درمان جای جوش

 

خانم هایی که دارای پوست چرب یا مختلط هستند، احتمالا یکی از مشکلات همیشگی شان آثار به جا مانده از جوش روی صورتشان است. جوش ها اغلب از بین می رود ولی اثر آنها روی پوست می ماند و هر لحظه دوباره به ما یادآوری می کنند که هر آن دوباره برمی گردند.جوش یک بیماری است که غدد چربی پوست را درگیرمی نماید. منافذ کوچک روی پوست شما در زیر پوست باغدد چربی در ارتباط می باشد. این غدد یک ماده روغنیبه نام سبوم تولید می نمایند. منافذ از طریق کانال هایی به نام فولیکل با غدد در ارتباط هستند. داخل فولیک هااین ماده روغنی سلولهای مرده پوست راه به سطح پوستانتقال میدهند یک موی نازک معموالً از طریق فولیکول درسطح خارجی پوست رشد مینماید. هنگامی که فولیکولیک غده پوستی مسدود میگردد یک جوش رشد مینماید.اغلب جوش بر روی صورت، گردن، کمر، سینه و شانه ها دیده میشوند . جوش یک مشکل جدی تهدید کننده
حیات نیست اما میتواند منجر به ایجاد اسکار گردد .

جوش چیست؟

جوش یا آکنه، طیف متنوعی از ضایعات پوستی است که به صورت لکه‌های قرمزرنگ یا دانه‌های پُررنگ در پوست و یا دانه‌های زیر پوست شدیدتر و همراه با ضایعات چرکی در تنه و اندام‌ها و صورت مشاهده می‌شود.

عوامل ایجاد کننده جوش

۱- چربی سطح پوست: پوست‌های چرب یکی از عوامل ایجاد آکنه یا جوش صورت می‌باشند.

۲- گروهی از میکروب‌هایی که روی پوست زندگی می‌کنند.

۳- التهابات ایجاد شده روی پوست (در بعضی مواقع)

۴- انسداد مجاری غددی زیرپوستی

چگونگی درمان

جوش توسط پزشکی که با مشکلات پوستی در ارتباط است درمان میشود (درماتولوژیست) اهداف درمانی عبارتنداز :
- بهبود جوشها
- ممانعت از تشکیل جوشهای جدید
- جلوگیری از ایجاد اسکار
- کمک به کاهش شرم ناشی از داشتن جوش
درمان سریع اولیه بهترین راه جلوگیری از تشکیل اسکار میباشد . پزشک شما ممکن است داروهای دردسترس یاداروهای خاصی را تجویز نماید . برخی از درمانها درست بر روی پوست قرار میگیرند. دیگر درمانها قرصهایی هستند که باید بصورت خوراکی مصرف شوند . گاهی اوقات پزشک به شما توصیه مینماید بیش از یک روش درمانیاستفاده نمائید.

درمان های خانگی

شنبلیله :

یکی از درمان‌های طبیعی برای جای جوش استفاده از شنبلیله است.میتوانید خیلی راحت خمیری از پودر دانه‌های رسیده شنبلیله و آب تهیه کنید و مانند ماسک بر روی صورتتان قرار دهید.تا جایی که میتوانید تحمل کنید اجازه دهید این خمیر روی پوستتان باقی بماند اگر لازم بود دوباره این کار را تکرار کنید. یا اینکه میتوانید چند دانه شنبلیله را در مقداری آب بجوشانید ،با هم ترکیب شان کنید و وقتی که سرد شد آن را به صورتتان بمالید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.این روغن شگفت آور ، که از زیتون گرفته میشود، برای بهبود بسیاری از بیماری‌ها  از جمله  درمان جای جوش عالی است.برای چند هفته،یا در صورت لزوم چند ماه ، این روغن را بر روی قسمت‌هایی از پوست که جای جوش دارد ماساژ دهید. این روغن مانند مرطوب کننده طبیعی عمل میکند و سطح پوست شما را نرم میکند وبسیار کمرنگ میشود.

آلوئه ورا :

وقتی صحبت از درمان آسیب‌های پوستی میشود ، درمان‌های طبیعی خیلی کمی‌ هستند که بتوانند به پای ویژگی‌های شفابخش آلوئه ورا برسند. از این گیاه معمولا برای کمک به درمان جای زخم استفاده میشود ، پس تعجبی ندارد که این گیاه برای درمان جای جوش‌های ناخوشایند بسیار موثر باشد.دست‌هایتان را به مقدار کمی‌ عصاره آلوئه ورا ( قابل دسترس در اغلب سوپرمارکت‌ها، داروخانه‌ها، یا اینترنت) آغشته کنید و اگر میتوانید آن را هرروز به پوستتان بمالید. با انجام اینکار تاحد زیادی میتوانید جای جوش‌ها را از بین ببرید،و نیز ازشیوع مجدد جوش پیش گیری کنید.

عصاره لیموترش:

اگر جای جوش‌هایتان خیلی تیره است ،پس عصاره لیمو ترش را امتحان کنید. آب لیمو ترش تازه را به قسمت‌هایی که میخواهید بمالید ، و صبر کنید تا پوست همه آب را جذب کند . وقتی که کاملا پوست آب لیمو را جذب کرد ، پوستتان را با آب سرد بشویید.

پیشگیری از جوش زدن

• شستن صورت الزامی است (اینکار به از بین بردن روغن‌ اضافی روی پوست و سلول‌های مرده که منافذ پوستتان را بسته است کمک می‌کند) اما شستن بیش از حد پوست هم می‌تواند با خشک کردن شدید پوست یا اذیت کردن جوش‌های موجود، پوستتان را تخریب کند.

• یادتان باشد که حتماً بعد از ورزش کردن صورتتان را بشویید زیرا ممکن است عرق منافذ پوستتان را بسته باشد و جوش‌هایتان را وخیم‌تر کند. اگردر اطراف غذاهای چرب یا روغن تردد دارید یا بخاطر فعالیت زیاد یا گرما عرق کرده‌اید، فوراً پوستتان را بشویید.

• اگر از محصولات پوستی مثل لوسیون‌ها و مواد آرایشی استفاده می‌کنید، سعی کنید انواعی را انتخاب کنید که ضدجوش باشند. این یعنی منافذ پوستتان را نمی‌بندند.

• اگر نمی‌توانید بدون اسپری یا ژل مویتان زندگی کنید، سعی کنید آنها را از صورتتان دور نگه دارید. بسیاری از محصولات آرایشی مو حاوی روغن‌هایی هستند که موجب بدتر شدن جوش‌ها می‌شوند.

• اگر روی نواحی از بدن مثل سینه و پشتتان هم جوش می‌زنید، از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید زیرا روی جوش‌هایتان مالیده می‌شود و آن‌ها را اذیت می کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو