مرتب کردن دندان با ارتودنسی

دستگاه های ثابت

این دستگاه ها همان سیم ها و براکت هایی است که روی تک تک دندان ها نصب می شوند. یک دستگاه ثابت ارتودنسی دندان از قطعاتی به نام براکت که به طور مستقیم به دندان ها چسبانده می شوند و سیم در داخل آنها گذاشته می شود، تشکیل شده اند. این دستگاه ها کنترل بهتری بر حرکات دندانی دارند چون نیرویی که بر دندان ها وارد می کنند، به طور دقیق کنترل شده است و به تدریج و به آرامی دندان ها را به موقعیت صحیح هدایت می کنند. به طور معمول نیرویی که به وسیله این دستگاه ها بر دندان ها وارد می شود، نیرویی سبک است. اشکال اصلی آنها این است که چون در دهان ثابت هستند، نمی توان برای تمیز کردن آنها را از دهان خارج کرد. به علاوه موجب گیر کردن موادغذایی در اطراف سیم ها و براکت ها شد. اگر این خرده های غذایی به خوبی برداشته و تمیز نشوند، به زودی موجب پوسیدگی دندان ها می شوند. بنابراین اگر دندانپزشک برای شما این دستگاه ها را برای ردیف کردن دندان های شما تجویز کرد باید خودتان را برای مسواک زدن دقیق و رعایت بهداشت دهان، چند برابر بیشتر از آنچه پیش از این انجام می دادید، آماده کنید.

دستگاه های متحرک

دستگاه های متحرک از سیم و مواد پلاستیکی (آگریل) ساخته می شوند. شما می توانید خودتان آن را دهانتان بگذارید و هر وقت خواستید از دهانتان خارج کنید. بعضی از آنها به طور هم زمان دندان های فک بالا و پایین را در برمی گیرند. ارتودنتیست اغلب به شما خواهند گفت فقط برای غذا خوردن و شستشو این پلاک ها را از دهانتان خارج کنید و در بقیه ساعات روز آن را در دهانتان نگه دارید تا نیروی کافی را به دندان ها و فک تان وارد کنند. فراموش نکنید که شما در صورتی نتیجه مطلوبی از درمان خود با این وسایل خواهید گرفت که به طور دقیق در استفاده از آن با دندانپزشک همکاری کنید و پلاک را درست و به میزان کافی در طول روز در دهانتان نگه دارید، چیزی که خیلی از کودکان به بهانه خجالت، بازی، راحتی و.. از آن طفره می روند و دور از چشم والدین شان آن را استفاده نکرده و یا فقط در زمانی که در خانه هستند، از پلاک استفاده می کنند که نتایج درمان را مختل می کند. مزیت عمده این پلاک های متحرک این است که شما می توانید آن را برای شستشو و تمیز کردن از دهانتان خارج کنید.

گروهی از جدید ترین براکتهای معرفی شده به بازار براکتهایی هستند که برای اتصال سیم به براکت نیازی به کش نداشته و از طریق مکانیسم قفل وبست که درآنها تعبیه شده است سیم به براکت متصل می شود.مهمترین نکته ای که در تبلیغ این وسایل برای متخصصان ارتودنسی ارایه می شود کاهش مدت زمان ویزیت بیمار ،کاهش طول دوره درمان و کاهش نیاز به کشیدن دندان برای ارتودنسی است. هر یک از این موضوعات موافقان و مخالفانی دارد. کاهش زمان معاینه بیمار امکان درمان بیماران زیادتر و سرویس دهی به تعداد  زیادتری ازبیماران را فراهم می کند.

کدام نوع درمان ارجحیت دارد؟

هر کدام از این روش های درمانی موارد تجویز خاص خود را دارد. روش متحرک بیشتر برای بیماران زیر ۱۲ سال کاربرد دارد و بعد از آن به دلیل تثبیت نسبی ساختمان های استخوانی فک ها عملا روش ارتودنسی متحرک تاثیر زیادی دربر نخواهد داشت. برای بیمارانی که بالاتر از این سن هستند معمولا درمان ثابت تجویز می شود تا دندان ها در وضعیتی منظم تر در فک قرار گیرند.
اگر در سنین بالا نیاز به تصحیح وضعیت استخوان فک ها وجود داشته باشد (که در بسیاری از موارد در سنین پایین تر با درمان های معمولی و ارزان تر، ارتودنسی متحرک درمان پذیر هستند) یا میتوان از روش های ارتودنسی سریع استفاده نمود . علاوه بر درمان ارتودنسی ثابت، جراحی فک نیز مد نظر قرار می گیرد که توسط متخصص جراحی دهان و فک و صورت انجام می شود.

منظور از وقت اورژانس چیست ؟

اگر دستگاه متحرک ارتودنسی بشکند یا گم شود و یا اگر براکت دستگاههای ثابت به هر دلیلی بشکند و یا هر گونه مشکلات ارتودنسی ایجاد گردد ،  به علت حرکت نابجای دندان و به علت آسیب به مخاط دهان بیمار می بایست با تماس تلفنی وقت اورژانس گرفته و فوراً مراجعه نماید.

کاشت دندان غالباً بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته است و در زیبایی لبخند تاثیر دارد. ارتودنسی نیز بر زیبایی لبخند تاثیر دارد و گاهی دو درمان ارتودنسی و ایمپلنت برای زیباتر کردن لبخند در کنار هم استفاده میشود.

کراس‌بایت یک مشکل مربوط به نامرتبی دندان‌ها است که باعث می‌شود یک یا چند دندان در موقعیت نزدیک‌تر به ناحیه گونه یا زبان (در مقایسه با دندان‌های مقابل خود بر روی فک بالا یا پایین) قرار گیرند و این عارضه باعث جلو بودن دندان های پایین میگردد .

وقتی در دوران بارداری می‌خواهید دندان‌های خود را ارتودنسی کنید و یا در مورد درد دندان در بارداری حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید. ارتودنتیست قبل از این که درمان ارتودنسی را آغاز کند باید بداند که شما باردار هستید یا برنامه‌ای برای باردارشدن دارید. در برخی موارد، یک خانم باردار ممکن است کمی وزن اضافه کند و در سایز صورت و دهان او تغییراتی ایجاد شود. ارتودنتیست باید قالب جدید برای دهان و دندان شما طراحی کند سپس سایز تنظیم‌کننده‌های سیم‌کشی‌ها را اصلاح کرده تا ارتودنسی به طور صحیح انجام شود.

مکیدن انگشت یکی از عادات معمول کودکان قبل از رفتن به مدرسه است. تقریباً در حدود ۹۰ درصد از کودکان بین سنین ۲ تا ۴ سال انگشتان خود را می‌مکند. مکیدن انگشت در کودکان در صورتیکه تا سنین ۵ الی ۶ سالگی ادامه پیدا کند، به دلیل رشد دندان‌های دائمی می‌تواند بر روی کودک تأثیر گذار باشد.

هزینه ارتودنسی

هزینه درمانهای ارتودنسی کودکان و بزرگسالان بستگی به میزان مشکل و نوع درمان دارد.
در صورتیکه درمانهای مرحله اول با پلاکهای متحرک انجام شود هزینه درمان کمتر خواهد بود ، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاکهای مورد استفاده مقداری این هزینه متغیر خواهد بود . حدود 30 درصد این هزینه در ابتدا پرداخت شده و مابقی ظرف 6 ماه باید تسویه شود . البته در اکثر موارد درمانهای فاز اول بیش از این مدت (گاها تا 2 سال ) طول می کشد(چون تا رویش تمام دندانهای دائمی باید بیمار تحت کنترل بوده و اقدامات لازم انجام شود) که دیگر نیاز به پرداخت هزینه اضافی در این مرحله از درمان نمی باشد.
پس از رویش تمام دندانهای دائمی درمانهای مرحله دوم که همان درمانهای ثابت ارتودنسی است انجام می شود .البته در صورتیکه افراد در سنین بالاتر مراجعه کرده باشند مستقیما وارد این مرحله از درمان می شوند. درمانهای ثابت ارتودنسی حدود 18-24 ماه طول کشیده و هزینه های بالاتری نسبت به درمانهای متحرک دارند .در این درمانها نیز 30 درصد هزینه در ابتدا و مابقی به صورت اقساط ظرف یک سال پرداخت می شود. الباقی درمان بدون دریافت هزینه انجام خواهد شد.در صورت انجام درمانهای ارتودنسی نامرئی با براکتهای سرامیکی مقداری هزینه درمان ارتودنسی ثابت افزایش خواهد یافت.
در بیمارانی که نیاز به درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک دارند مقداری هزینه درمان ارتودنسی چون در دو مرحله قبل و بعد از درمان انجام می شود بیشتر خواهد بود و هزینه درمان جراحی که توسط جراح فک و صورت انجام می شود و هزینه جرم گیری دندان ارتباطی به هزینه های ارتودنسی نخواهد داشت.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو