شکستگی آرنج دست (اولکرانون)

به برجسته ترین قسمت مفصل آرنج  دست ،اولکرانون (شکستگی آرنج دست) میگویند. وقتی که آرنج دست خود را خم میکنید برجستگی استخوانی سفت و محکمی را در زیر پوست پشت آرنج  دست لمس میکنید. این برجستگی را زائده اوله کرانون یا به اختصار اوله کرانون میگویند. زائده اولکرانون در واقع بالاترین قسمت استخوان زند زیرین یا اولنا است که در تشکیل مفصل آرنج دست شرکت دارد.

بدنبال هر شکستگی آرنج دست (اولکرانون) ممکن است عوارض احتمالی ایجاد شود. در مورد زائده اوله کرانون هم استثنایی وجود ندارد. با این حال میتوان با درمان به موقع و صحیح تا حد زیادی از احتمال بروز عوارض شکستگی آرنج دست (اولکرانون) کاست.

images (42)

مفصل آرنج دست از سه استخوان تشکیل میشود. در بالا قسمت پایینی استخوان بازو Humerus bone قرار دارد و در پایین، قسمت بالایی دو استخوان ساعد یعنی زند زیرین و زند زبرین در تشکیل مفصل آرنج شرکت میکنند. زند زیرین یا Ulna همان استخوانی است که در طرف انگشت کوچک دست قرار گرفته است و زند زبرین یا Radius استخوانی است که در طرف شست دست است.

در شکستگی استخوان آرنج دست (اولکرانون) هر کدام از این سه استخوان میتوانند دچار شکستگی شوند. مفصل آرنج دست مثل لولا حرکت خم و باز شدن دارد یعنی فقط در یک جهت حرکت میکند. در دو طرف مفصل آرنج دست یعنی در طرف خارج و داخل آن لیگامان هایی وجود دارد که آنرا پایدار نگه میدارد. لیگامان هایی که در قسمت خارجی قرار دارند استخوان بازو را به استخوان زند زبرین یا رادیوس متصل کرده و لیگامان هایی که در قسمت داخلی مفصل آرنج قرار دارند استخوان بازو را به استخوان زند زیرین یا النا متصل میکنند.

شکستگی آرنج دست کودکان

همزمان شکستگی دست و دررفتگی آرنج دست ممکن است در خون‌رسانی به اندام مزبور ایجاد مشکل کند،معمولا در چنین وضعیتی قطعات شکستگی به قدری نامطلوب و مفصل به اندازه علائم شکستگی آرنج وخیم است که احتمال تغییر شکل دست هم در آن داده می‌شود و این خطر وجود دارد که دست حادثه دیده و یا خود انسان را دچار ناتوانی کند.شکستگی و دررفتگی در اندام تحتانی ممکن است در موارد شدید جان فرد صدمه دیده را نیز به مخاطره بیندازد.

در درمان جراحی بعضی شکستگی های آرنج دست در بچه ها از پین هایی استفاده میشود که با کمک آنها قطعات استخوانی به یکدیگر متصل میشوند. این پین ها معمولا از راه پوست وارد شده و از درون هر دو قطعه استخوانی که باید به یکدیگر متصل شوند عبور میکنند. پین ها در اکثر موارد از صفحات رشد اطراف مفصل عبور کرده ولی معمولا آسیب تاثیرگذاری به آن وارد نمیکنند.

با این حال اگر از پین های بزرگ استفاده شود و یا نوک پین به اندازه کافی تیز نبوده و در حین عبور از صفحه رشد به آن آسیب بزند ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. اگر بنا به عللی محل ورود پین به پوست عفونت کرده و این عفونت به استخوان سرایت کند ممکن است به صفحه رشد آسیب برسد.

با وجود تمام مشکلات ذکر شده احتمال اینکه پین ها اختلالی در رشد استخوانی دست کودک ایجاد کنند بسیار کم است.باید دقت کرد تا موقعی که سر پین های گذاشته شده در بیرون پوست دیده میشوند کل اندام فوقانی بیمار در آتل باشد و آرنج دست حرکت نکند. هنچنین باید پانسمان محل ورود پین به پوست بطور مرتب انجام شده و در صورتی که پزشک آنتی بیوتیک تجویز کرده مصرف شود. اگر در محل ورود پین به پوست علائم و نشانه هایی از عفونت مانند قرمزی، گرما یا ترشح چرکی دیده شود باید به فوریت به پزشک اطلاع داده شود.

  • خواننده گرامی

  • پیشنهاد میشود مطلب” درمان شکستگی آرنج” را جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست