جراحی تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن، یک عمل جراحی بزرگ است که در آن یک گوی فلزی که بر روی یک میله قرار گرفته است جایگزین سر فرسوده استخوان فمور می‌شود. استابولوم نیز با یک بخش حفره مانند از جنس فلز یا پلاستیک خاص جایگزین می‌شود. در طول سال‌ها، تکنولوژی طراحی و ساخت لگن مصنوعی به صورت قابل توجهی پیشرفت کرده است. امروزه طرح‌های بسیاری برای جایگزینی با مفصل لگن و تعویض مفصل لگن وجود دارد. اصولاً تعویض کامل لگن به منظور تسکین درد، بازیابی حرکت مفصل و اصلاح هر گونه کوتاهی طول پا ارائه شده است. همان‌طور که ذکر شد، لگن مصنوعی شامل دو بخش گوی و کاسه است که انجام بسیاری از حرکات را ممکن می‌سازد هر چند نمی‌تواند همانند لگن طبیعی عمل کند. عضلات پاها موجب نگهداشتن لگن مصنوعی شده و اجازه جابجا شدن به آن نمی‌دهند. به همین دلیل است که تقویت عضلات پا (به طور خاص در محدوده لگن) پس از جراحی تعویض مفصل لگن بسیار اهمیت دارد. چنانچه عضلات پا، ماه‌ها یا سال‌ها مورد استفاده قرار نگرفته باشد معمولاً ضعیف و دردناک می‌شود. در طول ۸-۶ هفته اول پس از جراحی، خطر جابجا شدن مفصل لگن جدید در بالاترین حد است. برای جلوگیری از دررفتگی استخوان لگن پس از جراحی بهتر است از یک بالش بین پاها استفاده شود تا پاها زیاد به هم نزدیک نشوند. بلافاصله پس از جراحی، یک گُوِه بزرگ به نام بالش ابداکتور بین پاهای بیمار قرار خواهد گرفت. این امر جهت پیشگیری از دررفتگی ناشی از قرار گرفتن ضربدری پاها در مدت زمانی که فرد در بیمارستان بستری است، انجام می‌گیرد.
بسیار مهم است که تا دو هفته پس از جراحی تعویض مفصل لگن، ‌فرد هنگامی که دراز کشیده یا نشسته، به سمت جلو خم نشود. به مرور زمان که عضلات قوی‌تر می‌شوند، انجام اقدامات پیشگیرانه نامبرده دیگر مهم نخواهد بود.

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن


فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

بعد از تعویض مفصل لگن در اغلب موارد فیزیوتراپیست به شما کمک می کند که در روز بعد از عمل بنشینید و بایستید. فیزیوتراپی تعویض مفصل لگن همچنین در تعیین میزان وزن مجاز برای پای جراحی شده، شما را راهنمایی خواهد کرد. شما قادر خواهید بود که بایستید، وزنتان را تحمل کنید و با کمک یک واکر، چند قدم راه بروید. امکان دارد کمی احساس سرگیجه داشته باشید اما مهم است که تا حد ممکن، به توان خود اتکا کنید.
در روز دوم شروع فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن  فیزیوتراپیست به شما کمک می کند با کمک واکر، بیشتر راه بروید. در این مرحله، تمرینات تقویتی، تعادلی و استقامتی را انجام خواهید داد و پیشرفت شما توسط پزشک و فیزیوتراپیست مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. راه رفتن آهسته به شما کمک می کند اطمینان خود را پیش از بازگشت به خانه بدست آورید.
در روزهای بعد، فیزیوتراپیست تمرینات اضافه ای را برای بهبود توان و افزایش استقامت ارائه می دهد. باید در انجام تمرینات مراقب محدودیت های حرکتی باشید تا از موقعیت هایی که فشار زیادی به مفصل هیپ شما وارد می کنند، اجتناب کنید.
در صورتی که برنامه فیزیوتراپی تعویض مفصل ران و آب درمانی خود را به درستی پیگیری نکنید، ممکن است بافت های اطراف مفصل جدید خشک شده و حرکت شما را برای همیشه محدود کند.

اکثر بیماران، سه ماه پس از جراحی به طور مستقل راه می روند و فعالیت های عملکردی خود را افزایش می دهند. در حالی که توانایی های عملکردی شما به طور قابل توجهی گسترش می یابد، باید به مراقبت از خود و مفصل جراحی شده توجه کنید. یکی از خطرات شایع دررفتگی مفصل مصنوعی شما می باشد که در طی آن سر پروتز هیپ از داخل کاسه استخوان لگن خارج می شود. از مهم ترین دلایل دررفتگی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• جراحی قبلی مفصل یا شکستگی های قبلی
• حرکت پا بیش از مقدار تعیین شده به خصوص چند هفته بعد از عمل

بعد از تعویض مفصل لگن هنگامی که مفصل شما بهبود پیدا کند، خطر این اتفاق کاهش می یابد. این خطر می تواند با انجام صحیح تمرینات توانبخشی و افزایش فعالیت با دستور جراح یا فیزیوتراپیست شما و اجتناب از انجام فعالیت هایی که در مورد آن هشدار داده شده است، کاهش یابد.

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن


وارد و خارج شدن از تخت بعد از تعویض مفصل لگن

هر زمان که امکان دارد بهتر است بیمار از طرف پایی که عمل شده از تخت خارج شود. برگشتن به تخت نیز باید با پای عمل شده انجام شود.


راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

ابتدا نیاز خواهد بودکه از عصا یا دیگر وسایل کمکی برای کاهش وزن وارد بر روی هیپ جدید استفاده شود. مراحل راه رفتن باید به این شکل باشد که ابتدا وسیله کمکی، سپس پای عمل شده و در نهایت پایی که عمل نشده است، حرکت داده می‌شود.
در برخی موارد ممکن است پزشک از بیمار بخواهد که استفاده از عصا را به مدت چند هفته پس از عمل ادامه دهد.


نشستن بعد از تعویض مفصل لگن

در بیشتر موارد، بیمار بلافاصله پس از جراحی می‌تواند روی صندلی بنشیند اما در مراحل اولیه، فیزیوتراپیست می‌تواند برای انجام این کار به بیمار کمک کند. توصیه می‌شود که از صندلی سفت، بلند و با دسته برای نشستن استفاده شود.


بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل لگن

عصای خود را روی پله پایین‌تر نگهدارید، پای قوی‌تر (عمل نشده) را روی پله گذاشته و سپس پای ضعیف‌تر (عمل شده) را حرکت دهید، سپس عصاها را روی همان پله قرار دهید.
پایین رفتن از پله‌ها. عصاهای خود را وسط پله پایینی قرار دهید، پای ضعیف‌تر (عمل شده) را پایین آورید و سپس پای قوی‌تر (عمل نشده) را پایین ببرید.


 

برای آشنایی با جراحی تعویض مفصل لگن روی لینک کلیک کنید.

 

تاثیر ورزش حتی بعد از تعویض مفصل لگن بر روی بدن و طول عمر پروتز انکارنشدنی است! دکتر افشین اقدامی در این ویدیو درباره تاثیر ورزش برای شما توضیح داده اند:

, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست