کاشت مو:روش ها و مراقبت های بعد از کاشت مو

امروزه کاشت مو به طریق مختلفی صورت می گیرد . پیوند مو به شکل طبیعی به این صورت است که از قسمت پشت سر که به طور طبیعی پر پشت تر است موها را برداشته و به قسمت های جلویی سر که دچار ریزش شده است پیوند می زنند ( ممکن است این کار را برای ابرو و موی صورت هم انجام دهند ) . با اینکه در چند سال گذشته پیشرفت های فراوانی در زمینه روش های پزشکی درمان کم پشتی و ریزش مو صورت گرفته است ، اما آن روش ها موقتی بوده و در حال حاضر روشی به طور دائمی این مشکل را مرتفع می سازد انجام عمل ترمیم و کاشت مو طبیعی است .

این عکس ها متعلق به فردی است که به نواحی جلوی سر و خط رویش مو، 2300 گرافت، توسط روش FUE (برداشت واحد فولیکولی) پیوند شده است. عکس سمت راست، 6 ماه پس از درمان گرفته شده است.

پیوند واحد فولیکولی به جراح توانایی پیوند بیشترین تعداد مو را می دهد. در نتیجه کمترین میزانی از پوست سر بدون مو خواهد ماند.
در این صورت، زخم های ایجاد شده در ناحیه ی گیرنده، بسیار کوچک خواهند بود، بهبودی راحت تر کسب می شود و توسط بکار گیری تکنیک درست، در هر جلسه، تعداد زیادی گرافت مو، سالم و بی خطر انتقال خواهند یافت. با استفاده از این واحدها، می توان مطمئن بود که در نتیجه ی کاشت مو، ظاهری کاملا طبیعی به وجود خواهد آمد.
برخلاف واحدهای فولیکولی، میکروگرافت ها (حاوی 1تا 2 تار مو) و مینی گرافت ها (حاوی 3 تا 6 تار مو) گرافت های بسیار کوچکی هستند که به طور تصادفی از ناحیه ی دهنده ی پوست سر جدا می شوند. این واحدها، شامل پوست اضافه می باشند که به نواحی گیرنده ی وسیع تری نیاز دارند، که در نتیجه، زخم بیشتری در ناحیه ی گیرنده ایجاد می کنند و تعداد گرافت هایی که می توانند در یک جلسه، سالم انتقال پیدا کنند را محدود می کنند.
وجود این که در تئوری، امکان رقابت با تکنیک واحد فولیکولی وجود ندارد، اما در عمل، این روش کاشت مو برای جراح و دستیارانش، بسیار سخت و خسته کننده است و برای این که به درستی انجام شود، به تخصص و مهارت بسیار زیادی نیاز دارد.
با تحولات شکل گرفته در جداسازی میکروسکوپی واحدهای فولیکولی و تکنیک های کاشت واحد فولیکولی مو، می توانیم به استفاده از این روش برای سایر قسمت های بدن مثل ابروها و مژه ها نیز امیدوار باشیم. همچنین این روش کاشت مو را می توان برای زنانی که دچار الگوی ریزش موی زنانه هستند و ریزش موهایشان بسیار پراکنده است نیز به کار برد.

علل ریزش مو

یکی از علل اصلی این عارضه در مردان ، عامل های آندوژنیک یا به بیان ساده تر تأثیر گذاری هورمون های مردانگی است . ریشه و پیاز مو که در اصطلاح پزشکی به آن فولیکل گفته می شود ، در مو های پشت سر و به طور کلی قسمت دهنده – donor – مقاوم تر هستند . موهای قسمت های جلویی سر به دلیل حساس بودن نسبت به این عوامل هورمونی دچار کم پشتی و در نهایت ریزش می شوند که به این حالت از ریزش مو ، androgenetic گفته می شود . فولیکل های موهای پشت سر و اطراف سر به هر ناحیه از بدن که منتقل شوند دارای همان مقاومت هستند ، به همین دلیل است که روش کاشت مو طبیعی یک درمان قطعی برای طاسی و کچلی سر محسوب می شود . چون موهای پیوند خورده شده از بدن خود بیمار می باشد ، بدن آن فولیکل ها را به عنوان جزئی از خود نه یک عامل خارجی می شناسد و در نتیجه در این روش درمانی برای کاشت مو نیاز به مصرف دارو و مراقبت های بعد از عمل نیست .

تفاوت ترمیم و کاشت مو

ممکن است تا کنون از خود پرسیده باشید که برای ریزش موی خود چه روشی را باید به کار ببرید ترمیم مو یا کاشت مو؟ درادامه با پاره ای توضیحات این موضوع روشن خواهد شد .

هریک از دو روش کلی فوق در جای خود کاربرد مناسب و مفید خواهد داشت . این عمل درریختگی با درصد کم و بیشتر در مواردی که علل ریزش شامل موارد غیر ارثی مانند بی موئی جزئی دراثر سوختگی ، جای جوش ، شکستگی و جای بخیه کاربرد دارد . در بقیه موارد استفاده از روش کاشت مو ، موهای کاشته شده دوباره خواهند ریخت و یا به پرپشتی لازم و مورد نظر موهای سرتان نخواهند رسید .

متأسفانه در سالهای اخیر درایران عمل کاشت مو را برای کسانی که موهای آنها کم پشت یا تنک شده ، و هنوز ریزش انها ادامه دارند و یا درمورد ریزش های ارثی نیز انجام می شود که باعث شدیدتر شدن ریزش مو و در نتیجه کم پشتی بیشتر موها طی یکسال اینده می گردد و نتیجه کاملا برعکس گرفته می شود. کاشت مو برای ریختگی با درصد کم وغیر ارثی و ترمیم مو برای هر نوع و هر میزان ریختگی توصیه می گردد .

هر فرد به طور متوسط 120 تا 150 هزارتار مو دارد ، در هر بار عمل 1000 تا 3000 تار مو کاشته می شود که در نهایت امکان کاشت 7 هزار تا 8 هزار تار مو در مجموع وجود دارد امّا درترمیم مو تعداد تار مو محدود نمی باشد . در نتیجه عمل کاشت مو برای ریختگی کمتر از 10-5 %کل سر مناسب است . و در ریختگی بالای 10% تنها ترمیم مو توصیه می گردد . با این روش میتوانید به پرپشتی دلخواه موهایتان برسید.

روش ها

موهای نواحی پشت و اطراف سر، تحت تاثیر الگوی طاسی درمردان قرار نمی گیرند. در نتیجه جراح کاشت مو، می تواند موهای نواحی پشت و اطراف سر (نواحی دهنده) را بردارد و آن ها را به بخش های جلویی پوست سر که دچار ریزش مو شده اند، انتقال دهد. موهایی که جدید کاشته شده اند، دقیقا همان طور که قبلا در ناحیه ی دهنده رشد می کردند، به رشدشان ادامه خواهند داد.

قبل از شروع کاشت مو، جراح موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهد:

1. آیا شما از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید؟
2. آیا شما به هر نوع خونریزی و یا اختلالات در بهبودی مبتلا هستید؟
3. سن و درجه ی ریزش مو.
4. کیفیت و تعداد موهای موجود در ناحیه ی پیوند دهنده.
5. هدف نهایی شما از انجام این روش چیست؟
6. موارد مهمی وجود دارند که در تصمیم گیری در مورد این که آیا این روش پیوند مو برای فرد مناسب است، نقش دارند.
7. اولین قدم برای انجام عمل کاشت مو طراحی خط رویش مو است. جراح، طرحی را برای قرارگیری خط رویش مو پیشنهاد می دهد. شما می توانید در این تصمیم گیری همکاری کنید.

سپس ناحیه ی دهنده آماده می شود. موی پشت سر بالا گرفته می شود و نوار باریکی از مو چیده می شود. موهای نواحی بالایی، این قسمت را می پوشانند. سپس پوست سر در قسمت پشت و جلو، تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد. مراجعین، می توانند از نیتروس اکسید (گاز خنده) هنگام تزریق داروی بی حسی موضعی استفاده کنند. این معمولا تنها قسمت از روش کار است که باعث ایجاد ناراحتی می شود و تنها یک تا دو دقیقه طول می کشد.
نوارهای باریکی از ناحیه ی دهنده ی پوست جدا می شوند و سپس بخش های بالایی و پایینی به هم توسط کوک های ساده بخیه می شوند. بخیه ها توسط موهای شما پوشانده می شوند و پس از یک هفته تا 10 روز کشیده می شوند. در محل بخیه ها، یک جای زخم کوچکی ایجاد می شود که توسط موهای خودتان پوشانده می شود. ( مهم است که در نظر داشته باشید که اگر موهایتان را بتراشید، جای زخم ممکن است قابل مشاهده باشد.)
یک روش جایگزین برای دست یابی به موهای ناحیه ی دهنده، روش FUE یا follicular unit extraction (روش برداشت واحدهای فولیکولی) است. در روش کاشت مو FUE نیز گرافت ها از پشت و اطراف سر خود فرد تحت عمل جراحی، گرفته می شوند. بستگی به نظر خود فرد، می توان کل سر و یا بخش کوچکی از موهای سر را تراشید. این کار برای دسترسی راحت به ناحیه ی دهنده ضروری است.
واحدهای فولیکولی جدا شده از ناحیه ی دهنده، که معمولا هر کدام حاوی یک تا سه تار مو هستند، زیر میکروسکوپ با دقت بالا از هم جدا می شوند تا هیچ فولیکولی از دست نرود.

سپس جراح کاشت مو، قسمت هایی را برای قرار دادن موهایی که قرار است کاشته شوند، ایجاد می کند. در قسمت خط رویش مو، برش های بسیار کوچکی برای قرار دادن کوچکترین فولیکول های حاوی 1 تا 3 تار مو ایجاد می شود. همان طور که جراح، کاشت مو را ادامه می دهد، هر چه از خط رویش مو به سمت قسمت های عقب تر پیش می رود، به تدریج گرافت های بزرگتری حاوی گروه هایی از واحدهای فولیکولی را قرار می دهد. این کار به جراح اجازه می دهد که تراکم بیشتری از مو را ایجاد کند، بدون این که ظاهر آن غیرطبیعی به نظر برسد. در تمام طول انجام این روش کاشت مو، شما هوشیار خواهید بود و می توانید تلویزیون تماشا کنید و یا با جراح و همکارانش صحبت کنید. معمولا این روش کاشت مو، 3 تا 6 ساعت طول می کشد و در حین آن شما می توانید غذا یا آشامیدنی میل کنید.
وقتی که عمل کاشت موی شما به پایان رسید، دستورالعمل های پس از عمل و داروها و شامپوی مورد نیازتان به شما ارائه خواهد شد. می توانید مطب را با یا بدون بانداژ بر روی محل جراحی، ترک کنید. روز بعد از عمل جراحی کاشت مو می توانید موهایتان را با شامپو بشویید.

معایب

مانند محدودیت تار مو در کاشت مو، کم پشتی محل برداشت مو ، نمایان شدن جای برداشت مو ، درد محل کاشت و مشکلات روحی و روانی پس از عمل و هزینه زیاد و نرسیدن به پرپشتی اولیه موهای سرتان را ندارد .

مراقبت های بعد از کاشت مو

- در درجه اول مراقبت از زخم های ایجاد شده در کاشت مو به وسیله ی یک پوشش نیمه نفوذپذیر می باشد که بسیار محکم نبوده و اجازه ی جریان طبیعی خون و مایعات میان بافتی را به محل زخم بدهد و هر روز تعویض شود.

- محل آسیب پذیر باید تا دو روز بعد از عمل جراحی از اشعه آفتاب محافظت شود. همچنین از شستشو ناحیه به وسیله ی شامپو تا دو روز باید خودداری شود. البته برخی پزشکان از روز بعد از عمل ترمیم و کاشت مو اجازه شامپو کردن مو را به افراد می دهند.

- شامپو کردن مو یکی از مهمترین عوامل جلوگیری کننده از ایجاد دلمه و پوسته در اطراف زخم ایجاد شده در محل پیوند می باشد که برطرف کردن این پوستۀ و دلمه ها ریسک از دست دادن آن مود 10-7 روز بعد از طراحی را کاهش می دهد.

- در ده روز اول بعد از عمل کاشت مو، موهای جابجا شده به طرز بالقوه امکان واکنش نشان دادن به عمل خرید خود را دارند. بعد از 3-2 ماه موها در مکان جدید شروع به رشد می کنند و بعد از 9-6 ماه موها شروع به ضخیم شدن می کنند.

اغلب مراجعین عمل کاشت مو، پس از تا دو روز به فعالیت های عادی روزمره شان ادامه می دهند. در قسمت هایی از پوست سر که در آن مو کاشته شده است، پوسته های کوچکی ایجاد می شود که پس از 4 تا 7 روز برطرف می شوند. موهای کوچک موجود در گرافت های تازه کاشته شده، 2 تا 4 هفته پس از عمل جراحی کاشت مو، می ریزند و رشد موهای دائمی، 8 تا 12 هفته پس از جراحی، شروع به رشد می کنند. می توانید پس از 6 ماه انتظار رشد قابل ملاحظه ای در موهایتان داشته باشید و پس از 9 تا 12 ماه، کل موهای کاشته شده، رشد خواهند کرد.

اغلب مراجعین، پس از انجام یک یا دو جلسه کاشت مو، می توانند به نتیجه ی مورد نظرشان دست یابند. اگر ریزش موهای سر فرد ادامه پیدا کرد، به جلسات درمانی بیشتری احتیاج خواهد داشت.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو