Pain Relief

آسیب های سطوح غضروفی مفصلی زانو می تواند بر ساختار زانو ، سطوح مفصلی استخوان ران، درشت نی، و کشکک تأثیر بگذارد. اغلب چنین آسیب هایی در زانو نادیده گرفته می شود، از این رو تشخیص آنها مشکل است. آسیب های سطح غضروف مفصلی زانو ممکن است در رابطه با ضربه مستقیم بر مفصل زانو باشد اما ممکن در رابطه با آسیب های رباط و مینیسک و یا آسیب های غضروفی زانو نیز پیش آید. به راستی، هر شرایطی که به تکرار فشار بیش از اندازه منتهی شود عوارضی را در پی خواهد داشت. آسیب غضروف زانو می تواند به عیوب سطوح مفصل و شکافهای بزرگ و تخریب پیوسته غضروف منجر شود. نتیجه نهایی این روند تخریب زود هنگام مفصل است که به آن آرتروز (استئوآرتریت) زانو گفته می شود.

رهایی قطعه های استخوان و غضروف در مفصل از جمله عوارض آسیب های غضروفی زانو می باشد. رهایی قطعه های استخوان یا غضروف در داخل مفصل زانو وضعیتی است که اغلب افراد جوان بین سنین ۱۲ تا۱۶ سال را آزرده ساخته و سطح مفصلی استخوان ران را در بر می گیرد. مکان آسیب اغلب مشخص است. شرایط ممکن است به گونه ای باشد که جدا شدن استخوان و غضروف در یک ناحیه به بزرگی یک فندق شود. کل استخوان به تدریج کنده شده یا بخشی از آن از استخوان زیرین خود جدا می شود و به شکل قطعه آزاد در مفصل قرار می گیرد. قفل کردن زانو و تجمع مایع نتیجه چنین مکانیسمی است.

نرمی غضروف زانو عارضه‌ای است که در طی آن غضروف زیر کاسه‌ی زانو (کشکک) نرم شده و یا دچار آسیب می‌شود. در واقع این عنوان نیز از یافته‌های پاتولوژیک زمان جراحی برگرفته می‌شود. به طور کلی، عارضه‌ی نرمی کشکک زانو آسیبی است که به علت استفاده‌ی بیش از حد، در ورزشکارانی که از اختلالات آناتومیک بیرونی اندام‌های تحتانی رنج می‌برند، ایجاد می‌شود. این عارضه همچنین ممکن است به دلیل وارد آمدن آسیبی حاد به زانو، از قبیل دررفتگی کشکک زانو و یا یک ضربه‌ی مستقیم به زانو، نیز حادث شود. این عارضه در افراد مسن‌تر معمولاً با آرتروز مفصل پاتلوفمورال همراه می‌شود.

 

علائم و تشخیص آسیب های غضروفی زانو

– تورم در مفصل زانو به دلیل تجمع مایع از بهترین نشانه های آسیب به غضروف زانو می باشد.

– درد و سوزش زانو که در هنگام اعمال فشار ظاهر می شود و می تواند نشانگر آسیب مینیسک باشد.

– آسیب مفصل را می توان با معاینه به وسیله عکس برداری تأیید کرد.

اگر که تکه های غضروف و استخوان مفصل زانو، باعث درگیر شدن مفصل شود، علائم زیر وجود دارد:

– درد در هنگام اجرا و بعد از تمرینی که مفصل زانو را درگیر می کند وجود دارد.

– قفل شدن مفصل زانواز جمله نشانه های کنده شدن تکه های غضروف مفصل است.

– در این نوع آسیب غضروفی زانو، تجمع مجدد مایع در مفصل زانو وجود دارد.

– عکس برداری با اشعه X تشخیص آسیب غضروف زانو را تأیید می کند.

راه های درمان آسیب های غضروفی زانو


اگر که بیماری به آسیب های غضروفی زانو مبتلا شده باشد، باید:

– عضله های ران را تمرین دهد.

– از نگهدارنده های گرما استفاده کند.

پزشک ممکن است برای درمان آسیب های غضروفی در بیمار:

– عمل جراحی انجام دهد (برداشتن غضروف آسیب دیده و کار گذاشتن یک غضروف فایبر گلاس).

– توصیه کند فردی که اسیب ورزشی دیده به ورزش دیگری روی آورد که در آن از مفصل زانو کمتر استفاده می شود.

پزشک ممکن است برای درمان درگیری مفصل زانو ناشی از رها شدن تکه ای از غضروف زانو، اقدامات درمانی زیر را انجام دهد:

– تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرد.

– هنگامی که آسیب دیدگی مختصر است استراحت تجویز کند.

– اگر ورزشکار جوان است و مدت کوتاهی است که به این عارضه دچار شده است زانوی وی را در گچ قرار داده و بی حرکت کند.

– درصورت بروز علایم عارضه اقدام به جراحی کند. عمل جراحی شامل چسباندن تکه استخوان و دوختن غضروف جدا شده است تا به یک باره از متلاشی شدن بیشتر سطح مفصلی جلوگیری شود. جسمی که تازه در مفصل رها شده است ممکن است دوخته شود اما جسم رها شده کهنه از داخل مفصل برداشته می شود.

بهبودی پس از آسیب های غضروفی زانو

فردی که غضروف زانوی او آسیب دیده است ممکن است ۳ تا ۶ ماه پس از عمل جراحی بتواند به زندگی عادی برگردد و اگر ورزشکار باشد به صحنه فعالیت های ورزشی برگردد اما این کار پس از مشورت با پزشک انجام خواهد شد. پیش از آن فرد بیمار، باید تمرین های افزایش دامنه حرکتی و قدرت عضلانی را انجام دهد.

منبع: کتاب پیشگیری و درمان آسیب های ورزشی

۴ دیدگاه. Leave new

 • غضروف زانوی پای راست من صدمه دیده است البته بیشتر ازین هم دکتر در نامه ننوشته است. آیا میشه با تزریق مایع مفصلی درمان را انجام داد؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  دختر ۲۰ ساله هستم .زانو هام دچار حالت ضربدری شده اند و به دنبالش نرمی غضروف .آیا راهی برای کاهش آسیب های بعدی غیر از جراحی وجود دارد ؟ وآیا جراحی باعث بهبودی کامل شکل ظاهری زانو و بافت غضروف می شود یا خیر با تشکر

  پاسخ
 • در ام ار ای زانوی من رگ به رگ شدن رباط زانو وجود دارد همچنین وجود استرس بر روی استخوان تیبیا ومینسک درجه ۱ ایا می توانند منجر به ارتروز زود رس شوند
  سن من۳۰ سال
  تشکر از شما

  پاسخ
 • سلام.من حدود ۶ ماه پیش تقریبا .در حال دویدن با سرعت بودم بعد از یه بلند پریدم بعد زانوم پیچ خورد یعنی کلا کج شد بعد نتونستم رو پام راه برم رفتم پیش شکسته بند برام بست بعد از دو هفته که باز کردم دردی حس نمی کردم دوباره دویدن رو شروع کردم که دوباره زانوم پیچ خورد و تا حالا نمی تونم بدوم اگه بدوم دوباره میوفتم گیر هم داره .چیکار کنم لطفا کمکم کنید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست