علت تغییر شکل زانو و درمان آن

download (2)

تغییر شکل زانو اغلب به همراه آرتروز دیده نمی شوند. این تغییر شکل ها از بیماری مزمن دیگری نشات می گیرند و همراه با آن بیماری به استئوآرتریت و گاهی آرتروز روماتوئید منجر می شوند. آرتروز روماتوئید باعث ساییده شدن استخوان روی استخوان می شود که چنین چیزی به تغییر شکل های خفیفی منجر می شود. بیشتر تغییر شکل هایی که با این نوع آرتروزها همراه هستند داخلی اند ولی در موارد شدید یا خیلی شدید می توان آن ها را روی قسمت بیرونی بدن هم ملاحظه کرد. شایع ترین چیزی که در آرتروز زانو ملاحظه می شود التهاب است. شایع ترین نوع التهاب زانو هم استئوآرتریت است.

استئوفیت خلفی از بیماری های شایع است. استئوفیت خلفی هم در سطوح سهمی و هم تاجی تعادل را تحت تاثیر قرار می دهد و کار عاقلانه این است که پیش از انجام رهاسازی گسترده بافت های نرم در جهت برداشتن آن تلاش شود.

download

علت

دلایل تغییر شکل زانو از موارد زیر می تواند باشد:

آرتروز،استئوتومی قبلی، جوش نخوردن شکستگی استخوان، ناهنجاری های مادرزادی و برخی بیماری های متابولیک استخوان می توانند باعث تغییر شکل شدید زانو شوند. چنین چیزی معمولا با هم تراز نبودن و میزانی از عدم تعادل لیگامانی و همچنین از بین رفتن استخوان، ناهنجاری های چرخشی و استئوفیت خلفی شدید در ارتباط است. ما به جراحانی که تحت این شرایط به انجام عمل تعویض مفصل زانو می پردازند توصیه می کنیم که اول تشخیص دهند آیا تغییر شکل درون یا برون مفصلی است. در کل، تغییر شکل های درون مفصلی به اصلاحات درون مفصلی نیاز دارند. تغییر شکل بیرون مفصلی بر این اساس که چقدر گسترده است و همینطور بر اساس محل آن اصلاح می شود.  معمولا برای تغییر شکل زانوی بیشتر از 20 درجه یا در مجاورت مفصل، استئوتومی بیرون مفصلی را انتخاب می کنند هر چند ممکن است گهگاهی اصلاح درون مفصلی با متعادل کردن بافت نرم گسترده را ترجیح دهند. رها سازی بافت نرم گسترده، استئوتومی تیبیا ریداکشن، توسعه بافت نرم ساختارهای با کناره های محدب که به کرات در تغییر شکل های والگوس شدید دیده می شوند موثرترین راه ها برای تغییر شکل زانوی درون مفصلی هستند.

download (1)

درمان تغییر شکل زانو

فیزیوتراپی

هر تغییر شکلی در زانو به برنامه درمانی متفاوتی نیاز دارد. متداول ترین اقدام، فیزیوتراپی است زیرا به افزایش قدرت و بهبود انعطاف پذیری برای افزایش حرکت بدون درد شدید کمک می کند. کنترل درد هم اقدام دیگری است که برای تغییر شکل های زانو اتخاذ می شود. تغییر شکل زانو باعث التهاب و اصطکاک استخوان ها می شود که عموما تا اندازه ای دردناک است. حرکت دادن مفصل ها با تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی هم درد را مقداری تسکین می دهد.

درمان با دارو

داروهای ضد درد مانند نیکودین به طور معمول برای کمک به کاهش درد ناشی از این تغییر شکل ها تجویز می شوند. تغییر شکل زانو ندرتا به خاطر نوعی آرتروز بوجود می آیند. استئوآرتریت زانو معمولا از بیماری ایی که باعث تغییر شکل زانو می شود نشات می گیرد. برخی بیماری ها (مثل آرتروز) از کودکی شروع می شوند و با گذر زمان بدتر می شوند. در این نوع آرتروزها داروهای ضد التهاب ساده درد را کمی تسکین می دهند.

درمان با عمل جراحی

عمل جراحی به عنوان آخرین راه برای بازسازی کامل مفصل یا اصلاح بخشی از قسمت مشکل ساز بکار می رود تا حرکت کردن تسهیل شود. این انواع تغییر شکل های آرتریت بسیار دردناک و به خاطر اینکه حرکت بیمار را بسیار محدود می کنند معروف هستند. جراحی برای کمک به حرکت برخی بیماران و درمان تغییر شکل زانو یکی از گزینه هاست.

پای پرانتزی و پای ضربدری (والگوس و واروس)

هنگامی که بحث بر سر زانوهای والگوس و واروس (تغییر شکل زانو) است رویکردها متفاوت هستند. مشخصات زانوی شدیدا والگوس عبارتند از رباط های بیش از حد منقبض و یک کپسول خلفی- جانبی به شدت منقبض. پزشکان برای این نوع تغییر شکل رهاسازی جانبی و متوالی کپسول خلفی-خارجی (رباط قوسی) و استفاده از روش pie crusting و کشیدن باند ، 1 یا 2 سانتی متر بالای برش تیبیا /استخوان درشت نی را توصیه می کنند. وی در موارد شدید تر رها سازی ساختارهای دیگری مانند رباط جانبی خارجی، تاندون پوپلیته و در موارد نادر عضله دو سر رانی و سر بیرونی گاسترو را که ممکن است به استفاده از پروتز محدود نیاز داشته باشد را پیشنهاد می کنند. استئوتومی فمور جانبی کشویی هم که برای اصلاح تغییر شکل های والگوس شدید استفاده می شود برای اصلاح تنگی جانبی هم در خمیدگی و هم کشیدگی ارزشمند است زیرا قطعه اپیکوندیلار جانبی را می توان هم به صورت بیرونی (دیستال) و هم خلفی تغییر داد. ساختارهایی که می توان در زانوی واروس رهاسازی کرد بسته به جراح فرق می کنند و ممکن است مشتمل بر رباط جانبی داخلی درونی یا سطحی، رباط مایل خلفی و الحاق سمی ممبرانو و استفاده از استئوتومی کاهش ساق داخلی برای کاهش کشش رباط جانبی داخلی باشند.

زمان تعویض مفصل زانو

بهترین روش در تعویض کامل زانو در بیمارانی است که تغییر شکل زانوی آنها به اینکه آیا زانو بیش از حد واروس یا والگوس (پای ضربدری یا پای پرانتزی) است بستگی دارد.  همینطور به محل تغییر شکل نسبت به مفصل بندی  هم بستگی دارد. در موارد تغییر شکل طبیعی، بهترین راه می تواند جراحی رهاسازی دقیق رباطی(لیگامانی) یا استئوتومی باشد؛ هر چند تعویض مفصل زانو (TKR) به صورت محدود، پروتز و پیوند استخوان هم می تواند مناسب باشند. راهنمایی هایی برای کنترل تغییر شکل شدید زانو پیش از تعویض مفصل زانو (TKR) ارائه شده است مانند انجام رهاسازی در چند مرحله بخصوص برای زانو های با تغییر شکل واروس.

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو