قلب و گرفتگی عروق و آنژیوگرافی

گرفتگی عروق


قلب یکی از شریف‌‌ترین اعضای بدن است که وظایف زیادی را به ‌عهده دارد. سلامت بدن به سلامت قلب وابسته است. بیماری‌های قلبی را باید جزو اصلی‌ترین عوامل مرگ و میر در جهان نام برد که انواع مختلفی دارند از جمله گشاد بودن دریچه قلب، نارسایی میترال،که هر کدام دلایل مختلف و راه‌های درمان مختلفی دارند. باید گفت یکی از رایج‌ترین بیماری‌های قلبی، گرفتگی عروق قلب است که به ‌دلیل غلظت خون و تجمع مواد زائد در رگ‌ها به وجود می آید که یکی از مهمترین عوامل سکته قلبی ودرنهایت مرگ و میر است.
بیماری عروق کرونر که شایع‌ترین علت مرگ در دنیا و در کشور ما بعد از تصادفات است، جزو بیماری‌های نسل جدید است . شاید در صد سال پیش مشکل ما شیوع و وجود بیماری قلبی نبود بلکه بیماری طاعون و تیفوس، حصبه و بیماری‌های عفونی بودند که با پیشرفت علم باید گفت که این بیماری‌ها رو به دوره خاموشی رفتند و در حال حاضر بیماری سکته قلبی که بیماری نسل جدید است در حال حاضر شیوع پیدا کرده است، یکی از علت‌های اصلی آن تنگ شدن رگ‌های قلب (عروق کرونر) است که به مرور زمان این اتفاق می افتد، از بدو تولد شروع و تا وقتی که انسان به سن 40-45 سالگی برسد و قطررگی که به توسط آن به قلب خون میرسد و نامش کرونر است، کاهش پیدا می‌کند و موجب آن می‌شود که به قلب خون نرسد و قسمتی از عضله قلب ” نکروز ” و یا به صورت عامیانه “بمیرد”، به طور مثال مانند سیبی که یک قسمت از آن کرم خورده و خراب شده است، این نیز عامل اصلی مرگ و میر در افراد می باشد. دو عامل اصلی گرفتگی عروق:

رژیم غذایی

رژیم غذایی ما، رژیم پدربزرگ و مادربزرگ‌هایمان نیست. رژیم غذایی ما به علت کار کردن هم زن و هم مرد در جامعه امروز، در نتیجه فرصت نداشتن برای تهیه غذا درآشپزخانه، هجوم می‌آورند به مصرف فست‌فود. با مصرف فست‌فود و افزایش چربی‌های خون، شانس احتمال سکته قلبی بالا می‌رود و از طرف دیگر با بروز چاقی و عدم فعالیت، فشار خون که خودش یک عامل ارثی است، بیشتر خود را نمایان می کند. کسانی که دچار فشارخون هستند سه برابربیشتر از کسانی که فشارخون ندارند در معرض خطر سکته قلبی هستند . با شیوع چاقی ، بیماری دیابت نیز بیداد می کند ، طوری که باید گفت ازهر چهارنفر، یک نفر یا دیابتی هست و یا در آینده دیابتی خواهد شد و کسی که دیابتی است تمام رگ‌های بدنش دچار ضایعه می شود. همچنین چشم بیمار دیابتی دچار اشکال می‌شود، قلبش دچار سکته می‌شود و هم بیماری فشار خون می گیرد و رگ‌های پا تنگ می‌شود به طوری که وقتی صد متر راه می رود دچار پا درد می شود و باید بایستد تا درد پا کم شود و بعد به راه رفتن خود ادامه دهد.

استرس و هیجان

نکته مهم دیگر استرس و هیجانی است که انسان‌ها در زندگی شهری خود دارند و این استرس و هیجان برمی‌گردد به تیپ‌های شخصیتی هر انسان و معمولا انسان‌ها را به دو تیپ B و A تقسیم می‌کنند. تیپ A، افرادی هستند که سخت کوش، منضبط، بانظم و تدبیر اما خودخواه و جاه طلب ، به طوری که اگر با کسی قرار بگذارند همیشه نیم ساعت زودتر می‌رسند و هر 30 ثانیه به ساعت خود نگاه می‌کنند و غذا را تند می خورند و تند رانندگی می‌کنند و به قولی پیچ دارند یا چشم به هم می‌زنند و یا شانه خود را بالا می‌اندازند، پایشان را روی پایشان تکان می‌دهند، همیشه در استرس هستند ولی تیپ B برعکس اینها هستند و آن استرس و هیجان را ندارند، آرام هستند و غذایشان را آرام می‌خورند و آرام راه می‌روند و استرس ندارند اما در اجتماع زیاد موفق نمی‌توانند باشند. بیشتر تایپ A در اجتماع به درجات بالا می‌رسند زیرا همیشه در حالت استرس و رقابت هستند.

آنژیوگرافی


آنژیوگرافی یعنی عکس‌برداری از رگ‌ها، ما از رگ‌های مختلفی عکس می‌گیریم. اگر کمی دقیق باشید، متوجه می‌شوید نام اندامی که قرار است از رگ‌هایش عکس گرفته شود، به‌عنوان پیشوند قبل از کلمه آنژیوگرافی اضافه می‌شود. مثلا اگر از عروق قلب عکس می‌گیریم، کرونر آنژیوگرافی و اگر از عروق کلیه عکس می‌گیریم، رنال آنژیوگرافی را ذکر می‌کنیم. آنژیوگرافی از عروق مختلف به شما آسیبی نخواهد رساند.
اما با این وجود ما همیشه این عکس‌برداری را برای مراحل آخر می‌گذاریم و اول از روش‌های مطمئن و بی‌خطرتر برای تشخیص مشکل شما استفاده می‌کنیم. از آنژیوگرافی نترسید، فکر کنید وقتی شما به یک باغ می‌روید و از مناظر آنجا عکس می‌گیرید آیا به درختان آسیب می‌رسانید؟ شاخه‌ها و گل‌ها را نابود می‌کنید؟ یاخیر، فقط عکس می‌گیرید و از باغ خارج می‌شوید.
آنژیوگرافی یک روش درمانی نیست.بعضی افراد می‌گویند: آنژیوگرافی کردم و رگ‌های قلبم باز شد این درک شما شاید تعبیر اشتباهی از کلام پزشک‌تان باشد. یعنی ممکن است پزشک شما پس از انجام آنژیوگرافی بگوید که درآنژیوگرافی دیدم رگ‌های قلبت باز بود یا احتمال دارد ایشان در آنژیو ملاحظه کرده باشند که رگ‌های شما گرفته است و همانجا بالافاصله برایتان بالون بگذارند (آنژیوپلاستی یا بالون یک کاردرمانی است) و بعد از انجام آنژیو، شما گمان کردید به‌خاطر آن عکس‌برداری رگ‌هایتان باز شده است که این تصور اشتباهی است.

حالا که متوجه شدید آنژیوگرافی یک عکس‌برداری است، شاید بپرسید چه کاربردی دارد؟ ما شما را آنژیوگرافی می‌کنیم چون می‌خواهیم برای شما یک تصمیم ‌درمانی بگیریم مثلا با انجام کارهای ساده‌تر مثل تست ورزش یا عکس‌برداری بی‌ضرری مثل اسکن تالیوم قلب، دیدیم خون‌رسانی عضله قلب شما نقص دارد و برای تعیین محل دقیق گرفتگی رگ قلب، شما را آنژیوگرافی می‌کنیم و در این عکس‌برداری، محل دقیق را تشخیص می‌دهیم و بسته به حالت‌های آنژیوگرافی، درمان شما شروع می‌شود. پس از آنژیوگرافی چند حالت ممکن است مشاهده شود:
آنژیو شما سالم باشد یعنی عروق قلب‌تان باز است، پس درمانی هم نیاز نیست. عروق شما در حدی گرفتگی دارد که باید دارودرمانی شوید و گرفتگی مختصر است و با دارو خوب می‌شود، البته شاید هم گرفتگی شدید است و شرایط مناسب نیست و فعلا با دارو باید کنترل شوید.
گرفتگی به طریقی است که می‌توانیم در آن رگ بالون بگذاریم و با بالون رگ باز شود.
بالون کاربرد ندارد و باید فرد مورد عمل جراحی قرار گیرد.
عروق در هر جا باشد مثلا شکم، لگن و… سعی پزشک بر این است که بدون جراحی و با گذاشتن بالون رگ باز شود و آن عضوی که از رگ تنگ شده خون می‌گرفته، دوباره بهبود یابد. استنت‌های جدیدی که آمده است، بسیار پیشرفت کرده و احتمال بسته شدن رگ پس از استفاده از آن بسیار کمتر شده است (حدود شش درصد، در حالی که قدیمی‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد احتمال داشت.) آنژیوگرافی، آمادگی خاصی نمی‌خواهد، مثلا اگر قرار است هنگام ظهر آنژیو شوید، صبح صبحانه سبکی می‌خورید و موهای کشاله ران را تمیز می‌کنید و می‌تراشید. ما با بی‌حسی موضعی شلنگ‌هایی ظریفی را می‌فرستیم داخل رگ شما و آن را به سمت قلب‌تان هدایت می‌کنیم و از رگ‌های قلب عکس می‌گیریم. در این شرایط شما بی‌هوش نیستید. این کار ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و سپس کیسه شنی روی ناحیه کشاله ران می‌اندازیم و چند ساعت بعد شما راه می‌روید. اگر مشکلی نبود، روز بعد مرخص می‌شوید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو