تزریق ژل چیست؟

فیلرهای پوستی شامل ژل های تزریقی و چربی می باشند. این ها موادی هستند که در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف کردن چین و چروکها،برجسته کردن لبها، و کاهش عمق فرورفتگیهای صورت می شوند.در بعضی موارد اثر تزریق ژل شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هزینه کمتر.البته این درمانها دائمی نیستند و نیازمند تکرار می باشند. بعضی فیلرها همراه با درمانهای جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاکس استفاده می شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد. فیلر شامل همه موادی است که برای پر کردن بافتهای بدن استفاده میشود. فیلرها را می توان به چند دسته تقسیم کرد: 1.فیلر های قابل جذب 2. فیلر های دیر جذب 3.فیلر های غیر قابل جذب

چگونگی تزریق

تمام پوست های صاف و جوان در یک چیز مشترک هستند؛ اسید هیالورونیککه ماده اصلی تزریق ژل است.این ماده در بافت پوست هر نقطه بدن و در همه نژاد ها وجود دارد. اسید هیالورونیک فضای بین الیاف کلاژن و الاستین را پر می کند، آب را در پوست نگه داشته و حجم پوست را حفظ می کند. با افزایش سن، میزان اسید هیالورونیک موجود در پوست کاهش می یابد و بنابراین در نهایت ما با شیارها، چین و چروک و اغلب نازک تر شدن لب مواجه می شویم. با تزریق اسید هیالورونیک به پوست، ما می توانیم اثرات اسید هیالورونیک طبیعی را تقلید کرده و ظاهر و حالت پوست آبدار را ایجاد کنیم. با پر کردن فرو رفتگی های پوست، چین ها و چروک ها به طور قابل توجهی کم شده یا برطرف می شوند. با اینکه بوتاکس هم دارویی تزریقی است ولی مکانیسم اثر و نوع چین و چروک های هدفش کاملا با ژل های تزریقی متفاوت است.

انواع ژل

1- ژلهای هیالورونیک اسید

سازگارترین ژلها با بافت بدن است و مهمترین گلیکوزآمینو گلیکان ( یک نوع قند طبیعی ) در پوست است که باعث انعطاف پذیری و پری پوست میشود.درواقع HA یک ماده ژله ای انعطاف پذیر است که فضای بین رشته های کلاژن و فیبرهای الاستین زیر پوست را پر میکنند امروزه این فیلرها بدلیل نتایج زیبایی برتر و عوارض حداقل ، به عنوان بهترین فیلرهای پوستی مطرح می باشند.

2- کلسیم هیدروکی آپاتیت

ژلی است نیمه دائمی که بیشتر برای خطوط عمیق و یا برجسته سازی گونه هاقابل مصرف است.ماندگاری آن حدود 2 سال یا بیشتر است ولی قابل تزریق در لب نمی باشد.برای کسانی که خواهان ماندگاری بیشتری برای ژلها هستند گزینه خوبی محسوب می شود و با نام تجاری Radiesse موجود است قیمت این ژلها 2 تا 3 برابر ژلهای موقت می باشد.

 3- ژلهای پلی اکریل آمید

این ژلها از جنس بدن نمی باشند لذا قابل جذب نیستند و فقط رفته رفته آب داخل ژل جذب می شوند ولی سایر مواد آن قابل جذب نیستند.قدرت حجم دهی آن 2-3 سال باقی می ماند.

 4- ژلهای PMMA

جزو ژلهای ماندگار هستند و قابل مصرف در چین های عمیق می باشند.ماندگاری 5 تا 8 سال دارند.

مراقبت های قبل از تزریق

- قبل از تزریق ژل به مدت دو هفته ازمصرف آسپیرین،ویتامینE ، سیر، و جنسینگ خوداری کنید.

- به مدت دو روز از مصرف بروفن (ادویل) و الکل خودداری کنید.

مراقبت های بعد از تزریق

  • قرمزی و تورم در ناحیه درمان شایع است و در طی چند روز از بین می رود.
  • نواحی درمان را ماساژ ندهید.
  • از گرم کردن محل تزریق ژل  تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید. دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد.
  • از فعالیتهایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورژش یا برنزه کردن در روز درمان خود داری کنید.
  • برای کاهش تورم یا کبودی تا چند روز هر چند ساعت به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.اگر کبودی ایجادشود معمولا" در عرض 7-10 روز از بین می رود.
  • در صورت نیاز می توانید 2-4 هفته بعد از درمان برای روتوش مراجعه نمایید.

زمان ماندگاری

اینکه دوام ژل چقدر باشد بستگی به نوع ژل دارد. در بروشور داخل جعبه آن مدت اثر و ماندگاری اش نوشته شده است البته ممکن است دوام یک ژل در یک فرد با فرد دیگر چند ماهی تفاوت داشته باشد. تکنیک تزریق ژل هم تا حد زیادی در دوام ژل تزریق شده تاثیر دارد مثلا ژلی به نام کلاژن یا هیالورونیک است که باید در لایه میانی پوست یا درم تزریق شود اگر خیلی سطحی تزریق شود یا عمقی دوام و اثر آن خیلی که خواهد شد و بالعکس. به طور خلاصه مدت زمان اثر انواع ژل ها با مارک های معتبر ساخته شده در دنیا از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است. البته زمانی که گفته می شود تاثیر فلان ژل تزریق شده یک سال است به این معنی نیست که اثر پرکنندگی آن در طول یک سال کامل است بلکه معمولا در ۶ ماه اول تزریق پرکنندگی آن خوب و مثل ماه اول است ولی از ماه ششم و هفتم به بعد تاثیر آن کمتر می شود و تا پایان یک سال کاملا اثر آن از بین می رود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو