ایمپلنت دندان

روش های درمان دندان از دست رفته‏

با توجه به تعداد و موقعیت دندان های از دست رفته، از روش های مختلفی برای جایگزینی دندان یا دندان ها استفاده می شود. در روش استفاده از بریج های دندانی (پل های دندانی) دو طرف ناحیه بی دندانی تراشیده می شوند تا پس از مراحل قالب گیری و ساخت پروتز همانند پایه های پلی برای جایگزینی دندان های از دست رفته عمل کنند. این نوع درمان، از درمان های ثابت و دائمی با طول عمر مشخص است. خطراتی مانند پوسیدگی در لبه های روکش ها یا ایجاد بیماری هایی در لثه نیز سلامت دندان هایی که پایه پل های دندانی هستند را در معرض خطر قرار می دهد؛ همچنین بار دندان های از دست رفته نیز روی دندان های پایه منتقل خواهد شد. با توجه به این که عمر متوسط بریج های دندانی در ایده آل ترین شرایط 7 تا 10 سال برآورد شده است، بیمار پس از گذشت این مدت ملزم به تعویض آنها خواهد بود که منجر به تخریب بیشتر دندان های پایه و در نتیجه از دست دادن آنها خواهد شد. اگر چه هزینه این روش درمانی نسبت به دیگر روش ها کمی بیشتر است، اما در کشور ما این روش متداول ترین روش درمانی برای درمان دندان از دست رفته است. پروتزهای متحرک از نوعی پلاستیک ساخته شده و به وسیله قلاب هایی به دور دهان نگاه داشته می شوند.

ایمپلنت

ایمپلنتها پایه هایی از جنس تیتانیوم خالص هستند که درون استخوان فک گذاشته می شود و به عنوان ریشه دندان جهت نگهداری روکش هایی که جایگزین تاج دندان می شوند استفاده می شوند این ریشه های مصنوعی پس از اینکه در استخوان محکم شدند، دندانهای جدید روی این ریشه ها نصب می گردند و این دندانها کاملا” از هر نظر شبیه به دندانهای طبیعی هستند و احساس می گردند.

مزایای کاشت ایمپلنت :

- ثابت است و دیگر نیازی به خارج کردن پروتز از دهان خود ندارید .
- در روش ایمپلنت ،مانند دیگر درمانها نیاز به تراشیدن دندانهای سالم مجاور نیست .
- ظاهرایمپلنت دندان بسیار شبیه دندان طبیعی بوده و با دندان طبیعی تفاوت ظاهری ندارد.
- در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن احساس راحت و خوبی خواهد داشت .
- از تحلیل استخوان و پیری زودرس صورت جلوگیری می کند.
- هیچگونه فشار اضافی به لثه وارد نمی کند.

آیا سیگاری ها هم می توانند ایمپلنت بگذارند ؟

به خاطر ضررهای زیادی که سیگار دارد البته که ما اصلا مایل به سیگار کشیدن شما نیستیم . اما این به معنای محروم کردن افراد سیگاری از خیلی چیزها نمی باشد . مصرف سیگار بهبودی را کند می کند و در برخی زمانها خطر عفونت را افزایش می دهد . یعنی در زمان خالی بودن دهان و تماس مستقیم آن با دود سیگار یک عامل بالا بردن عفونت می باشد . در نتیجه در داخل دهان مقدار عرضه بافت خون کاهش می یابد . در این شرایط مقدار کشیدن سیگار و طول زمان کشیدن سیگار مهم است . اما آنقدر هم فکر نکنید که میزان موفقیت یک ایمپلنت دندان بستگی خیلی زیادی به سیگار داشته باشد . مصرف سیگار ماکزیمم یک تا دو درصد بر روی عدم موفقیت ایمپلنت تاثیر می گذارد . برای حل این مشکل سه روز قبل از شروع ایمپلنت و یکهفته بعد از گذاشتن ایمپلنت یعنی در مجموع ده روز برای موفقیت بیشتر قرار می گذاریم که سیگار نکشید .

آیا سن در ایمپلنت گذاری تاثیر دارد ؟

سلامتی بدن از سن خیلی مهمتر است . خطرات ناشی از عمل جراحی در بسیاری از بیماران هفتاد الی هشتاد ساله که دارای سلامت جسمی است بسیار کمتر از جوانانی است که از سلامت جسمی خوبی بهره نمی برند . همچنین نیاز ایمپلنت برای افراد مسن بیشتر از افراد جوان است . چونکه افراد مسن دندانهای بیشتری را از دست داده اند .و با افزایش سن مقدار بیشتری استخوانهای دندان ذوب خواهد شد و دندان های مصنوعی کار گذاشته شده دیگر با سطح مابقی دندانها مطابقت نخواهد داشت .

Dental-Implants-in-detail

هزینه درمان ایمپلنت:

هزینه های درمان و کاشت دندان بستگی به نوع ایمپلنت های دندانی متغییر است اما حتی الامکان بهتر است از سیستم های شناخته شده و مورد تایید سازمان های معتبر دندانپزشکی استفاده شود. سیستم های ارزان و غیراستاندارد صدمات غیر قابل جبرانی را به بار خواهند آورد ولی ایمپلنت های استاندارد طول عمر نامحدودی دارند. شایان ذکر است گونه ای که هزینه یک واحد ایمپلنت تقریبا برابر یک بریچ سه واحدی ایده آل است.

درد و عوارض جراحی ایمپلنت چگونه است؟

از آنجایی که جراحی ایمپلنت تحت بی حسی موضعی انجام می شود ، در حین عمل هیچگونه دردی احساس نخواهد شد ، ولی پس از جراحی ایمپلنت بسته به مدت زمان ، کیفیت استخوان و واکنش های بافتی بیمار ، مقداری درد و تورم در ناحیه جراحی ایمپلنت قابل پیش بینی است که در صورت لزوم جراح دندانپزشک یا ایمپلنتولوژیست قبل و بعد از عمل کاشت دندان باتجویز دارو آن را به حداقل می رساند و برای از بین بردن این علائم شما را یاری خواهد داد.

چند دندان می‌تواند توسط ایمپلنت حمایت شود؟

تمام اشکال متداول جایگزینی دندان‌ها از قبیل پل‌ها یا دندان مصنوعی می‌تواند بوسیله استفاده از ایمپلنت‌های دندانی انجام پذیرد. اگر شما فقط یک دندان طبیعی را از دست داده باشید یک ایمپلنت برای جایگزین‌نمودن کافی خواهد بود در فضاهای بزرگتر که تعداد دندان بیشتری از دست رفته، لزوما نیاز به استفاده از یک ایمپلنت برای هر دندان نمی‌باشد، هر چند تعداد دقیقی ایمپلنت بستگی به کیفیت و میزان استخوان در ناحیه‌ای که ایمپلنت کار گذاشته می‌شود، خواهد داشت. دانسیته (تراکم استخوان) در فک بالا عموما ضعیفتر از فک پایین می‌باشد و اگر در فک بالا اصلا هیچ دندانی وجود نداشته باشد حداقل شش ایمپلنت برای جایگزینی کامل دندان‌ها ، صورت ثابت کافی خواهد بود. در فک پایین بخصوص در جلوی آن استخوان خیلی محکم می‌باشد بنابراین نیاز به ایمپلنت‌های کمتری نسبت به فک بالا وجود خواهد داشت و تعداد چهار ایمپلنت می‌تواند ده دندان یا بیشتر از در فک پایین حمایت نماید. اگر چه استفاده از 5 تا 6 ایمپلنت متداول می‌باشد. ایمپلنت‌های دندانی معمولا از اصول مهندسی پیروی می‌کنند، آنها باید در یک استخوان قوی کار گذاشته شوند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو