علت درد قوزک مچ پا و درمان آن

ما قوزک پا را مجبور به تحمل وزن بدن، طی کردن مسافت‌های طولانی و چرخیدن و خم شدن در هر جهت می‌کنیم. اما با فشار آمدن بیش از حد به قوزک که مثلا هنگام ورزش کردن رخ می‌دهد آسیب جدی به آن وارد خواهیم کرد .

علت درد قوزک پا

آسیب به استخوان ، رباط یا تاندون می تواند باعث درد قوزک پا شود. شایع ترین علت درد قوزک پا رگ به رگ شدن است که با پیچ خوردن مچ پا اتفاق می افتد و سبب پارگی یا کشش رباط قوزک پا می شود. پیچ خوردگی مچ پا در زمان ورزش یا حتی پیاده روی در سطح ناهموار و نیز اشتباه قدم برداشتن اتفاق می افتد.

شایع ترین علت درد قوزک پا عبارتند از ؛

۱- التهاب تاندون آشیل
۲- پارگی تاندون آشیل
۳- شکستگی قوزک پا .
۴- زائده استخوانی قوزک پا .
۵- شکستگی مچ پا .
۶- آماس یا تورم کیسه های مفصلی .
۷- نقرس .
۸- شبه نقرس .
۹- آرتریت واکنشی .
۱۰- روماتیسم .
۱۱-آرتروز مچ پا .
۱۲- رگ به رگ شدن مچ پا .
۱۳- شکستگی به علت فشار آوردن زیاد به مچ پا .
۱۴- سندرم تونل تارسال .

درمان درد قوزک پا

درد قوزک چیزی نیست که سرسری گرفته شود. اگر بعد از آسیب‌دیدگی درمان مناسب انجام نشود، یا در درمان تأخیر شود، ممکن است گرفتاری‌های مختلفی بروز کند. در اینجا پیشنهاد‌هایی برای تسکین درد ارائه می‌گردد.

اصول چهارگانه را رعایت کنید. استراحت، یخ گذاشتن، بستن و بالا گرفتن قوزک اولین کارهای بعد از آسیب‌دیدگی قوزک و بیشتر گرفتاری‌های دردناک آن است.

استراحت لازم است، چون از تحریک کردن قوزک آزرده ممانعت می‌کند. استراحت در بستر بهتر است، و اگر ناچار به حرکت هستید، از عصا یا چوب زیر بغل استفاده کنید. گذاشتن یخ بر روی آن، چند بار در روز و  با بی‌حس کردن انتها‌های اعصاب و انقباض مویرگ‌ها برای جلوگیری از خونریزی بیشتر، التهاب درد قوزک را کاهش می‌دهد.

قوزک را با باندپیچی  یا استفاده از پابند مخصوص بی‌حرکت کردن آن ثابت کنید. قوزک را با گذاشتن یک بالش در زیر آن بالا نگاه دارید تا مایع جمع شده در آن تخلیه شود. اصول چهارگانه را به‌مدت سه تا پنج روز رعایت کنید.

از مسکن استفاده کنید. ایبوپروفن، و استامینوفن می‌توانند درد قوزک آزرده را کاهش دهند.

پاشنه را بلند کنید. می‌توانید با گذاشتن یک بالشتک در داخل کفش  درد کشیدگی وتر آشیل را کاهش دهید. یک تا یک و نیم سانتی‌متر کافی است. بالشتک را از داروخانه تهیه کنید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب "درمان آرتروز و تعویض مفصل مچ پا " را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "مچ پا " مطالعه فرمایید .