شکستگی بازو در ناحیه آرنج

شکستگی های قسمت پایینی استخوان بازو در آرنج بالغین

شکستگی های پایین استخوان بازو یا به عبارتی دیگر بالای مفصل آرنج که به آن شکستگی سوپراکندیلر هم میگویند، حدود دو درصد کل شکستگی های بالغین را تشکیل میدهند.شکستگی بازو در ناحیه آرنج در بالغین نادر بوده ولی یکی از شکستگی های شایع در بچه ها است. اهمیت شکستگی بازو در ناحیه آرنج در احتمال آسیب رسیدن به شریان براکیال یا بازویی است که ممکن است بسیار خطرناک باشد.

آناتومی مفصل آرنج

آناتومی مفصل آرنج

مفصل آرنج از سه استخوان تشکیل میشود. در بالا قسمت پایینی استخوان بازو Humerus bone قرار دارد و در پایین قسمت بالایی دو استخوان ساعد یعنی زند زیرین و زند زبرین در تشکیل مفصل آرنج شرکت میکنند. زند زیرین یا Ulna همان استخوانی است که در طرف انگشت کوچک دست قرار گرفته است و زند زبرین یا Radius استخوانی است که در طرف شست دست است. در دو طرف مفصل آرنج یعنی در طرف خارج و داخل آن لیگامان هایی وجود دارد که مفصل آرنج را پایدار نگه میدارند.

لیگامان هایی که در قسمت خارجی قرار دارند استخوان بازو را به استخوان زند زبرین یا رادیوس متصل میکند و لیگامان هایی که در قسمت داخلی مفصل آرنج قرار دارند استخوان بازو را به استخوان زند زیرین یا النا متصل میکنند. مفصل آرنج مثل لولا حرکت خم و باز شدن دارد یعنی فقط در یک جهت حرکت میکند. در شکستگی های ناحیه آرنج هر کدام از این سه استخوان میتواند دچار شکستگی شود. در این مقاله راجع به شکستگی های قسمت پایینی استخوان بازو یا به زبان دیگر شکستگی های بالای مفصل آرنج بحث میشود.

علائم و نشانه های شکستگی بازو در ناحیه آرنج

مهمترین علائم و نشانه های شکستگی بازو در ناحیه آرنج،  درد است. بیمار نمیتواند آرنج خود را حرکت دهد. تورم آرنج، خونمردگی، احساس ناپایداری مفصل و بندرت احساس لبه تیز استخوان شکسته شده در زیر پوست از دیگر علائم و نشانه های شکستگی بازو در ناحیه آرنج است.

تشخیص شکستگی بازو در ناحیه آرنج

تشخیص قطعی  شکستگی بازو در ناحیه آرنج با استفاده از رادیوگرافی ساده است. گاهی اوقات پزشک ارتوپد برای بررسی بیشتر محل شکستگی بازو در ناحیه آرنج و برنامه ریزی برای درمان شکستگی بازو در ناحیه آرنج  از سی تی اسکن استفاده میکند.

درمان شکستگی های قسمت پایینی استخوان بازو در بالغین(درمان شکستگی بازو در ناحیه آرنج)

 

شکستگی ها پایین استخوان بازو در ناحیه آرنج میتواند مشکلات بالقوه زیادی برای بیمار ایجاد کند و نیاز به درمان مناسب، دقیق و به موقع دارد.

  • درمان شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو در مفصل آرنج

به عنوان اولین اقدام در شکستگی بازو در ناحیه آرنج ، پزشک معالج کل اندام فوقانی بیمار را در یک آتل بلند میگذارد تا مانع از حرکت بیشتر قطعات شکسته شده شود. سرمای موضعی و بالا نگه داشتن اندام فوقانی از افزایش تورم بعد از شکستگی بازو در ناحیه آرنج  جلوگیری میکند. درمان شکستگی بازو در ناحیه آرنج به دو روش غیر جراحی و جراحی صورت میگیرد.

  • درمان غیر جراحی شکستگی بازو در ناحیه آرنج

اگر قطعات شکسته شده کاملاً بدون جابجایی باشند ممکن است درمان فقط بصورت استفاده از یک آتل باشد. در این حال پزشک معالج تا چند هفته بطور مرتب از آرنج بیمار هر هفته عکسبرداری میکند تا اگر شکستگی جابجایی پیدا کند متوجه آن شود. اگر شکستگی تا چند هفته بعد از شروع درمان بدون جابجایی باقی بماند پزشک معالج بیمار را تشویق به شروع حرکت دادن مفصل آرنج میکند ولی تا مدتها به وی اجازه بلند کردن اشیاء را نمیدهد.

در این روش درمانی مفصل آرنج باید مدت طولانی بی حرکت بماند و همین بی حرکتی موجب میشود مفصل دچار خشکی شود. بعد از پایان بیحرکتی ، بیمار باید مدت طولانی نرمش های خاصی را انجام دهد تا دامنه حرکتی مفصل آرنج به حالت قبل از شکستگی برگردد. اگر در چند هفته ابتدای درمان غیر جراحی قطعات شکسته شده جابجا شوند بیمار باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

  • درمان جراحی شکستگی بازو در ناحیه آرنج

در صورتیکه قطعات شکسته شده جابجا شده باشند درمان جراحی است. در اطاق عمل بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و یا کل اندام فوقانی وی بیحس میشود. پزشک جراح ارتوپد با شکافتن پوست و کنار زدن عضلات، محل شکستگی را در دید مستقیم خود قرار داده و پس از کنار هم قرار دادن قطعات شکستگی، آنها را به یکدیگر به توسط وایر یا پیچ و پلاک متصل میکند. زخم بسته میشود و تا مدتی کل اندام فوقانی بیمار توسط یک اتل محافظت میشود. گاهی اوقات پزشک در حین جراحی عصبی را که از پشت آرنج عبور میکند و در این شکستگی ممکن است در خطر باشد جابجا کرده و آنرا چند سانتیمتر تغییر مکان میدهد.

گاهی اوقات پزشک ارتوپد برای دسترسی بیشتر به محل شکستگی و برای اینکه بهتر بتواند قطعات شکسته شده را ببیند و کنار هم قرار دهد مجبور میشود قسمتی از استخوان سالم آرنج را بشکند. در انتهای عمل جراحی این قطعه مجدداً در سر جای خودش با پیچ یا پین محکم میشوند. گاهی اوقات اگر شکستگی خیلی خرد باشد و سن بیمار زیاد باشد پزشک معالج تصمیم میگیرد تمام قطعات شکسته شده را خارج کرده و مفصل آرنج را با یک مفصل مصنوعی جایگزین کند.

عوارض شکستگی های پایین استخوان بازو در آرنج بالغین (عوارض شکستگی بازو در ناحیه آرنج)

شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو در مفصل آرنج ؛  مانند هر عمل جراحی دیگر ،  درمان جراحی این شکستگی ممکن است با خطرات و عوارضی همراه باشد که مهمترین آنها عبارتند از :

  • شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو در مفصل آرنج  و عفونت محل عمل

 

عفونت محل عمل جراحی از عوارض نادر ولی مشکل زای درمان این شکستگی است. در مواردی که عفونت، استخوان را درگیر میکند درمان مشکل میشود.

  • شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو در مفصل آرنج  و آسیب عصبی

 

ممکن است یکی از اعصاب آرنج بعد از شکستگی تا مدتی خوب کار نکند و موجب بیحسی و ضعف در ناحیه شود که معمولاً بعد از چند هفته بهبود میابد.

  • شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو در مفصل آرنج  و جوش نخوردن شکستگی

 

ممکن است حتی با وجود عمل جراحی، شکستگی جوش نخورد. علل این جوش نخوردن ممکن است رعایت نکردن دستورات لازم بعد از جراحی ، همراهی بیماری های دیگر مثل دیابت یا مصرف سیگار، باز بودن شکستگی یا عفونت در محل شکستگی باشد. اگر شکستگی جوش نخورد ممکن است به عمل جراحی دیگری برای تحریک جوش خوردن نیاز پیدا شود.

  • شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو در مفصل آرنج  و محدودیت حرکت آرنج

 

بعضی از بیماران بعد از درمان نمیتوانند آرنج خود را بطور کامل صاف کرده یا آنرا بطور کامل خم کنند. مقدار محدودیت حرکت باقیمانده به عوامل بسیاری از جمله شدت شکستگی و سن بیمار و نوع درمان و همکاری بیمار بستگی دارد.

  • شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو در مفصل آرنج  و تولید استخوان اضافه

 

گاهی اوقات بدنبال این دسته از شکستگی ها استخوان های اضافه در تاندون ها یا عضلات اطراف ارنج ایجاد میشوند. این استخوان ها گاهی موجب محدودیت حرکت آرنج میشوند. در این صورت اگر محدودیت بوجود آمده زیاد باشد استخوان ها بعد از گذشت مدت زمانی توسط عمل جراحی خارج میشوند. متاسفانه احتمال عود این عارضه وجود دارد و برای کاهش احتمال عود معمولا عمل جراحی خروج این استخوان های اضافه با تاخیر انجام میشود. پزشک معالج معمولا از داروهای خاصی جهت پیشگیری و ممانعت از ایجاد تشکیل این استخوان ها بعد از شکستگی استفاده میکنند.

  • شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو در مفصل آرنج  و آرتروز یا استئوارتریت

 

ساییدگی مفصلی از دیگر عوارض شکستگی های سوپراکندیلر آرنج است. ممکن است این ارتروز موجب درد و محدودیت حرکت آرنج شود. البته وجود استئوآرتریت همیشه به معنای درد و محدودیت حرکت نیست و گاهی اوقات درفعالیت های روزمره بیمار مشکلی را بوجود نمیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست