درمان ارتودنسی، مزایا، مراقبت ها و هزینه

ارتودنسی دندان شاخه ای از دندانپزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان نامنظمی و بهم ریختگی های دندان و صورت اختصاص دارد. واژه تکنیکی این موارد، مال اکلوژن (malocclusion) است که به معنی جفت نشدن دندانها می باشد ارتودنسیعلم تصحیح روابط نامناسب فکی، درمان جفت شدن غلط دندان ها و ردیف کردن دندان های نامنظم و بلچینگ است. از اصلی ترین وظایف ارتودنسی تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی و فکی و اصلاح طرح لبخند است.
نتایج درمان ارتودنسی دندان میتواند بسیار چشمگیر باشد (زیبا شدن لبخند، بهبود سلامت دهان و دندان ، سفید کردن دندان و افزایش کیفیت زندگی در افراد در همه سنین). مشکلات ارتودنسی دندان و اصلاح طرح لبخند  باید پیش از آغاز درمان، تشخیص داده شود. تشخیص مناسب شامل مطالعه و بررسی دقیق عکسها، پرتوی ایکس و قالب گیری دندان میشود.

علل ناهنجاری دندانی و فکی

عللی که ناهنجاری های دندانی و فکی را به دنبال خواهد داشت به سه دسته تقسیم می شوند:
1 – ارثی، 2- عوامل رشد تکاملی و 3- عوامل محیطی مانند زودتر یا دیرتر از موعد کشیدن دندان های شیری، عاداتی چون مکیدن انگشت و خوردن پستانک در سنین بالاتر.
گاهی اوقات این نوع ناهنجاری های دندانی و فکی علاوه بر تاثیر بر روی زیبایی چهره، برای تکلم و حتی غذا خوردن مشکل ساز خواهد بود. در بعضی مواقع این مشکلات روی روح و روان فرد تاثیرات بدی به دنبال دارد. پس توصیه می شود که در اولین فرصت و در سنین پایین تر برای برطرف کردن این ناهنجاری نزد متخصص مربوطه مراجعه کرد.

مراحل درمان ارتودنسی

۱. معاینه نخست نزد ارتودنتیست ۲. تشخیص و طرح ریزی درمان بیمار بر اساس مدارک ارتودنسی تهیه شده ۳. ارجاع بیمار به دندانپزشک جهت رفع پوسیدگی ها و مشکلات عمومی دندانی ۴. پیاده کردن دستگاههای ارتودنسی بیمار ۵. اعمال نیروی ارتودنسی و حرکت دادن دندانها به موقعیت مورد نظر ۶. باز کردن دستگاههای ارتودنسی ۷. اعمال ریتینر ارتودنسی برای جلوگیری از جابجاشدن دندانها.

درمان ارتودنسی چه مزایای دارد؟

امروزه، درمان ارتودنتیست ساده و راحت بوده و تقریبا برای بیماران در تمامی سنین ممکن می باشد. سه دلیل عمده وجود دارد که مردم به این درمان روی می آورند:

ظاهری خوب

یکی از واضح ترین مزایای استفاده از درمان ارتودنسی، داشتن ظاهری زیبا و خوب می باشد که نقش مهمی در افزایش اعتماد به نفس افراد ایفا می کند. لبخند زیبا یکی از مهم ترین عوامل د ر زیبایی و اعتماد به نفس در زندگی شخصی و حرفه ای می باشد، به همین دلیل درمان ارتودنسی ارزش هزینه کردن را دارد. استفاده از این درمان به همین دلیل، در سال های گذشته، به شدت افزایش یافته است.

بهداشت دهان بهتر

دندان های صاف و مرتب علاوه بر اینکه زیبا هستند، تمیز کردنشان نیز راحت تر می باشد. دندان ها در ردیف منظم، به راحتی با مسواک تمیز می شوند و دیگر فضایی برای رشد باکتری و میکروب باقی نمی ماند. دندان هایی که ردیف مناسبی ندارند در مقابل زخم و پوسیدگی نیز مستعد تر بوده و در برخی از موارد موجب بیماری های لثهنیز می شود.

عملکرد دهانی مناسب

ارتودنسی یکی از تکمیل ترین گزینه ها برای درمان مشکلات بی نظمی فک می باشد. از آنجایی که ما برای زنده ماندن به غذا نیاز داریم، ماهیچه ها و مفصل فک با ردیف نامنظم دندان ها خود را هماهنگ می کند تا تاثیر گذاری جویدن غذا را به حداکثر برساند، حتی اگر این باعث شود تا مفصل فک در موقعیتی قرار بگیرد که بعد ها با گذشت زمان مشکلاتی را به وجود بیاورد. بنابراین ردیف شدن دندان ها با گذشت زمان باعث می شود مفاصل فکین در جای مناسب خود قرار بگیرند

مراقبت های دندانپزشکی

هنگام فعالیت های شدید و ورزش های سنگین که با ضربه سر و صورت ممکن است همراه باشد یا هنگام شنا مراقب سیم های ارتودنسی ثابت خود باشید. در صورت داشتن پلاک های متحرک آن را قبل از این نوع فعالیت ها از دهان خارج کنید.
با مشاهده هر نوع زخم و ممانعت در غذا خوردن و صحبت کردن توسط وسایل اردتونسی هرگز آن را دستکاری نکنید و جهت رفع مشکل به دندانپزشک مراجعه کنید.
در ارتودنسی متحرک، پلاک های ارتودنسی فقط در هنگام خوردن غذا و آشامیدن باید از دهان خارج شودوپس از صرف غذا و تمیز کردن دندان ها، پلاک های ارتودنسی را باید دوباره در دهان گذاشت. همچنین از خوردن آدامس، شکلات کش دار، گز و ته دیگ پرهیز کنید.
از گاز زدن میوه، بلال، ساندویچ، پیتزا توسط دندان های جلو و پایین خودداری کنید.
برای خوردن میوه های هسته دار، ابتدا هسته را از میوه جدا کنید و بعد آنها را با دندان های عقب بجوید.
از قرار دادن مداد، خودکار و اجسام این چنینی در داخل دهان خودداری کنید.
تمیز کردن براکت ها و سیم های ثابت ارتودنسی به علت غیرمتحرک بودن، برای جلوگیری از گیر کردن غذا و پوسیدگی دندان ها باید توسط مسواک مخصوص ارتودنسی انجام گیرد تا از بوگرفتن و تغییر رنگ آن جلوگیری شود. پس از پایان ارتودنسی ممکن است بعلت وجود بریس ها نیاز به جرمگیری و یا سفید کردن دندان با لیزر نیاز باشد .
مسواک ارتودنسی در فک بالا از بالای لثه به طرف پایین و در فک پایین به طرف بالا کشیده شود. سطوح جونده و پشت دندان ها فراموش نشود.

نحوه تغذیه در ارتودنسی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.  باید توجه داشته باشید استفاده از برخی بریس های ارتودنسی می‌تواند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را دشوار کند. به این ترتیب به منظور دستیابی به بهترین نتایج ممکن، لازم است علاوه بر رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان، مراقبت کافی درباره رژیم غذایی وجود داشته باشد.

هزینه های ارتودنسی

ممکن است شما به دنبال درمان ارتودنسی و بدست آوردن لبخند سالم و زیبا باشید ولی با مشکلات اقتصادی زیادی که امروزه همه ما داریمنگرانی هایی در ارتباط با هزینه درمان داشته باشید.بهتر است بدانید که هزینه درمان ارتودنسی بسته به نوع مشکل ،شدت آن ، طول دوره درمان و اینکه توسط چه کسی و حتی در کجا درمان می شوید متفاوت است.

هزینه نهایی درمان ارتودنسی وابسته به انتظار نهایی بیمار از درمان است.گاهی اوقات خواسته بیمار در حد ردیف کردن دندانها و گاهی برای تغییر فرم کلی صورت است . طبیعی است که روش درمان در این دو گروه متفاوت بوده هزینه متفاوتی را درپی خواهد داشت.گاهی اوقات نیز بیمارانی به ما مراجعه می کنند که مشکل اصلی خود را یک دندان خاص مثل دندان نیش عنوان می کنند .اینکه بخواهیم با کاستن از وسایل مورد نیاز درهزینه درمان صرفه جویی داشته باشیم در اغلب موارد ازنظر علمی محدودیت هایی دارد.
از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو