این درد را ندارند ولی اگر هم بروز کند، با مسکن های ساده مثل ایبوپروفن (در صورتی که برای بیمار منع مصرف نداشته باشند) قابل کنترل است. در درصد بسیار کمی از بیماران، به خصوص در خانم ها (به دلیل شرایط هورمونی) و در دندان های خاص، ممکن است بیمار بعد از درمان یا در طول جلسه های درمان با درد شدید و حتی تورم مواجه شود. حتی این شرایط هم با ضددرد های قوی تر و عوامل ضدالتهابی که دندان پزشک تجویز می کند، قابل کنترل است تا دوره آن (که یک واکنش التهابی است) سپری شود. پس اگر این مشکل برایتان پیش آمد، نگران «عفونت» نباشید، التهاب دندان شما به زودی برطرف خواهد شد. داروهای تجویزشده هم قدرت مدارای شما را با این شرایط افزایش می دهند!

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو