در این مقاله شما با روماتیسم لگن و باسن آشنا میشوید. در ادامه به علائم آن پرداخته ایم و سپس درمان روماتیسم لگن را به صورت کامل بیان کرده ایم.

آرتریت روماتوئید چیست؟

آرتریت روماتوئید ممکن است مفصل لگن را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در این شرایط ممکن است مفصل لگن و باسن دچار التهاب شدید ناشی از بیماری های سیستمیک شوند. آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی، بیماری است که روی سیستم ایمنی بدن و همزمان روی مفاصل هر دو سمت بدن تئاثیر می گذارد. پس بعد از مشاهده علائم ، باید درمان روماتیسم مفصلی را شروع کنید.


علائم آرتریت روماتوئید باسن

نشانه ی کلاسیک آرتریت روماتوئید بر باسن، درد مفصل می باشد. درد روماتیسم لگن معمولا مبهم است ومعمولا در نزدیک کشاله ی ران ، ران خارجی یا باسن می باشد. مانند آرتریت مفاصل معمولی، هنگام صبح درد بیشتر و با فعالیت کمتر است. با این وجود با فعالیت زیاد درد شدید تر می شود. به همراه درد ، خشکی و ناتوانی حرکتی نیز وجود خواهد داشت. بیمار به تدریج از نظر حرکتی محدود می شود تا اینکه یا کاملا ناتوان شود ویا اینکه بیماری او را فلج کند. بیمار در این وضعیت، باید حتما مراحل درمان روماتیسم لگن را دنبال کند.

درمان روماتیسم لگن

تعویض مفصل لگن در چه صورتی اتفاق می افتد؟ اینجا را کلیک کنید.


تشخیص روماتیسم لگن

تشخیص روماتیسم لگن بر اساس اصول مشابه تشخیص روماتیسم سایر مفاصل می باشد. بیماری روماتیسم با بررسی سابقه دقیق شروع  و شدت علائم بیماری و همچنین سابقه ی خانوادگی یا دیگر اختلالات خود ایمنی ، تشخیص داده می باشد . مرحله ی بعدی شامل آزمایشات فیزیکی محل های تحت تاثیرمی باشد و همچنین سایر مفاصل از لحاظ تورم ، درد لگن و علائم التهاب مورد بررسی قرار می گیرند. محدوده ی حرکتی باسن نیز مورد توجه می باشد. چندین پرسشنامه و ارزیابی برای بیمار وجود دارد ؛ که پرسشنامه ی ارزیابی سلامت نامیده می شود. که میزان ناتوانی بیمار و کیفیت زندگی را ارزیابی می کند. این پرسشنامه همچنین دریافت شخصی فرد، از تحمل بار بیماری را بررسی می کند. حجم زیادی از آزمایشات وجود دارد که برای تشخیص بیماری روماتیسم لگن به کار می رود ؛ با این وجود هیچ کدام از آنها قطعی نمی باشد. از طریق آزمایشات خون و همچنین سرعت رسوب گلبول های قرمز ممکن است تشخیص داده شود . عامل روماتوئید یک آزمایش نسبتا خاص می باشد. حضور این عامل نشانگر در نزدیک به ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید دیده می شود . وجود روماتیسم لگن و باسن ممکن است در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده نشود به علاوه حدود ۲۰ درصد افراد آزمایش مثبت دارند. بنابراین، وجود این فاکتور نشان دهنده ی وجود بیماری آرتریت روماتوئید نمی باشد. ممکن است چندین مطالعه ی تصویری مثل عکسبرداری با اشعه ی ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن ترتیب داده شود تا وسعت آسیب دیدگی مفصل به واسطه ی بیماری مورد بررسی قرار گیرد.

 

درمان روماتیسم لگن

درباره آرتروز لگن اینجا بخوانید: آرتروز لگن


درمان روماتیسم لگن

مسکن و ضد التهاب

جهت کاهش علائم ، مسکن و ضد التهاب حالت اولیه درمان لگن درد ناشی از روماتیسم لگن هستند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ، داروهایی هستند که به طور گسترده برای کاهش علائم آرتریت روماتوئید استفاده می شوند. در طی سال ها داروهای موثرتری در کاهش التهاب مفاصل جایگزین شدند. و این به علت عوارض جانبی آنها می باشد. این داروها به علت ایجاد زخم معده، ایجاد اختلا ل دستگاه گوارشی، آسیب رسانی به کلیه و ایجاد ناراحتی های قلبی ، شناخته شده هستند. هر چند که این داروها ممکن است برای مدت زمان کمی تجویز شده باشند.

داروهای اصلاح کننده ی ضد روماتیسم لگن

برای متوقف کردن پیشرفت آسیب مفصلی از این داروها به طورگسترده استفاده می شود.درعملکرد این داروها مکانیزم های مختلفی وجود دارد، این دارو ها برکاهش درد و تورم مفاصل، کاهش نشانه های التهاب حاد در خون ومتوقف کردن پیشروی آسیب مفاصل اثر گذارند.

این دارو ها شامل متوتروکسات ، سولفاسالازین، لفلونوماید، هیدروکسی کولوروکین،  نمک طلا و سیکلوسیورین می باشند. با این حال این داروها با انواع عوارض جانبی  همراه هستند.


درمان های پشتیبان

درمان های پشتیبان برای رو به رو شدن علائم موجود و ناتوانی ها ،تمرین و نرمش ، محافظت از مفاصل ومراقبت های فیزیکی هستند . فیزیوتراپی یک بخش مهم درمان روماتیسم های ناتوان کننده و درمان رماتیسم لگن و باسن است. و به حفظ بهینه ی انعطاف پذیری و قدرت مفاصل کمک می کند. ابزارهای کمکی نظیر عصا ، واکر و پاشنه ی کفش بلند ممکن است بتواند در کنار آمدن با ناتوانایی های ناشی از روماتیسم لگن کمک کند.

درمان روماتیسم لگن با عمل جراحی

برای چه کسی درمان روماتیسم لگن با عمل جراحی ، در نظر گرفته می شود؟

بیماران مبتلا به روماتیسم لگن که درد بسیار شدید در قسمت لگن دارند ویا دچار آرتریت مخرب لگن هستند و از درمان دارویی به طرز مطلوب جواب نگرفته اند؛ برای آنها تعویض کامل لگن در نظر گرفته شود. در بیمارانی که روماتیسم لگن تمام لگن را هم در بر گرفته است ؛ در مراحل اولیه بیماری که هنوز آرتریت مخرب  یا درد ناتوان کننده وجود ندارد ،باید آرتروسکوپی لگن انجام شود.

عمل جراحی ممکن است برای حفظ عملکرد مفاصل و یا جلوگیری از افت عملکرد مفاصل انجام می شود. عمل تعویض مفصل ممکن است انتخاب شود. و این عمل زمانی که مفصل از کار افتاده باشد، حیاتی است. انواع مختلف جراحی برای اصلاح مشکلات مفصل وجود دارد . تعویض کامل مفصل لگن برای بیماران روماتیسم لگن پیشنهاد می شود. در بعضی از مواقع آرتروسکوپی لگن نیز برای بیمارانی که در مراحل اولیه ی روماتیسم لگن به سر می برند، تجویز می شود. تعویض لگن در بیماران مبتلا به روماتیسم لگن نیاز به یک جراح ارتوپد با تجربه ، با یک سابقه ی خوب از یک مرکز پزشکی بزرگ دارد .بیمار مبتلا به روماتیسم لگن ،نیازهای دارویی پیچیده ای دارند و در دوران جراحی به چندین فرآورده ی ویژه ی دارویی و جراحی و همچنین به فیزیوتراپی پزشکی در خانه و خدمات حمایتی اجتماعی نیاز دارند.

درمان روماتیسم لگن


درمان روماتیسم لگن بدون عمل جراحی

بهترین سناریو برای درمان روماتیسم لگن، شامل عدم فعالیت و کاهش تحرک در ارتباط با داروهای ضد روماتیسمی و استروئیدهایی که باعث پیشرفت علائم بیماری می شود، می باشد. بدترین سناریو درمان روماتیسم لگن، شامل تخریب شدید مفاصل ران به همراه پوکی استخوان و کاهش ظرفیت فیزیکی بالقوه که منجر ، به خطر افتادن تعویض لگن در مراحل بعدی با نتایج غیر قابل پیش بینی می شود، می باشد.

درمان روماتیسم لگن

درمان روماتیسم

توسط دکتر افشین اقدامی متخصص جراحی زانو و لگن.
برای گرفتن نوبت با شماره ۰۲۱۸۸۴۹۲۵۰۸ تماس بگیرید.

, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست