دانستنی های ارتودنسی دندان

ارتودنسی چیست؟

{برگرفته از ویکیپدیا} اُرتودُنسی (به انگلیسی: Orthodontics)‏ یک تخصص در رشته دندان پزشکی است. این کلمه مرکب است از دو واژه لاتین "ارتو" به معنای راست و درست و "ادوس" یا مشتق آن "دنس" به معنای دندان. ارتودنسی یکی از مهمترین رشته های تخصصی دندانپزشکی است. همچنین اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی و دومین تخصص ایجاد شده در کلیه رشته های پزشکی می باشد.
درمان ارتودنسی بیشتر تصحیح مال اکلوژن یا جفت شدن نامناسب دندانهاست. این امر می تواند ناشی از موقعیت نادرست دندانها و یا ناهنجاریهای دو فک نسبت به هم باشد یا ممکن است درجاتی از هر مشکل توأم دندانی فکی در یک فرد باشد. از اینرو درمان های ارتودنسی بر تصحیح موقعیت دندانها و یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک (درمان های ارتوپدیک یا جراحی فک) متمرکز می باشد.

پلاک متحرک ارتودنسی

پلاک متحرک ارتودنسیپلاک متحرک می تواند بصورت مستقل و یا قبل و همزمان با درمان ارتودنسی ثابت تجویز گردد. پلاک ارتودنسی بایستی بصورت شبانه روزی به استثنای سه وعده غذایی اصلی غذایی مورد استفاده قرار گیرد. پلاک های متحرک ارتودنسی دندان سبب باطل شدن روزه نمی شوند. دقت شود اثر بخشی این دستگاهها به استفاده پیوسته و بدون انقطاع آنها بستگی دارد. بعد از هر وعده غذایی و تمیز کردن دندانها به کمک یک مسواک دیگر بدون خمیر دندان روی پلاکها برساژ شده و سپس زیر جریان آب شسته می شوند. ماساژ سقف دهان به کمک نرمی انگشت شست پس از مسواک زدن دندانها برای تقویت جریان خون و کمک به بهداشت زیر پلاک توصیه می گردد. توجه گردد در چند روز ابتدایی استفاده از پلاکها مشکلاتی از قبیل طعم بد دهان، حالت تهوع، مشکل در تکلم، ترشح زیاد آب دهان و ... رخ می دهد که در صورت استفاده مداوم از آنها این مشکلات ظرف مدت چند روز برطرف می گردند.

 

دوره درمان ارتودنسی چند سال است؟

درمان به طورمعمول حدودا یک سال ونیم تا ۲سال و نیم طول می کشد، البته به دنبال آن برای حفظ روابط بین دندانی باید تا مدتی از پلاک نگهدارنده استفاده کرد. همانطور که گفته شد، مدت و زمان بستگی به نوع درمان و سن بیمار هم دارد.

درمان های ارتودنسی به چند صورت است؟

به ۲صورت: ۱. متحرک ۲. ثابت
روش متحرک به طور معمول برای دختران از ۹ تا ۱۰ سالگی و برای پسران از ۱۰ تا ۱۱ سالگی مناسب است. همچنین درمان از طریق روش ثابت برای دختران ۱۲ تا ۱۳ سالگی(به بعد) و برای پسران ۱۲ تا ۱۴ سالگی(به بعد) انجام می شود.

مزایا

نتایج ارتودنسی و تأثیر بر چهره: اصلاح ناهماهنگی و روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها غالباً لبخندی زیباتر و جذاب‌تر را به ارمغان می‌آورد که بدون شک تأثیر بسزایی در افزایش اعتماد به نفس فرد دارد.
پیشگیری از پوسیدگی: ارتودنسی دندان سلامت بیشتر دهان را نیز به دنبال دارد. تمیز کردن دندان‌های کج، پیش آمده، روی هم افتاده یا نامرتب بسیار دشوارتر از مسواک زدن دندان‌هایی صاف و ردیف است. از آنجایی که دندان‌ها خوب تمیز نمی‌شود، پلاک ایجاد می‌شود و در نتیجه فرد به بیماری لثه، پوسیدگی دندان مبتلا می‌شود و حتی دندان خود را از دست می‌دهد. درمان ارتودنسی دندان این عارضه‌ها را اصلاح می‌کند تا راحت‌تر بتوان دندان‌ها را مسواک زد.
پیشگیری از مشکلات ناشی از تراز نبودن دندان‌ها: روی هم نیامدن دندان‌ها می‌تواند در حرکت‌های مربوط به جویدن و صحبت کردن اختلال ایجاد کند و باعث فرسایش غیرطبیعی مینای دندان شود که به نوبه خود انجام درمان‌های زیبایی تجدید کننده پرهزینه‌ای مانند روکش یا اصلاح تاج دندان را ضروری می‌سازد. از این گذشته فک بالا و یا فک پایین نیز دچار مشکل می‌شود. درمان ارتودنسی احتمال بروز این مشکلات را کاهش می‌دهد.رضایت بخش نخواهد بود.

 

dentist_new_york_home

مشکلات لثه چه تاثیری بر درمان ارتودنسی دارد؟

مشکلات پریودنتال یا لثه ایی در حین درمان ارتودنسی کودکان و نوجوانان بندرت نگرانی اصلی هستند زیرا بیماری پریودنتال معمولا در سنین پایین ایجاد نمی شود و مقاومت بافتی در بیماران جوان تر بیشتر است. به دلیل مشابه ، بدون در نظر گرفتن اینکه آیا مشکلات پریودنتال عاملی است که بیمار را به سمت درمان ارتودنسی کشیده است ، ملاحظات پریودنتال با افزایش سن بیمار به مقدار زیادی اهمیت  می یابند. در حال حاضر خون ریزی در حین پروب کردن Probing بهترین راه تشخیص بیماری فعال و احتمالا پیشرونده می باشد.
برای درمان بالغینی که بیماری پریودنتال و تخریب استخوانی داشته اند تا زمانی که بیماری آن ها تحت کنترل باشد، منعی وجود ندارد. احتمال پیشرفت در تخریب پریودنتال درمان نشده باید پیش بینی شود ، و وضعیت پریودنتال در طرح ریزی و انجام درمان ارتودنسی در تمام بیماران بالغ باید مورد توجه زیادی قرار گیرد.
هر بیماری که تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد باید به تمیز کردن دندان ها اهمیت فوق العاده ای بدهد ، اما این امر در بیماران بالغ ارتودنسی اهمیت بیشتری دارد. پلاک باکتریال عامل اتیولوژیک اصلی در تخریب پریودنتال بوده و ژنژویت ناشی از پلاک ، اولین قدم در سیر ایجاد بیماری است. دستگاه های ارتودنسی ، حفظ بهداشت دهان را مشکل تر و مهم تر می سازند.
قبل از اینکه درمان ارتودنسی در بیماران دارای مشکلات پریودنتال انجام گیرد بیماری های پریودنتال و دندانی باید تحت کنترل در آیند. قبل از اینکه هرگونه حرکت دندانی صورت بگیرد برداشتن تمام جرم ها و محرک ها از پاکت پریودنتال مهم است.
از آن جا که مارجین بند ها ممکن است حفظ وضعیت پریودنتال را مشکل سازند ، استفاده از دستگاه ارتودنسی کاملا باند شونده برای افراد با درگیری پریودنتال معمولا بهتر است. برای نگهداری آرچ وایرهای ارتودنسی در بیماران با درگیری پریودنتال ، براکت های self-ligating یا لیگاچور های استیل بر استفاده از حلقه های الاستومریک ارجح هستند ، زیرا بیماران دارای حلقه های الاستومریک دارای مقادیر بالاتری میکروارگانیسم در پلاک لثه ای می باشند.
در طی درمان جامع ارتودنسی بیمار دارای مشکلات پریودنتال متوسط بسته به شدت بیماری باید تحت برنامه نگهداری با تمیز کردن و جرم گیری دندان به صورت متناوب قرار داده شود. به طور معمول این ملاقات های پریودنتال در فواصل 4-2 ماهه صورت می پذیرد.

 

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو