پاک کردن تاتو

قرارگرفتن مواد رنگی با منشاء خارجی در زیر پوست باعث تغییرات رنگی می شود که این حرکات را خالکوبی یا تاتو می نامیم .انجام تاتو یا خالکوبی می تواند به دلیل یک رفتار فرقه ای و مذهبی و یا به خاطر زیبایی و یا جهت یک عقیده خاص باشد.تاتو کردن اگر چه به ظاهر بحثی نو و برای عده ای سرگرمی جدید محسوب می شود، اما ریشه در سال های بسیار دور داشته و نمی توان آن را موجی نو در قرن حاضر خواند. سابقه تاتو به ۶ هزار سال پیش در مصر باستان بازمی گردد. زنان و گاه مردان طبقه اشراف مصر برای تزیین خود، تاتو کرده و آن را افتخاری برای خویش می دانستند. پاک کردن تاتو برای بیش از %90 افراد به دلایل ذیل انجام می‌پذیرد:

1.عدم تطابق طرح ( ابرو-خط چشم ) خالکوبی شده با طرح ایده آل شخص.
2..گاهی نیزافراد دچار واکنشهای حساسیتی ( آلرژیک ) به رنگ تاتو می شود که لازم می شود آن رنگ از داخل پوست خارج شود.
3.آقایانی که به دلیل قوانین موجود درسازمانهای نظامی و استخدامی مجبور بهپاک کردن تاتو در روی بدن می شوند.

انواع تاتو

1- تاتو بدن

2- تاتو ابرو

3- تاتو چشم

4- تاتو لب  و…

اغلب از تاتو های سنتی جهت آرایش دائم و تنوع طلبی استفاده می شد.در روشهای قدیمی تاتو اکثرا تکنیک هایی اجرا می گشت که امروزه خواهان زیادی ندارد و دلیل اصلی آن غیر طبیعی بودن و محدودیت رنگها و غیرایمن بودن است.امروزه اکثر متقاضیان خواهان تکنیک های طبیعی تر مانند هاشور ابرو به جای سایه ابرو و یا جایگزین تاتو رژلب به جای خط لب هستند.

بهترین روش پاک کردن تاتو

استفاده از لیزرها انقلابی در درمان و رفع تاتو ایجاد کرد و روشی را به وجود آورد که بتواند به صورت بی خطر با نتایج نسبی بهتر تاتو را به صورت نسبی و یا کامل از بین ببرد.لیزر روبی اولین دستگاهی بود که در درمان تاتو استفاده شد و قادر بود خالکوبی هایی که به رنگ خاکستری یا مشکی بودند را به صورت کامل یا نسبی در چند جلسه از بین ببرد.استفاده از این لیزر برای تغییر رنگ ماده خالکوبی شده در افراد با رنگ پوست تیره، به دلیل رقابت میان رنگ پوست و رنگ ماده خالکوبی شده، پر رنگ یا حتی سفید شدن و بی رنگ شدن پوست و یا ایجاد جوش بر روی پوست را به دنبال داشت.

سوالات متداول

– چرا همواره متخصصان افراد را از انجام تاتو منع می کنند؟

پوست اولین سد دفاعی بدن در برابر ورود میکروب ها محسوب می شود و با تاتو کردن این سد دفاعی مورد تهاجم قرار می گیرد چون در این فرآیند، سوزن در یکی از سدهای دفاعی بدن نفوذ و همراه خود عوامل میکروبی را وارد بدن می کند. در عین حال، رنگ های تاتو هم ممکن است واکنش های ایمنی بدن را تحریک کنند و سلول های پوست ناحیه تاتوشده، ملتهب، بنفش رنگ و به صورت دانه های تسبیح برجسته شوند. بنابراین افرادی که سابقه نقص سیستم ایمنی بدن دارند، باید دور تاتو را خط بکشند. در این بین، مهم ترین اتفاقی که پس از تاتو امکان دارد رخ دهد، بروز واکنش آلرژیک به یکی از مواد موجود در رنگ تاتو است. در بیشتر موارد، رنگدانه تات یا مشتقات آن که روی پوست می ماند، باعث ایجاد واکنش می شود و با بروز ناگهانی تحریک، تورم و قرمزی قسمتی که تاتو روی آن انجام شده، در عرض چند هفته یا حتی چند سال پس از انجام تاتو دیده می شود. درعین حال، این واکنش تحریکی معمولا محدود به منطقه تاتو شده است اما گاهی اوقات وسیع تر و با بروز اگزما و پوسته ریزی همراه می شود.

– تورم در ناحیه تاتو شده چه علتی دارد؟

نباید فراموش کرد بسیاری از رنگ های تاتو فقط از مرکب ساخته شده اند و عوارض پوستی شدیدی ایجاد می کنند. به همین دلیل در اطراف ناحیه ای که رنگ تاتو تزریق شده، ضایعه هایی به نام گرانولوما به وجود می آید که پر از سلول های ماکروفاژ (گلبول های سفید بیگانه خوار) است و تلاش می کنند رنگ تاتو را ببلعند و از پوست پاک کنند؛ به خصوص اگر رنگ تاتو حاوی جوهر قرمز باشد. همچنین در محل تاتو ممکن است کلویید (برآمدگی در محل التیام زخم) ایجاد شود که افراد با پوست تیره بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند.

– این مشکل ها می تواند عفونت پوستی هم ایجاد کند؟

بله. تاتو ممکن است موجب عفونت باکتریایی موضعی شود و علایم این عفونت شامل سرخی، تورم و چرک است. در واقع اگر آرایشگر از وسایل استریل استفاده نکند، امکان به وجود آمدن این عفونت ها بیشتر خواهد بود و گاهی اوقات بیمار تا آخر عمر باید از پماد یا کورتون های تزریقی استفاده کند.

– آیا پاک کردن تتو با کرم امکان پذیر است؟

کرم های پاک کننده تاتو که از آنها به عنوان جایگزین لیزر یا جراحی نام برده می شود اغلب دو شکل اصلی دارند: انواعی که حاوی TCA (تری کلرواستیک اسید) هستند که نوعی اسید شیمیایی پیلینگ است و بیشتر به فرم محلول یافت می ‌شود ولی اشکال ژل یا کرم آن نیز وجود دارد که با سوزاندن لایه فوقانی پوست عمل می‌کند ولی ریسک بروز اسکار را به همراه دارد و از آن نمی ‌توان در مواردی مثل لب، چشم یا سایر نقاط حساس استفاده کرد چون باعث تحریک در آن نواحی می‌شود و فقط در افراد با پوست بسیار روشن قابل استفاده است و می ‌تواند منجر به بروز عوارض جدی در افراد با پوست گندمی یا تیره شود و کرم‌ های غیر TCA که شامل ترکیبات روشن کننده، لایه بردار و سفید کننده هستند. این کرم ها برای روشن کردن تاتو درمدت زمان طولانی استفاده می شوند و تاتو را با هل دادن جوهر تزریق شده به سطح پوست محوتر می کنند. به طور کلی اثر بخشی این کرم ها بسیار کند است. دقت کنید بعضی از این کرم‌ها حاوی هیدروکینون نیز هستند که طبق نظر اتحادیه اروپا احتمال بروز سرطان را به همراه دارد.

– پاک کردن تاتو با لیزر در چند جلسه انجام می شود ؟

اگر خالکوبی سطحی و قدیمی تر باشد ، راحت تر قابل پاک شدن است.هر چه رنگ به کار رفته حرفه ای تر خالکوبی شده باشد سخت تر پاک می شود.برخی رنگها مثل سیاه، آبی و قهوه ای تیره بهتر از رنگهائی مثل قرمز قابل پاک شدن با لیزرهستند.

مراقبت های بعد از تاتو

بعد از انجام تاتو، 12- 2 ساعت محل آن را با بانداژ بپوشانید. 2 بار در روز به وسیله صابون آنتی باکتریال زخم تاتو را به آرامی بشویید و خشک کنید و مرطوب‌ کننده بزنید.بهتراست پس از تاتو، به محل آن پماد آنتی‌بیوتیک بزنید تا خطرعفونت پوستی را کاهش دهید. تا جایی که می‌توانید روی آن را نپوشانید و از قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید و شنا کردن خودداری کنید.اگر وسایل تاتو آغشته به خون افراد آلوده باشد، احتمال انتقال بیماری های ایدز و هپاتیت C وجود دارد که از بیماری‌های کشنده و خطرناک هستند. هپاتیت B، سل و کزاز هم به این روش منتقل می‌شوند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو