عمل زیبایی بینی

بینی یکی از مهمترین اجزاء چهره بوده و شکل و هماهنگ بودن آن با سایر اجزاء صورت تأثیر بسزایی در زیبایی ایفا می کند. علاوه بر آن بینی بعنوان راه هوایی، در مرطوب کردن و گرم کردن هوا و فراهم نمودن مقدارکافی هوای تنفسی نقش بسیار مهمی دارد. از بین تمام اعمال زیبائی ، عمل زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. درواقع لازمه انجام جراحی زیبایی بینی چیزی بیشتر از مهارت جراحی است به عبارت دیگر جراحی بینی تلفیقی از علم و هنر است. برای آنکه عمل جراحی نتایج موفقیت آمیزی داشته باشد جراح بینی می بایست به آناتومی و فیزیولوژی بینی احاطه کامل داشته باشد . یک جراح بینی هیچگاه بینی را به طور جداگانه در نظر نمی گیرد بلکه آن را درکنار سایر اجزای صورت ارزیابی کرده و تناسب مطلوب را بین اجزای مختلف چهره برقرار می نماید . در مورد بینی این هماهنگی با درنظرگرفتن شکل واندازه ی مناسب برای هر صورت خاص، با برداشتن قسمتهای اضافی و حالت دادن به قسمتهای باقیمانده ایجاد می شود .با ایجاد هماهنگی اجزاء صورت ، چهره ی فرد جذابیت بیشتر یافته و زیباتر میشود.

چه سنی برای عمل جراحی پلاستیک بینی مناسب است؟

 در دختران از سن 15سالگی ودر پسران از سن 17 سالگی به شرط رشد کامل جسمی وفکری وداشتن انگیزه کافی فرد امکان پذیر است.

آیا عمل جراحی پلاستیک بینی در افراد مسن امکان پذیر است؟

 از آنجا که باافزایش سن بافت های بینی دچار افتادگی وسستی می شوند این امر برظاهر وعملکرد بینی تأثیر می گذارد. بالا بردن نوک بینی دراین افراد موجب جوان به نظر رسیدن وبهبود تنفس می شود. بیشترین مشکلات زیبایی بینی در سنین بالا، افتادگی نوک بینی و برآمدگی پشت آن است. افتادگی بینی موجب مسن تر به نظر رسیدن چهره فرد می شود. در حالات شدیدتر افتادگی، تنفس از راه بینی ممکن است دچار اختلال شود. این بیماران وقتی نوک بینی خود را با انگشت به بالا می برند احساس مطلوب تری از تنفس از راه بینی دارند.

آیا وضعیت روحی و روانی فرد درانجام عمل جراحی بینی تأثیر دارد؟

 بی تردید تأثیر بسزایی دارد. چه بسیار بیمارانی که پس از عمل باوجود نتیجه رضایت بخش، به دلیل مشکلات روحی-روانی، وسواس فکری یا شخصیت های متزلزل و بیش از اندازه تأثیرپذیر از دیگران، از نتیجه عمل خود ناراضی اند.

شمار زیادی از افرادی که خواهان جراحی بینی هستند، از نظر خود دلایل موجهی دارند، به مانند کسب موفقیت درتشکیل زندگی زناشویی، یافتن اعتماد به نفس بیشتر دربرخوردهای اجتماعی، جلب رضایت خانواده ودوستان و….. .

دراین مقطع باید ضمن ارزیابی بیمار به او گوشزد شود که تغییرات ظاهری، به نجات ازدواج درحال شکست، بدست آوردن شغل جدید یا بهبود چشمگیر در زندگی کمک معجزه آسایی نمی کند. درضمن ضروری است که افرادی که از جراحی انتظاری غیرواقع بینانه دارند، از عمل صرف نظرکنند. همچنین لازم است که جراحی زیبایی درافرادی که دچار بحران های شدید روحی، اضطراب یا هیجان های ناپایدار هستند، به تعویق افتد.

به طورمعمول داوطلب مناسب جراحی پلاستیک بینی فردی است که از عمل انتظار واقع بینانه ای دارد و برای انجام عمل تحت فشار دیگران نیست و مهمتر آنکه انتظار تغییرات بزرگی رادر بهبود روابط فردی واجتماعی پس از عمل خود ندارد وقوی ترین دلیلش برای انجام جراحی بینی خشنودی شخص خود باشد.

خونریزی بعد از جراحی بینی و علت های آن

خونریزی بعد از عمل بینی یکی از شایع ترین مواردی است که بیشتر افرادی که عمل بینی انجام داده اند با آن رو به رو می شوند.اگر بعد از جراحی بینی دچار خونریزی شدید زیاد نگران نشوید چون در ساعت های اولیه بعد از عمل بینی این موارد طبیعی است و می توان با مصرف دارو این خونزیزی بینی را کاهش داد و می توان با مصرف داروهای ضد تهوع این مقدار را تقریبا به صفر رساند.اگر با دارو خون ریزی متوفق نشود حتما باید به دنبال دلایل دیگری گشت.ممکن است افرادی که عمکل بینی کرده اند داروهای های ضد انعقاد خون مصرف کرده باشند که مهمترین این داروها مسکن هایی نظیر آسپیرین، بروفن , ناپروکسن , پیروکسیکام و آسپیرین هستند.باید دقت کرد که نباید این داروها را نباید دو هفته قبل از عمل بینی و جراحی بینی مصرف کرد و موجب بروز عوارض عمل بینی می گردد.حتما باید به این نکته باید توجه کنید که در جلسه مشاوره باید حتما به پزشک خود این نکات را یاد آور کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو