جراحی زیبایی چانه

چگونگی جراحی چانه

در جراحی زیبایی چانه بر خلاف جراحی زیبایی گونه که می ‌توان آن را گاهی بدون ایمپلنت و فقط با روش های جراحی انجام داد، اغلب احتیاج به پروتز چانه است.
در جراحی زیبایی چانه، بعد از انتخاب شکل و سایز مناسب ایمپلنت، جراح از طریق یک برش ظریف از زیر چانه، آن را روی استخوان فک و در زیر پوست و بافت عضلانی صورت قرار می ‌دهد. پروتزهای سیلیکونی که معمولا به صورت نعل اسبی هستند به وسیله یک بخیه در وسط چانه و به استخوان محکم می ‌شوند تا بعد از انجام جراحی از جای خود تکان نخورند و فرم چانه تغییر نکند.
منتوپلاستی در بعضی روش ‌های جراحی، برش از داخل دهان و در طول لب پایینی انجام می ‌شود. در این روش با استفاده از بخیه ‌های قابل جذب، دیگر نیازی به مراجعه مجدد بعد از چند روز برای خارج کردن بخیه نیست.
بعد از انجام جراحی که معمولا بین نیم تا یک ساعت و تحت بی‌ هوشی عمومی انجام می‌ شود، چانه بانداژ می ‌شود تا بیمار کمتر احساس ناراحتی کند و همچنین از میزان تورم و التهاب کاسته شود.
تنها مزیت منتوپلاستی نسبت به جراحی‌ های زیبایی دیگر این است که احتمال برگشت ‌پذیری این جراحی بالاتر است و مدتی بعد از این جراحی افراد می ‌توانند با انجام یک جراحی دیگر پروتز را به راحتی خارج کنند.
اگر چه ممکن است در این جراحی مجدد، آثار زخم و التهاب باعث شوند تا چانه فرد دقیقا به صورت فرم قبلی خود در نیاید.
با این همه، نکته ‌ای که در مورد تمام جراحی های زیبایی مشترک می باشد، این است که اغلب درخواست ‌کنندگان این اعمال جراحی، از شکل ظاهری خود رضایت ندارند و این مساله می ‌تواند ریشه‌ های روانی داشته باشد که شاید بتوان بدون انجام جراحی و صرفا با مشاوره آن را برطرف کرد.

انتخاب نوع پروتز

عواملی که در انتخاب یک پروتز موثرند عبارتند از:
1- جنس پروتز
2- شکل پروتز
ماده ایده آل برای پروتز چانه و گونه خصوصیات زیر را داشته باشد:
سازگاری بافتی- انعطاف پذیری- استحکام - عدم واکنش بافتی - مقاومت به عفونت- پایداری- قابلیت خارج کردن و بی ضرر بودن برای بافت اطراف.
تنها پروتزی که تقریبا" تمام این خصوصیات را دارد لاستیک الاستومر سیلیکون جامد ولی انعطاف پذیر (ساپلاستیک-Silastic ) است. از دهه 1950، اشکال مختلفی از سیلیکون با نتایج عالی در جراحی ها استفاده شده اند. سیلیکون dimethylsiloxane پلیمریزه است که می تواند جامد، ژل ، یا مایع باشد.سیلیکون جامد هیچ گونه شواهد سمیت یا واکنش های حساسیتی را در بدن نشان نداده است.
واکنش بافت به پروتزهای سیلیکون جامد، ایجاد یک کپسول فیبرو بدون ورود بافت بداخل آن است.
بدن این ماده را قبول می کند و یک کپسول به دور آن ایجاد میکند، بدون اینکه خود پروتز را تخریب کند. این ماده می تواند با کمک تکنولوژی طراحی کامپیوتری در اندازه ها و شکل های مختلف تولید شود. این پروتزهای آماده را می توانیم با وسایل خود در اتاق عمل تغییر شکل داده و استفاده کنیم.
یک نوع دیگر پروتز، پلی تترا فلوئورو اتیلن بسط یافته (ePTFE ) یا گورتکس (Gore-Tex ) است. ماده دیگری که استفاده میشود پلی اتیلن یا Medpore است.
از نظر شکل معمولا از پروتزهایی در چانه استفاده می کنیم که محدود به وسط چانه نیستد وبه کناره ها امتداد می یابند.
درجه استحکام پروتزهای سا پلاستیک متفاوت است. پروتزهایی که نرم ترهستند قابل انعطاف ترند و می نوانیم آنها را از طریق برش کوچکتری کار بگذاریم.
ایمپلنت های سیلیکون جدیدتر قابلیت تطابق بیشتری با سطح استخوان و بافت نرم اطراف دارند. بطور مثال ایمپلنت های Conform (محصولImplantech ) در سطح پشتی بصورت شبکه هستند که باعث کم شدن حافظه الاستومر سیلیکون شده و انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد. تطابق بالاتر با سطوح استخوانی نامنظم باعث کاهش احتمال حرکت پروتز شده و از ایجاد فضای خالی بین پروتز و استخوان هم جلوگیری میکند.
در پروتزهای ePTFE کپسول با شدت کمتری ایجاد میشود و نفوذ بافت به داخل پروتز به مقدارکمی صورت می گیرد. واکنش التهابی به این نوع پروتزها حداقل است. وقتی به پروتز زیر پوستی نیاز داریم این پروتزها مناسب هستند.
پروتزهای Medpore سخت هستند،شکل دادن آنها مشکل است و بافت فیبروی زیادی به داخل آن نفوذ می کند که باعث می شود ایمپلنت ثبات زیادی داشته و جابجا نشود ولی در آوردن آن را بسیار مشکل می سازد.

Los-Angeles-non-surgical-chin-augmentation
سن مناسب برای جراحی ایمپلنت چانه

بیمار کاندید جراحی ایمپلنت چانه باید رشد فکی کاملی داشته و به مرحله تثبیت وضعیت فکی رسیده باشد. حال اگر بیمار میانسال است و با توجه به اطلاع رسانی های گسترده امروزی به این جراحی علاقه مند شده اما نمی داند که از نظر سنی کاندید مناسبی هست یا خیر باید بگویم که ما جراحان برای این جراحی حد بالای سنی را نمی بینیم اما دقت می کنیم که بیمار در وضعیت مناسبی تصمیم به این جراحی گرفته و همسر او هم نسبت به این تصمیم راضی باشد.

آیا پروتز چانه با گذشت زمان تغییر شکل می دهد و بیمار نیاز به ترمیم یا جراحی مجدد دارد؟
در گذشته جراحان از ایمپلمنت های سیلیکونی استفاده می کردند. این تغییرات مشهود بود زیرا سیلیکون در اثر فشارهای احتمالی به ناحیه از محل جایگذاری خود، سر می خورد اما انواع جدید ایمپلنت یا مدپور به دلیل چسبندگی خوبی که با بافت بدن دارند معمولا از همان ابتدا که جراح توازن اولیه را برای ایمپلنت و صورت بیمار برقرار می کند، ایمپلنت از جای خود تکان نمی خورد. البته انتخاب اندازه ایمپلنت و نحوه پیچ گذاری های ظریف در ثابت ماندن این پروتز چانه ، اهمیت دارد و به تجربه و دانش جراح پلاستیک بستگی دارد.

چه نکاتی‌ باید پس از جراحی چانه مد نظر قرارگیرد؟

درد جزیی، کبودی و تورم پس از عمل طبیعی است. استفاده از مسکن، کیسه یخ و مقداری صبر و تحمل برای عبور از این مرحله لازم است.

در هفته اول غذاها باید نرم باشد تا نیاز به جویدن به حداقل برسد.

چسب یا بریس پس از یک هفته برداشته میشود و بیمار پس از ۳ تا ۷ روز (بسته به نوع جراحی) می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را از سر گیرد.

در صورت افزایش درد یا تورم پزشک خود را مطلع نمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو