پیچ خوردگی مچ پا و درمان آن

پیچ‌خوردگی مچ  یا در اصلاح عامیانه رگ به رگ شدن (به انگلیسی: Sprain)‏ به هرگونه آسیب در ساختار رباط ها گفته می‌شود.پیچ خوردن یا رگ به رگ شدن مفصل مچ پا از جمله شایعترین آسیب های اندام تحتانی است. مفصل مچ پا بیش از هر مفصل دیگر بدن پیچ می خورد و این پیچ خوردگی بیشتر در جوانان و افراد میانسال دیده می شود.

درمان پیچ خوردگی مچ پا

درد و تورم معمولا ۳-۲ روز طول می کشد. درمان رگ به رگ شدن مچ پا معمولابدون جراحی است.

درمان پیچ خوردگی مچ پا بدون جراحی

زمان بهبودی رگ به رگ شدن مچ پا معمولا ۶-۴ هفته است و تنها کاری که در این مدت باید انجام داد حمایت از مچ پا است. حتی پارگی های کامل لیگامان هم معمولا با مدتی حمایت از مچ پا بهبود میابند. اقداماتی که برای آسیب های نوع یک لازم است عبارتند از :

۱-در هنگام آسیب دیدگی مچ پا ، پای آسیب دیده را به زمین نگذارید .

۲- سرد کردن مچ پا با گذاشتن کیسه پلاستیکی حاوی خرده های یخ روزی ۴-۳ بار و هر بار ۳۰-۲۰ دقیقه انجام گردد .

۳- با  بانداژ کشی یا مچ بند کشی ،  فشاری که روی مچ پا میباشد را کاهش دهید .

۴- بالا نگه داشتن پا بالاتر از سطح قلب در ۴۸ ساعت اول انجام آن ضروری میباشد .

اقداماتی که برای آسیب های مچ پا نوع دوم انجام می شود مانند اقدامات آسیب های نوع است به علاوه اینکه مچ پا باید مدتی با یک آتل بی حرکت شود.در آسیب های نوع سوم مچ پا باید بمدت ۳-۲ هفته به توسط گچ گیری بی حرکت شود.

بعد از انجام اقدامات فوق لازم است تا با انجام نرمش های طبی خاص زیر نظر متخصص ارتوپد یا فیزیوتراپ ، دامنه حرکات مچ پا را بهبود داد، قدرت عضلات ساق را افزایش داد و مهمتر از همه این ها، نرمش های خاصی را برای افزایش حس درک وضعیت برای مچ پا انجام داد وگرنه احتمال زیادی دارد که بعد از مدتی این پیچ خوردگی دوباره تکرار شود.

در صورتی که رگ به رگ شدن مچ پا درست تشخیص داده نشده و درمان نشود ممکن است در دراز مدت ایجاد درد مزمن و ناپایداری مچ پا بکند.

درمان پیچ خورگی مچ پا با جراحی

درمان پیچ خوردگی مچ پا با جراحی بندرت نیاز می شود و فقط در مواردی که بعد از ماه ها بازبروری، ناپایداری مچ پا باقی می ماند انجام می شود. توسط عمل جراحی لیگامان های پاره شده بازسازی می شوند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب " شکستگی مفصل مج پا" را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "مچ پا" مطالعه فرمایید .