اگر شما دچار درد لگن هستید در این مقاله به شما در مورد علت و درمان درد لگن خواهیم گفت. درد و ناراحتی مانند آرتریت، شکستگی لگن و پوکی استخوان و راه های کاهش درد، در این ناحیه و درمان درد لگن اطلاعات جامع و کاملی داده میشود.

مفصل لگن برای ایستادگی در مقابل حرکات مکرر و اصطحلاک بدن ساخته شده است. این مفصل از دوناحیه حفره و قسمت توپکی شکل ساخته شده است این دوناحیه به هم متصل هستند وباعث ایجاد حرکت میشوند.زمانیکه شما ازمفصل لگن برای دویدن استفاده میکنید غضروف های از ساییدگی استخوان لگن که باعث حرکت میشودجلوگیری میکند. علاوه برماندگاری این مفصل اما نمیشود گفت که خراب شدنی نیست. با افزایش سن واستفاده از این مفصل ، لگن میتواند فرسوده ودچار آسیب دیدگی و درد استخوان لگن شود. ماهیچه ها وتاندونهای لگن میتوانند با استفاده زیاد از آنها آسیب ببینند. استخوان لگن میتواند با افتادن روی زمین دچار شکستگی وآسیب دیدگی شود و هر کدام از این شرایط میتواند ما را دچار درد لگن کند. پیش از درمان بیماری باید علت آن مشخص شود. متخصص طب فیزیکی بر اساس شرح حال، معاینه دقیق و در صورت لزوم آزمایشها و بررسی های رادیولوژی مثل عکس ساده، ام آر ای و اسکن استخوان علت را تشخیص می دهند. در اینجا علتهای احتمالی را برای شما خواهیم گفت؟

درد لگن

علت ها و دلایل درد لگن

۱- آرتریت ها

آرتروز استخوان و روماتیسم ناشی از آرتروز از عمده دلائل درد لگن به خصوص در افراد مسن میباشد. آرتروز لگن باعث التهاب مفصل وازبین رفتن غضروف لگن میشود این درد شدید لگن با پیشرفت آرتروز بدتر هم میشود بیماران مبتلا به آرتروز با سفت شدن مفصل لگن و کاهش دامنه حرکتی مواجه هستند.

 • آرتریت روماتوئید جوانان
 • استئوآرتریت
 • آرتریت پسوریازیس
 •  آرتریت روماتوئید
 • آرتریت عفونی

۲- آسیب های ایجاد کننده درد لگن

 • بورسیت (التهاب کیسه مفصلی)
 • در رفتگی لگن
 • شکستگی استخوان لگن
 • شکستگی استخوان لگن یکی از مشکلات رایج در افراد مسن میباشد استخوان های این افراد با گذشت سن دچار ضعف وسستی میشود و برای شکستگی بسیار مستعد میباشد. تاثیر این ضعف زمانی بروز میکند که درهنگام افتادن، استخوان این افراد دچار شکستگی میشود و به لگن درد دچار می شوند.
 • پارگی لبروم مفصل لگن
 • فتق کشاله ران
 • پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن
 • التهاب تاندون ها

تاندون ها باندهای باریکی از بافتها  هستند که باعث اتصال ماهیچه ها به استخوان میشود. تاندونیست زمانی اتفاق می افتد که تاندون ها دچار التهاب بشود واین التهاب براثرفشار برروی تاندون ها از کارکردن بیش ازحد به وجود می آید.

۳- فشردگی اعصاب

 • فتق دیسک
 • سیاتیک (درد سیاتیک دارید؟ اینجا کلیک کنید.)
 • تنگی کانال نخاع
 • درد بیرون ران در اثر آسیب عصب ران
 • التهاب مفصل لگن خاصره ای خاجی

درد ناحیه لگن معمولا با دردی همراه است که تا باسن و پایین پاها منتشر می‌شود. مفصل لگن، نقطه‌ی اتصال استخوان ران به استخوان لگن است. به طور کلی مفصل لگن یکی از مفاصلی است که به صورت یک گوی و یک سوکت یا جایگاه (که گوی در آن جای می‌گیرد) می‌باشد. دو عصب بسیار مهم از ناحیه‌ی لگن عبور می‌کنند، عصب سیاتیک و عصب فمورال هستند.

عصب سیاتیک موجب انتقال پیام‌های حسی به تمامی ماهیچه‌های اصلی در پاها می‌شود . عصب فمورال نیز پیام‌های حسی را به قسمت جلوی ران‌ها تا زانو انتقال می‌دهد. هر گونه آسیب یا تحریک این عصب‌ها موجب درد می‌شود و چون این عصب‌ها تا پایین پا امتداد دارند، موجب تیر کشیدن درد لگن تا انتهای پا می‌شود.

۴- سرطان ها

 • سرطان متاستاز (پخش سرطان در بدن) که به استخوان ها رسیده است
 • سرطان استخوان
 • زمانیکه تومو ردر استخوان شروع میشود و باعث ایجاد سرطان استخوان در بدن میشود باعث درد لگن مانند قست های دیگر بدن میشود.
 • لوسمی (سرطان خون)

۵- سایر علت های درد لگن

 • استئومیلیت (عفونت استخوان)
 • پوکی استخوان
 • راشی تیسم
 • التهاب روکش مفصل (التهاب غشای سینوویال)
 • استئونکروز (مرگ سلول های استخوان)
 • ضعف تدریجی سر استخوان ران در محصل اتصال ران به لگن

همچنین بعضی از علت درد لگن، دوره‌ای هستند، یعنی به دوره ماهانه و هورمون‌هایی که بدن شما تولید می‌کند وابسته‌اند. مهار تخمک‌گذاری با استفاده از قرص‌های جلوگیری از حاملگی یا داروهای دیگر هورمونی می‌تواند درد  لگن ( دردهای دوره ای لگن )را کنترل کند.

درد لگن

نشانه ها و علت درد لگن

براساس دلائلی که باعث ایجاد درد شده است ، درد در ناحیه های زیر از علائم درد باسن میباشد:

درد ران، درد داخل مفصل لگن، درد کشاله ران، درد در ناحیه خارجی مفصل لگن ، درد باسن. در بعضی از مواقع درد درناحیه های دیگر بدن مانند پشت و کشاله ران میتواند به سمت لگن منتشر شود. درد این ناحیه میتواند با انجام فعالیت و یا ابتلا به بیماری آرتروز شدیدتر شود. همراه با درد در این ناحیه شما ممکن است با کاهش دامنه حرکتی مفصل مواجه شوید. بعضی از بیماران همراه با در این ناحیه به صورت مداوم در هنگام راه رفتن لنگ میزنند.

درد لگن دارید؟

برای گرفتن نوبت و درمان با شماره ۰۲۱۸۸۴۹۲۵۰۸ تماس بگیرید.
و یا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان درد لگن

زمانیکه تزریق درمفصل انجام شود وفورا بعداز آن بیمار احساس آرامش ازدرد داشته باشد میتوان این اطمینان راحاصل کرد که درد از ناحیه مفصل بوده است . زمانیکه دردبه طورکامل ازبین میرود واحساس بی حسی دربیمار ایجاد میشود میتوان تشخیص دادکه مفصل ها منبع دردمیباشند. اگر این اتفاق رخ ندهد باید به دنبال علت های دیگر درد لگن باشیم.


تزریق مسکن در عضلات

تزریقات فرادرمانی کورتیزون در مفصل لگن میتواند باعث کاهش درد لگن و باسن شود.تزریق کورتیزون بوسیله تجهیزات فرادرمانی با کیفیت بالا که دارای دقت بالایی میباشد و به رادیولوژیست این امکان رامیدهدکه تزریق به طور دقیق انجام شود ونتیجه بسیارخوبی داشته باشد انجام میشود. تزریقات بیمار در آسودگی از درد از یک بیمار تابیمار دیگر متفاوت میباشد. ودربعضی ازموارد آسودگی ازدرد بعداز ۲ تا ۵ روز میباشد.اگر بیماربعداز ده روز پس از انجام این تزریق هیچ بهبودی مشاهده نکردبه  انجام تستهای دیگر برای تشخیص و درمان درد باسن نیاز دارد.


تزریق پسواس Psoas

این تزریق هم بوسیله فرادرمانی انجام میشود و زمانیکه علت درد باسن ، تاندونهای پیسواس باشد. دربعضی ازموارد تشخیص این تاندون بسیارمشکل میباشد زمانیکه تاندون های پسواس باعث فشار وپارگی لابروم میشود. درنتیجه درمان بوسیله تزریق پی سوآس فقط زمانی نتیجه بخش خواهدبود که تاندونها بیرون ازمفصل قرارگرفته باشند. اگر لابروم هم دچار مشکل شده باشد ودرداخل مفصل انجام شده باشد ارزیابی های بیشتر نیاز میباشد.


تزریق برسا

این تزریق برای افرادی انجام میشود که درکلینیک دچار التهاب کیسه زلالی یا برسا درخارج از  مفصل لگن میباشند ویا افرادی که بوسیله انجام فیزیوتراپی وداروهای ضدالتهاب بهبودنیافته اند .

علت و درمان درد لگن

تعویض مفصل لگن

اگرشما دچار درد در ناحیه باسن شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک با  معاینه بیمارمیتواند علت درد دراین ناحیه راتشخیص دهد چون ممکن است درد درنواحی دیگر ی ازبدن مانندددردستون فقرات ،خاصره لگن وساق پاباشد. زمانیکه شما منتظر پزشک هستید تمرینات به شما برای کاهش  و درمان آن داده میشود.


داروهای ضدالتهاب

داروهای ضدالتهاب بدون استروئید برای کاهش درد و التهابات بسیار موثر میباشد. التهابات ممکن است براثرپارگی ماهیچه ها،التهاب کیسه زلالی، تاندونیست ،بیماری آرتروز ، پارگی لابرال ویاسینویم میباشد. داروهای ضدالتهاب همچنین همراه بابرنامه استقامت بدن مصرف میشود. این داروها بعد از عمل جراحی برای درمان درد باسن هم بسیارموثرمیباشند.


فیزیوتراپی

فیزیوتراپی دارای یک تیم متخصص هستند که با انجام وآموزش تمرینات سازنده فیزیوتراپی باعث درمان درد باسن میشوند. نکته ای که در مرکز فیزیوتراپی بسیار اهمیت دارد تشخیص علت درد لگن وبعداز آن انجام  تمریناتی مناسب برای درمان درد لگن بیمار میباشد. همچنین تمرینات توانبخشی هم بسیارمفیدمیباشد.فیزیوتراپی و ورزش برای درد هیپ میتواند به عنوان یک درمان برای بیمارانی که به عمل جراحی احتیاج ندارند باشد.

مفصل لگن یکی از مفصل های عمیقی میباشدکه اطراف آن را بیشتراز ۳۰ ماهیچه احاطه کرده است. انجام فیزیوتراپی باعث استقامت این ماهیچه ها،افزایش انعطاف ،حفاظت از حرکت ماهیچه ها وکاهش التهابات میشود.درموارد پارگی لبرال فیزیوتراپی نمیتواندباعث بهبود این پارگی شود.بوسیله تمرینات عضلانی مناسب وفعالیت های اصلاحی شرایط بیمار بهترمیشود وبعضی مواردنیازی به عمل جراحی برای درمان درد لگن نمیباشد.

اگرعمل جراحی برای درمان بیمار ضروری باشد انجام تمرینات فیزیوتراپی که باعث ایجاد توانایی و توازن درمفاصل میشود برای دستیابی به نتیجه ای بهتر بعد ازعمل بسیا رمناسب میباشد. همچنین انجام تمرینات فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی برای درمان درد باسن بسیار ضروری میباشد تابیمار بتواند نحوه صحیح فعالیت های روزانه خود را آموزش ببیند ویک دوره ریکاوری مناسب داشته باشد .فیزیوتراپی تمرینات سازنده درمدیرت درد باسن میباشد.


تزریق برای درمان درد لگن

تزریق در عضلات میتواند بعداز تشخیص علت و کاهش درد بسیار موثرباشد.


درمان درد لگن با آرتروسکوپی

تجهیزات آرتروسکوپی لگن به جراح این امکان رامیدهد که درمان های که بوسیله جراحی باز انجام نگرفته است ویا نادیده گرفته شده را انجام دهند. در طول این جراحی برای درمان درد لگن ،جراح با ایجادیک شکاف کوچک روی محل درد و قراردادن یک دوربین درداخل مفصل و نمایش مفصل درروی صفحه مانیتور دراتاق عمل این عمل جراحی را انجام میدهد و مشکل درد باسن را برطرف میکند .جراحی آرتوسکوپی یک جراحی است که در آن میزان جراحت کم میباشد.استفاده از آرتروسکوپ باعث ایجاد ۲ یا ۳ شکاف روی سطح پوست میشود برخلاف جراحی باز که تعدادجراحات بیشترمیباشد. این شکاف کوچک برای قرار دادن وسیله آرتروسکوپ درداخل عضو میباشدو ایجادشکاف های بیشتر به نوع جراحی که انجام میشود بستگی دارد و بوسیله آرتروسکوپ تصویر کامل ازمفصل در اختیارجراح قرارمیگیرد. دراین جراحی بیماربه پشت خوابانده میشود تا جراح بتواند وسیله آرتروسکوپ را درمفصل بیمارقراردهد. میزان فشار این عمل جراحی برای درمان براساس نوع مشکل لگن از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت میباشد. با انجام هرگونه تلاش میتوان میزان اصطکاک مفصل را به حداقل رساند.این تمرینات بعداز عمل باعث جلوگیری ازمیزان نوروپراکسی neuropraxia دربیمارمیشود.

, , , , , , ,

۱ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست