درمان جای جوش

جای جوش یا آکنه ، اسکار به فررفتگی های ناشی از جوشهای عمیقی گفته میشود این اسکارها گاهی سطحی و گاهی عمقی میباشد. هرچه اسکارها سطحی تر باشد پر کردن و صاف کردن آن آسان تر و هرچه اسکارها عمیق تر باشند صاف تر کردن آنها دشوارتر ونیاز به زمان بیشتری دارد.

جای جوش و اسکار آکنه به چند شکل است:

به شکل تورفتگی های نسبتا پهن و کم عمق

به شکل تورفتگی های با عمق زیاد

اسکارهای هیپرتروفیک یابرجسته

اسکارهایی مثل جای فرورفتگی های سوزن درپوست یا منافذ پوستی خیلی بزرگ .

در حال حاضر روشهای درمانی موثر برای اسکار آکنه میتواند یک یا ترکیبی ازچند روش زیر باشد:

میکرودرم ابژون

دراین روش به کمک دستگاه میکرودرمابرژن لایه های سطحی پوست برداشته میشود بطوریکه پوست زخم نشود و هرچه اسکارها عمیق تر باشند به تکرار بیشتری نیاز دارد . تکرار آن میتواند هر 2 یا3 هفته یکبار باشد.ولی این روش جهت درمان جای جوش های بسیار عمیق توصیه نمی شود، زیرا نتیجه مطلوبى حاصل نمیشو د. دراین روش جوش فعال و تیرگی محل جوش ها نیز بهبود می یابد ،همچنین منافذ باز بسته تر شده  و همزمان اسکارها سطحی تر می شوندو پوست صافتر بنظر میرسد.این روش یک کار فیزیکی بوده و اگر درست انجام شود،تقریبا هیچ عارضه ای ندارد و فرد میتواند بلافاصله به محل کار خود برگردد.

IPL

ipl کلاژن سازی پوست را تحریک میکند و اسکارها سطحی تر می شوند و با تکرار آن پوست تاحدود زیادی صاف می شود . این روش کمک به بستن منافذ میکند و قرمزی جای جوش را نیز کاهش می دهد. این روش همچنین میتواند جوشهای فعال و التهابی را نیز بهبود بخشد . این روش درمان جای جوش نیز عارضه خاصی ایجاد نمی کند و فرد بلافاصله به کار روزمره خود ادامه می دهد.

لیرزCO2

در این روش ابتدا باید جوش فعال درمان شود.بعد ازانجام لیزر موضع پانسمان میشود که تا 10 روز ادامه دارد و پس از آن پوست صاف تر و صورتی رنگی ایجاد می شود که این قرمزی پوست میتواند 2 تا3ماه ادامه یابد و پس از آن کاملا از بین می رود و پوست یکدست و هم رنگ می شود که حتما باید در این روش پس از بهبودی زخم ها از ضد آفتاب استفاده شود تا محل زخم و لیزر شده تیره نشود.  یکی ازمعایب لیزر بغیر از دوران نقاهت طولانی وقرمزی پوست  pip میباشد که  تیره شدن محل لیزر شده است که بیشتردرافراد، خیلی تیره ویا کسانی که زیاد درمعرض آفتاب قرار می گیرند رخ میدهد. این روش نیاز به تکرارحدود 6ماه بعد دارد.

لیزر فرکشنال:CO2

در این نوع لیزر مشکلات لیزر CO2 را نداریم و فرد لیزر شده میتواند بعد از لیزر به کارهای روزمره خود ادامه دهد .در این روش درمان جای جوش بدون نیاز به تزریق ماده بی حسی منطقه مورد نظر لیزر می شود و لی پوست دچار زخم یا ترشح نمیشود و  در نتیجه نیاز به پانسمان طولانی ندارد .قرمزی مختصری به مدت 5 تا 6 روزایجاد می شودوسپس پوسته ریزی وایجاد پوست جدید.این لیزر عوارض کمتری نسبت به لیزرCO2 دارد. این روش درمانی نیاز به تکرار ماهیانه دارد و بسته به عمق اسکار بین 3 تا 6 جلسه نیاز است.

در این روش پس از بیحس کردن ، چسبندگى پوست به بافت های زیرین توسط سوزن مخصوصی جدا می گردد . زخم والتهاب ایجاد شده سبب تحریک کلاژن سازی میشود.

روش های جدید

تزریق چربی

در بعضی اسکارهای عمقی میتوان با استفاده از تزریق چربی داخل اسکار ها ظاهر بهتری به پوست داد.

rf فرکشنال سوزنی

در این روش با استفاده از انرژی کنترل شده rf کلاژن سازی تحریک واسکار ها در چندین جلسه کاهش پیدا میکنند . حسن این روش دوران نقاهت کوتاهتر نسبت به لیزر میباشد.

درمارول

در این روش با استفاده از دستگاهی بنام درمارولر کلاژن سازی پوست تحریک وطی چند جلسه سبب بهبود پوست میشود .از مزایای این روش نداشتن عوارض جانبی ، محدودیت فصلی (مانند لیزر) و محدودیت تیپ پوستی میباشد این روش به تنهایی و یا همراه با prp ،تزریق چربی و... قابل انجام است.

این روش با سوزن مخصوص ومانند ساب سیژن انجام میشود ولی مزیت این روش بعلت انجام ساکشن عدم ایجاد چسبندگی ودرنتیجه احتمال بازگشت کمتر نسبت به ساب سیزن میباشد.

سل تراپی

این روش درمان جای جوش شامل prp ،اسپری پوست(re-cell) میباشد که به تنهایی ویا همراه سایر روش ها قابل انجام و سبب افزایش بهبود پوست میشود.

ماسک برای درمان جای جوش

ماسک تخم مرغ و روغن زیتون

بهترین و موثرترین ماسک برای از بین بردن جای جوش، زرده تخم مرغ به همراه یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و همین میزان عسل است. این ماسک را به مدت ۲۰ دقیقه، یک روز در میان و برای حداقل ۲ ماه استفاده کنید. و آن را با آب ولرم بشویید.

آب خیار

ماسک‌های صورت با خیار یک روش مراقب از پوست است که به طور وسیعی از این روش استفاده می‌شود. برای درمان آکنه، جلوگیری از چین و چروک و حفظ رطوبت پوست می‌توان از ماسک خیار استفاده کرد. برای آنکه جای جوش را از پوست پاک کنید ، باید آب تازه خیار را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی پوست بزنید. این کار را روزانه انجام دهید و سپس با آب سرد صورت را بشویید تا منافذ باز بسته شوند.

جوش شیرین

جوش شیرین یک ماده قلیایی است که کار لایه برداری را انجام می‌دهد و کمک می‌کند تا سلول‌های مرده پوست بدون نیاز به سایش از پوست جدا شوند. جای جوش در نتیجه پوست آسیب دیده است. برای استفاده از جوش شیرین در ماسک، ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با حدود ۱ قاشق چایخوری آب مخلوط کنید.

این خمیر را روی پوست قرار دهید. ماسک را حداقل ۵ دقیقه روی پوست بگذارید، سپس با آب آن را پاک کنید. ماسک جوش شیرین را می‌توان ۲ بار در هفته استفاده کرد.

** اگر محل جوش‌ها را با جوشانده غلیظ گل بابونه شست و شو دهید برای از بین رفتن جوش‌ها بسیار مفید است.

ماسک برگ کلم

آنچه در این فصل در همه سبزی فروشی‌ها می‌بینید انواع کلم است. برگ گل کلم را بهمراه برگ ترب خرد کرده و روی پوست تان قرار دهید. و بعد از نیم ساعت آن را بشویید.

آب

اثر آب بر روی جوش‌های چرکی و برای درمان جای جوش در دوره اولیه وقتی که جوش‌ها هنوز کوچک هستند با یخ از گسترش آنها جلوگیری کرده ، بدین ترتیب که با قرار دادن کیسه یخ روی دمل، از رشد آنها جلوگیری نموده و بعد آنها را کمپرس داغ می‌کنید.

مسئله مهم به وجود آمدن سیستم سریع گردش خون در محل جوش می‌باشد چرا که این گردش سریع خون باعث تعویض شدن چرک و مواد سمی‌محل جوش با مواد سالمی‌که در خون است ، شده و در نتیجه جوش‌ها زودتر و بهتر از بین می‌روند.

چای سبز

داروهای طبیعی می‌تواند به درمان التهاب‌های پوست بر اثر استفاده از مواد آرایشی کمک کند.

می‌توانید از چای سبز به عنوان یک آنتی اکسیدان برای پوستی نرم و عاری از لک استفاده کنید. تمام کاری که باید انجام دهید جوشاندن یک قوری چای سبز است و بگذارید خنک شده و سپس با یک گلوله پنبه به روی ناحیه لک دار بر اثر جای جوش بزنید ، نیازی به آبکشی نیست و می‌توانید آن را در سراسر شب و به طور مرتب روزانه از این روش استفاده کنید.

آب لیمو

ماسک آب لیمو بسیار اسیدی و حاوی سطح بالایی از ویتامین C است. ویتامین C کمک می‌کند تا پوست سلول‌های جدیدی بسازد و همچنین کمک می‌کند سلول‌های جای جوش پوسته پوسته شوند. استفاده از آب لیمو در رفع جای جوش یک راه مؤثر، آسان و مقرون به صرفه برای درمان پوست است.

برای استفاده از ماسک آب لیمو، ۵ تا ۶ پد پنبه که شامل آب لیمو هستند را روی صورت قرار دهید. برای پیشانی۲ پد، برای چانه ۱ پد و برای گونه ۲ پد در نظر بگیرید. اجازه دهید پدهای پنبه حداقل ۱۰ دقیقه روی پوست بمانند. سپس بگذارید پوست خشک شود. شما می‌توانید با استفاده از آب یک لیمو روزی ۳ مرتبه ماسک صورت درست کنید.

ماسک تخم جعفری

تخم جعفری را در آسیاب بریزید و سپس با یک لیوان آب بجوشانید. بعد، این مخلوط را از صافی عبور داده و یک تکه پارچه تمیز را با آن خیس کنید و مانند کمپرس روی پوست تان بگذارید. هر روز برای مدت نیم ساعت از این کمپرس استفاده کنید.

** کمپرس با جوشانده تخم جعفری برای از بین بردن آثار جوش‌ها مفید

عسل

عسل یکی از بهترین مواد برای مراقبت از پوست و درمان آکنه است چرا که عسل خاصیت ضد التهابی پوست و پاک کنندگی دارد.

می‌توانید از عسل به عنوان یک سلاح مرموز برای پاک کردن پوست و همچنین پاک کردن رد‌های جوش بر روی صورت استفاده کنید. از یک پنبه برای زدن عسل خالص به جای جوش‌ها به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استفاده کرده و سپس با آب ولرم بشویید. حداقل یک بار در روز این کار را انجام دهید.

ماسک جوانه گندم

مقداری جوانه گندم را داخل مخلوط کن بریزید سپس آن را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و خمیر به دست آمده را برای ۲۰ دقیقه روی پوست تان بگذارید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو