بلچینگ

علت بد رنگی وتیره بودن دندانها چیست ؟

بد رنگی وتیره بودن دندانها در اثر عوامل گوناگونی بوجود می اید .بطور کلی بد رنگی ها می توانند منشأ خارجی یا داخلی داشته باشند .
1- بد رنگی های خارجی روی سطح خارجی دندان استقرار یافته و به واسطه بهداشت ضعیف دندانی , تغذیه از مواد غذائی رنگ زا ونوشابه های رنگی ومصرف توتون ایجاد می شود. برخی از این تغییر رنگها که برای مدتی طولانی باقی می مانند
رفته رفته مبدل به تغییر رنگ های داخلی می گردند
2-بد رنگی های داخلی در لایه های داخل دندان مستقر بوده و علت ان ممکن است بر اثر افزایش سن ,استفاده از اشامیدنی ها و غذا های رنگی ,کار برد توتون وتنباکو ,ترک های ریز در مینا مصرف تتراساکلین به عنوان دارو , استفاده بیش از حد از فلوراید یرقان شدید در دوران کودکی , پوسیدگی های دندانی و سایر علل باشد .

سفید کردن دندان ها

دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن دچار بد رنگی می‌شوند . این تغییر رنگ در اثر نفوذ رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد . دندان‌ها هم چنین ممکن است به علت مواد رنگی ، غذاها ، باکتری‌ها و استفاده از سیگار یا قلیان و...... دچار تغییر رنگ شوند . از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی بر شمرده می‌شود همواره سفید کردن دندانها که در اصطلاح پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته میشود ، مورد درخواست بوده است.
برای سفید کردن دندانها از پر اکسید هیدوژن استفاده می‌شود . مواد بلیچینگ به داخل ساختار کریستالی لوله مانند مینا نفوذ کرده و رنگ دانه های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند . با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود . در بلیچینگ مطبی از هیدروژن پر اکسید استفاده می شود و در بلیچینگ خانگی از کارباماید پر اکسید استفاده میگردد . در مواردی که عجله داشته باشیم از بلیچینگ های مطبی استفاده میکنیم ولی شیوه صحیح آن استفاده از هر دو روشش بلیچینگ میباشد.
قیمت بلیچینگ مطبی با قیمت بلیچینگ خانگی در اکثر مطب ها برابر است ولی استفاده هم زمان از هر دو روش هم نتایج بهتری را برای شما به ارمغان میاورد و هم تعرفه کمتر از مجموع دو درمان را برایتان به همراه خواهد داشت.

بلیچینگ چیست ؟

عمل سفید کردن دندان به کمک نور و مواد شیمیائی خاص غیر مضر برای حصول رنگ دندانی مطلوب تر و روشن تر را بلیچینگ گویند .بلیچینگ به روشهای مختلفی انجام می گیرد که یکی از جدید ترین و موثر ترین این روش ها بهره گیری از نور پلاسما ارک است، در این روش ظرف مدت کمتر از یک ساعت و در یک یا دو جلسه رنگ دندانها چندین درجه روشن تر می گردد .

بلیچینگ چگونه انجام می شود ؟

در بلیچینگ دندان با یک ماده اکسیدان سفید میشود. ماده بلیچینگ از خلل و فرج میکروسکوپی سطح دندان جذب شده و با یک سری تغییرات شیمیایی رنگ دندان را سفید میکند. قابل ذکر است که در این روش به هیچ عنوان مینای دندان ساییده نمی شود و آسیبی به بافت دندان نمی رسد . ماده اصلی موجود در موادبلیچینگ(پراکسید هیدروژن) است کهقدمت استفاده از آن به اوایل قرن. بیستم بازمیگردد . برای تاثیرگذاری بیشتر، از عامل گرما یا نور استفاده میشود. که بوسیله دستگاه مخصوصی که برای این منظور طراحی شده است تولید می شود .

تفاوت بلیچینگ با جرمگیری چیست ؟

بلیچینگ با جرمگیری کاملاً متفاوت است . در حقیقت جرمگیری برداشتن جرمهای چسبیده به سطوح خارجی دندانهاست که توسط اعمال فشار به روی جرمها انجام می شود ورنگ دندان از آنچه هست روشن تر نمی شود. درصورتی که بلیچینگ در اثر عوامل شیمیایی انجام می گیرد و رنگ دندان را از آنچه که هست روشن تر میکند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو