شکستگی مفصل آرنج

شکستگی مفصل آنج(اوله کرانون) ممکن است در اثر ضربه مستقیم (مثل زمین خوردن روی مفصل آرنج یا برخورد شی با مفصل آرنج) به وجود آید و یا در اثر انقباض ناگهانی عضله سه سر بازو (زمین خوردن روی دست در حالی که عضله سه سر بازو به ناگهان منقبض شده است) بوجود آید. ضربه مستقیم معمولاً باعث شکستگی چند تکه ای استخوان با جابجایی مختصر آن می شود، در حالی که انقباض ناگهانی عضله سه سر بازو باعث شکستگی عرضی استخوان با جابجا شدن قطعه شکسته به بالا می شود.

علائم و نشانه های شکستگی مفصل آرنج (اوله کرانون)

در مشاهده، خونمردگی و در صورت وجود ضربه مستقیم خراش پوستی مشهود است.

در لمس، شکستگی مفصل آرنج (اوله کرانون ) حساس است. در مواقعی که شکستگی عرضی با جابجایی وجود داشته باشد، یک فضای خالی بین تکه های شکسته لمس می شود.

حرکات مفصل آرنج، فوق العاده محدود و دردناک است. در شکستگی عرضی مفصل آرنج( اوله کرانون ) که با جابجایی همراه باشد، بیمار قادر به راست کردن مفصل آرنج نیست در حالی که در شکستگی چند تکه ای با جایجایی کم ممکن است بتوان آرنج را راست کند.

علائم و نشانه های رادیولوژیک شکستگی مفصل آرنج (اوله کرانون)

رادیوگرافی به تشخیص شکستگی مفصل آرنج و نوع آن کمک می کند. شکستگی مفصل آرنج  ممکن است با در رفتگی همراه باشد.

درمان شکستگی مفصل آرنج (اوله کرانون )

در شکستگی مفصل آرنج بدون جابجایی بی حرکت کردن آرنج با ناودان گچی به مدت ۳-۴ هفته کافی است. در مواردی که شکستگی مفصل آرنج با جابجایی همراه باشد شکستگی را باید با عمل جراحی به دقت جا انداخته و ثابت کرد تا بتوان حرکات آرنج را هر چه زودتر شروع نمود و از محدودیت حرکات مفصل آرنج جلوگیری کرد. در مواردی که شکستگی با در رفتگی مفصل آرنج همراه باشد، باید در رفتگی را به طور اورژانس جا نداخت و در موقع مناسب اقدام به درمان شکستگی نمود.

محدودیت حرکات مفصل آرنج در شکستگی ها

محدودیت حرکات مفصلی از عوارض نسبتاً شایع شکستگی هاست که در بعضی از مفصل ها مانند آرنج، بند انگشتان و زانو بیشتر دیده می شود. محدودیت حرکات مفصلی آرنج یا هر شکستگی دیگر ممکن است مربوط به یکی از علل زیر باشد:

الف) علل داخلی مفصل آرنج

خونریزی های درون مفصلی در پی شکستگی ها و ضربه های وارد به مفصل غالباً جذب می شوند و اثری از خود بر جای نمی گذارند. گاه این خونریزی کاملاً جذب نمی شود و باقیمانده آن ارگانیزه می شود و باعث پیدایش بافت و نوار لیفی در درون مفصل می شود. این بافت لنفی نیز به چسبندگی درون مفصلی منجر می گردد که غالباً باعث محدودیت حرکات مفصل آرنج می شود. این ضایعه بیشتر متعاقب خونریزی های درون زانو به وجود می آید.

ب) علل خارج مفصل آرنج

خونریزیهای درون بافت نرم اطراف مفصل آرنج ،باعث تورم مفصل و ارتشاح و رسوب مواد فیبرینی در آن می شود. این موضوع باعث می شود که بافت های نرم اطراف مفصل خاصیت ارتجاعی و لغزندگی خود را از دست بدهند و حرکات مفصلی محدود شوند. گاه محدودیت حرکات مفصل آرنج به علت چسبیدگی عضلات به محل شکستگی به وجود می آید. در این صورت محدودیت دامنه لغزندگی عضله باعث محدودیت حرکات مفصلی می شود. این نوع محدودیت بیشتر در مفصل های آرنج و انگشتان دیده می شود.

ج) علل داخلی و خارج مفصل آرنج

در اکثر موارد علت محدودیت حرکات مفصل آرنج مخلوطی از هر علل بالا و غالباً یک عامل بر دیگری تفوق دارد. علاوه بر علل فوق، عوامل دیگری مانند میوزیت استخوانی شده و استئوآرتریت در پی شکستگی ها به طور ثانوی باعث محدودیت حرکات مفصل آرنج می شوند.

درمان محدودیت حرکات مفصل آرنج در شکستگی ها

در شکستگی مفصل آرنج یا هر شکستگی دیگر حرکت دادن مفصل باید حتی الامکان هر چه زودتر شروع شود. هر چه حرکات مفصل آرنج زودتر شروع شود، امکان پیدایش عوارض کمتر می شود. در مواردی که شکستگی به وسیله عمل جراحی ثابت شده باشد، حرکات مفصلی باید از همان روز های اول بعد از عمل شروع شود. در مواردی که شکستگی به وسیله گچ گیری درمان شده باشد، باید به بیمار توصیه شود که ورزش های ایزومتریک عضلات را به طور مرتب زیر گچ انجام دهد و بعد از برداشتن گچ، حرکات اکتیو و پاسیو مفصل برای بازگرداندن حرکات مفصلی تحت نظر متخصص فیزیوتراپی انجام گیرد.

در مواردی که درمانهای فوق مؤثر واقع نشوند با خم و راست کردن مفصل آرنج زیر بی هوشی ، چسبیندگی ها را آزاد می کنند (Manipulation). بعضی از پزشکان آزاد کردن چسبندگیهای داخل مفصل آرنج را با آرتروسکوپ انجام می دهند. در صورتی که درمان های فوق مؤثر واقع نشود باید با عمل جراحی چسبندگیها را آزاد کرده مفصل را به حرکت در آورد. فیزیوتراپی بعد از هر روش برای جلوگیی از چسبندگی مجدد الزامی است.

ورزش شکستگی مفصل آرنج

همزمان شکستگی مفصل آرنج و دررفتگی در مفصل آرنج ممکن است در خون‌رسانی به اندام مزبور ایجاد مشکل کند، معمولا در چنین وضعیتی قطعات شکستگی به قدری نامطلوب و مفصل به اندازه شکستگی وخیم است که احتمال تغییر شکل دست هم در آن داده می‌شود و این خطر وجود دارد که دست حادثه دیده و یا خود انسان را دچار ناتوانی کند.

در مورد آسیب مشترک شکستگی و دررفتگی در اندام تحتانی نیز شکستگی و دررفتگی در اندام تحتانی ممکن است در موارد شدید جان فرد صدمه دیده را نیز به مخاطره بیندازد.

از جمله مشکلاتی که در اثر حوادثی مانند تصادفات به وجود می‌آید و با شکستگی استخوان، پارگی تاندوم‌ها و پارگی عروق در اندام تحتانی مشخص می‌شود در «زانو» اتفاق می‌افتد که از جمله دشوارترین مباحث در ارتوپدی است. مشکلات مربوط به عضو زانو، اورژانس‌ ارتوپدی است و تشخیص صحیح و به موقع پزشک را می‌طلبد.

  • خواننده گرامی

  • پیشنهاد میشود مطلب” درمان شکستگی آرنج” را جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست