عمل بینی

دلایل انجام جراحی بینی

بینی یکی از مهم ترین عضو های بدن است که باعث زیبایی می شود و با تغییر کم آن هم چهره را به شدت تغیر خواد داد.
از همین رو نیز این عمل زیبایی در کشور ما از اعمال زیبایی دیگر مانند بوتاکس و … بیشتر استفاده یم شود.
بینی در قسمت مرکزی صورت قرار گرفته است و نقش کلیدی در زیبایی صورت دارد، به طوری که اگر بینی شما خیلی بزرگ و یا به عکس خیلی کوچک باشد در نگاه اول توجه بیننده را در پی خواهد داشت.
و حتی اگر شما دارای اعضای زیبای دیگری در صورت باشید دیگر بیننده به آن توجه نمی کند و این عدم تقارن توجه بیشتری را به خود جلب می کند. شکل بینی از پدر و مادر شما به ارث می رسد و به رشد خود تا سن بلوغ ادامه می دهد تا به شکل اصلی خود برسد، این سن در دخترها شانزده سالگی و در پسرها هجده سالگی می باشد ، سن عمل بینی بعد از سن بلوغ میباشد  و قبل از این سن، جراحی بینی نتیجه مطلوب را در پی نخواهد داشت.
جراحی پلاستیک بینی همراه با اعمال دیگر هم انجام می شود. به طور مثال اگر شما دارای انحراف بینی و یا انسداد مجاری تنفسی باشید به طور همزمان این اصلاحات هم انجام خواهد شد. مشکلات دیگر بینی مانند برجستگی روی بینی (دورسوم)- پولیپ بینی– اندازه سوراخ های بینی – پهنی بیش از حد بینی – وضعیت نوک بینی و … در جراحی بینی اصلاح خواهند شد و به صورت متقارن با سایر اعضا صورت در خواهند آمد.

آیا بینی گوشتی بعد از عمل برگشت می کند؟

با تکنیک های قدیمی تر ، تقریباً کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی شد کرد چون تکنیک های قدیمی بیشتر کاهنده بودند و شامل تراش دادن استخوان و غضروف می شدند. بینی گوشتی خودش غضروف های ضعیف تری دارد. حال اگر این غضروف های ظریف تراش داده و نازک شوند، اگر چه ممکن است برای مدتی بینی کوچک تر و زیبا تر به نظر برسد. اما با گذشت زمان و به علت فعل و انفعالات زیر پوستی، بینی جمع شده و خودش را به سمت پائین می کشد. اینکه می گفتند بینی افتادگی پیدا کرده و یا برگشت کرده به همان علت است.
اما امروزه چون بینی های گوشتی با تقویت غضروف شکل داده می شوند، حالت داده می شوند و بازآرایی می شوند، برگشت بینی های گوشتی یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کم شده و شاید اصلا اتفاق نیفتد.

Burun-Estetigi-14
به طور کلی عوارض جراحی زیبایی بینی را می توانیم به دو گروه تقسیم نمائیم:

1- آسیب دیدن عملکرد بینی یا انسداد تنفسی
2- تغییرات نامطلوب ظاهر بینی
چنانچه بعد از عمل حفرۀ داخل بینی تنگ شود و تنفس از بینی برای بیمار سخت شود انتظار می رود که بیمار از علائمی مثل تنفس دهانی،خشک شدن گلو به هنگام خواب، تنفس صدادار و کاهش حس بویایی رنج ببرد.

نکات کلیدى در جراحى بینى

١- عمل زیبایى بینى یکى از دشوارترین جراحیهاى زیبایی است ،تکنیکهاى جراحى ضعیف و نامناسب میتواند به بد شکلى هاى دائمى منجر شود ، پس در انتخاب جراحتان نهایت دقت را داشته باشید.
٢- هیچ عمل زیبایى بینى با نتایج مطلقا کامل وبدون عیب وجود ندارد . تنهابا همراهى یک جراح متخصص در این زمینه است که میتوانید به نتایج ایده ال نزدیک شوید. بدون تجربه ،مهارت هنرمندانه وتسلط بر تمامى تکنیک ها ، رسیدن به نتایج عالى تقریبا” غیر ممکن است.
٣-شاید شما آرزوى فرم خاصى از بینى را داشته باشید ولى بایستى بدانید که بینى که بر روى صورت فردى عالى به نظر میرسد، شاید بر روى چهره شما زننده باشد ، بینى با یک شکل و اندازه مسلماً براى همه ایده ال نیست٠
۴-تمام جراحیهاى بینى با نتایج خوب لا اقل در یک چیز مشترک هستند “ظاهر طبیعى”. جذاب ترین بینى آنست که در هماهنگى با سایر اجزاء صورت شما باشد، “و در صورت شما حل شود نه انکه از ان بیرون بزند
۵- داشتن بهترین مهارت ها در جراحى نیز به تنهایى نمیتواند نتیجه اى عالى را تضمین کند ،بافت و پوست مناسب و پاسخ خوب انها به ترمیم براى جراحى بینى موفق ضرورى است. ژنتیک نامناسب بخصوص غضروف هاى ضعیف و پوست بد میتواند نتیجه هر جراحى ماهرانه اى را نیز ضایع کند.
۶- افراد جوان با غضروف ها ى بینى محکم و پوستى صاف وسالم با شرایط بدنى خوب و با انجام مراقبت های بعد از عمل بینی بهترین پیش اگهى را براى بدست اوردن نتایج جراحى موفق دارند.

بسیاری از بیماران مایلند بدانند که رفع ورم بینی بعد از عمل چقدر طول می‌کشد. ابتدا باید گفت که عمل زیبایی بینی از لحاظ زمان مورد نیاز برای بهبودی با انواع دیگر اعمال جراحی که در آن‌ها نتیجه درمان حداکثر ظرف سه ماه قابل مشاهده است تفاوت دارد. در واقع، برای اکثر بیماران رفع کامل ورم یک سال یا بیشتر طول می‌کشد. البته این به معنی ناخوشایند بودن ظاهر بینی در این مدت نبوده بلکه کاهش ورم تنها نشانه تداوم فرآیند بهبود است.

افرادی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند باید نکاتی را رعایت کنند. نکته اساسی این است که متقاضیان عمل جراحی زیبایی بینی باید در تصمیم‌گیری خود دقت و تأمل کنند. در کشور ما بیش از 50درصد متقاضیان جراحی پلاستیک بینی نیازی به جراحی ندارند. جراح پلاستیک صورت و بینی با بررسی و معاینات دقیق باید بیماری را برای جراحی انتخاب کند که عمل جراحی به صلاحش باشد. در واقع، این جراح است که باید بیمار را توجیه کند که آیا جراحی کمکی به زیبایی چهره او می‌کند یا خیر، چرا که امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان جراحی پلاستیک بینی، در عمل نیازی به جراحی پلاستیک ندارند.

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی در دنیای امروز می‌باشد، اما بسیاری از بیماران از عوارض بالقوه و خطرات مربوط به ایجاد ظاهر ناخوشایند برای خود پس از درمان نگران می‌باشند. برای این افراد عمل بینی بدون جراحی می‌تواند یک روش بی‌خطر و غیر تهاجمی جایگزین برای رینوپلاستی سنتی باشد. گاهی اوقات این درمان به عنوان جراحی بینی 15 دقیقه‌ای شناخته می‌شود، زیرا برای انجام آن فقط لازم است از تزریق ژل‌های پر کننده برای تغییر شکل بینی استفاده گردد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو