مفصل شانه پس از مفصل ران و زانو بالاترین درصد شیوع آرتروز را به خود اختصاص می‌دهد؛ دلیل این جایگاه سوم آن است که برخلاف مفصل‌های بزرگ پایین تنه معمولاً وزنی بر آن تحمیل نمی‌شود. بااین حال، مانند عارضه مفصل ران و زانو، تحلیل غضروف مشخصه بارز ارتروز شانه و منشأ دردی شدید و موجب محدود شدن عملکرد، سفتی مفصل و نقصان یافتن کیفیت زندگی است. اگرچه آرتروز قابل درمان نیست، درمان‌های متعددی، هم غیرجراحی و هم جراحی، برای فرونشاندن علائم شانه درد وجود دارند که بیمار می‌تواند با بهره‌گیری از آنها همچنان در عرصه‌ی زندگی فعال باقی بماند.

براساس ارزیابی های بدست آمده در سال ۲۰۱۱ از سلامت عمومی مردم، بیشتر از ۵۰ میلیون نفر ازمردم ، درایالت متحده آمریکا به انواع مختلفی از آرتروز مبتلا هستند. به همین  دلیل در این مقاله در رابطه با درمان آرتروز شانه ، علائم آرتروز شانه و علت آن توضیح خواهیم داد.

آرتروز شانه چیست؟

به طور ساده آرتروز به بیماری گفته میشود که در آن یک یا بیشتر از چند مفصل التهاب داشته باشند. در آرتروز ، باعث التهاب میشود و میتواند علت درد شانه و بروز ناراحتی باشد. اگرچه هیچ مراقبتی برای آرتروز وجود ندارد، ولی درمان های متفاوتی برای این بیماری وجوددارد. با وجود این موارد ، بیشتر افراد مبتلا به آرتروز ، قادر هستند که این درد را مدیریت کنند وفعال باشند. در صورتی که علائم آرتروز شانه را در شانه خود مشاهده کردید به درمان آرتروز مفصل شانه خود، بپردازید.

آناتومی شانه

شانه های شما از سه استخوان ساخته شده است .استخوان بالای بازو، تیغه شانه، استخوان ترقوه .

استخوان بالای بازو در یک حفره متصل به شانه قرار دارد. نام این حفره گلنوید میباشد. ترکیب ماهیچه ها و تاندون ها ، استخوان بازوی شما را درون این حفره نگه میدارد. به این بافت ها محورهای چرخشی بدن میگویند. دومفصل در شانه وجود دارد که تحت تاثیر ساییدگی مفصل شانه میباشند. یکی از مفصل ها درتیغه استخوان شانه قرار دارد که به این مفصل اکرومین گفته میشود و یک مفصل دیگر وجود داردکه به آن ترقوه اکرومین وبه صورت اختصار ی  AC  ای سی گفته میشود. محل اتصال بالای بازورا به استخوان شانه ، مفصل شانه یا مفصل گلنوهومرال می گویند. برای تجویز بهبودی های موثر برای بیمار،پزشک شما باید تشخیص دهد که کدامیک ازمفصل های شما تحت تاثیر بیماری آرتروز است ونوع آرتروز راهم تشخیص دهد .

Untitled

انواع آرتروز شانه

۴ نوع آرتروز وجود دارد که میتواند روی شانه ها تاثیر بگذارد.

آرتزوز استخوان شانه

آرتروزی است که براثر فرسودگی استخوان ها به وجود می آید. آرتروز استخوان شانه، شرایطی است که به آرامی غضروف های استخوان ازبین میرود .زمانیکه این غضروف ها از بین رفتند استخوان ها ساییده و سخت میشوند و فضای نگهدارنده بین استخوانها کاهش پیدا میکند واستخوان ها با انجام فعالیت روی هم ساییده میشوند و بیمار احساس درد شانه میکند. در شرایط ساییدگی شانه شما باید حتما درمان آرتروز شانه را شروع کنید.

آرتروز استخوان معموالا در افراد بیشتر از ۵۰ سال اتفاق می افتد و بیشتر در ترقوه آکرومین و محل اتصال بازو به مفصل شانه رخ میدهد. تصویرسمت چپ ،تصویر یک شانه آسیب دیده از ناحیه اتصال به بازو میباشد. تصویر سمت راست ، عکس برداری توسط اشعه ایکس از شانه ها را نشان می دهد که نشان دهنده آرتروز استخوان و کم شدن فضا بین استخوان ها میباشد.

Untitledd

آرتروزهای رماتیسمی شانه

آرتروزهای رماتیسمی ، بیماری است که درعضلات چندسر بیشتر اتفاق می افتد و به صورت متقارن میباشد یعنی درهر دو طرف مفاصل اتفاق می افتد. مفاصل شما به وسیله خطوطی به نام سینوویم پوشیده شده است که مفاصل را لغزنده میکند و به آنها کمک میکند تا به راحتی حرکت کنند .بیماری رماتیسم باعث میشود که این خطوط متورم شوند وباعث شانه درد و سختی در آن ناحیه شود . بیماری رماتیسم ، یک بیماری خود ایمن میباشد این به آن معنی است که سیستم ایمنی از بافت ها محافظت میکند .دراین بیماری سیستم دفاعی بدن در مقابل آسیب ها و عفونت بافت های طبیعی مانند لیگامنت ها وغضروف ها محافظت میکند .بیماری روماتیسم معمولا درهردو طرف مفصل های شانه رخ میدهد .

آرتروزهای بعد از آسیب دیدگی شانه

این نوع آرتروز، آرتروزی میباشد که بعد از آسیب دیدگی برای بیماربه وجود می آید ؛ مانند شکستگی ویا جابه جایی شانه . آرتروز شانه میتواند بعد از یک کشیدگی درمحور چرخشی بزرگ شانه اتفاق افتد دراین کشیدگی محور چرخشی نمیتواند ناحیه بالای بازور را درحفره نگه دارد وناحیه بالای بازوزمانیکه حرکت میکند برروی اکرومین ساییده میشود وباعث آسیب دیدگی وایجاد آرتروز میشود. ترکیب کشیدگی محورچرخشی شانه و آرتروز شدید باعث ایجاد درد شدید و سستی وضعف شانه ها میشود وبیمار دیگر قادر به بلندکردن وزنه ویا حرکت بازوها به طرفین نمی باشد. در این حالت ، بیمار باید حتما درمان ساییدگی مفصل شانه را دنبال کند.

Untitledc

مردگی بافت های شانه

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که موادخونی که وارد قسمت بالای بازو میشود قطع شود .سلولها بدون این مواد ازبین میروند ودرنهایت باعث ازبین رفتن ماهیچه ها و آرتروز میشود.مردگی بافت ها به مروز زمان توسعه پیدا میکند وباتوسعه آن سلولهای مرده متلاشی میشوند و باعث آسیب دیدگی غضروف ها وآرتروز شانه میشود. درابتدا این بیماری برروی قسمت بالای بازو اتفاق می افتد اما با پیشرفت آن آسیب دیدگی قسمت اتصال به شانه میتواند حفره اتصال را هم ازبین ببرد. علت مرده شدن بافت ها معمولا مصرف دوز بالای استروئید میباشد،مصرف زیاد الکل ، بیماری های سلولی، آسیب ها مانند شکستگی شانه میباشد. دربعضی از موارد دلیل این بیماری شناخته شده نیست وبه آن بیماری ناشناخته می گویند.

علائم آرتروز شانه

درد

یکی از رایج ترین علایم آرتروز شانه درد می باشد که با انجام حرکت وفعالیت درد آن شدیدتر میشود. بیماران ، باید درمان آرتروز شانه را در این مرحله دنبال کنند. اگر این بیماری روی محل اتصال بازو به شانه اتفاق افتدباعث درد درمرکز و پشت شانه میشود وبا تغییرات آب وهوا شدیدتر میشود ؛ بیماران از درد شدید در این ناحیه شکایت میکنند . زمانیکه درد ناشی از آرتروز درناحیه ترقوه آکرومین باشد این درد در قسمت بالای شانه میباشد واین درد معولا به طرفین گردن هم انتقال پیدا میکند و در مواقعی باعث بروز آرتروز گردن نیز می شود. دردهای حاصل از رماتیسم در دوقسمت محل اتصال بازو به شانه اتفاق می افتد .

محدودشدن دامنه حرکتی

یکی ازنشانه های دیگر این بیماری ، محدودشدن فعالیت های شما میباشد؛ مانند زمانی که بالابردن دست شما برای شانه زدن موها یا برداشتن یک شی از قفسه برای شما دشوار میباشد. وزمانی که شانه های شما حرکت میکند صدای تلق تلق به گوش شما میرسد. زمانی که بیماری شما شدت پیداکرد انجام هرگونه حرکت برای شما دردناک است .دردهای شبانه هنگام خواب هم ازنشانه های این بیماری میباشد.

نشانه های آرتروز شانه

بعداز تفسیر این نشانه ها وشرح پزشکی بیمار،پزشک باید بیمار را معاینه کند. در طول معاینات فیزیکی ، پزشک شما به موارد زیر توجه دارد:

سستی وضعف در ماهیچه ها

کم استقامت بودن عضلات برای لمس اشیاء

محدودشدن دامنه حرکتی

هر آسیبی به ماهیچه ،لیگامنت ها،وتاندون های اطراف مفصل

آسیب های قبلی

وجود آرتروز دربدن

احساس دردوالتهاب در داخل مفصل با حرکت دادن آن

احساس درد با فشار برروی مفصل

تشخیص بیماری

تصویربرداری توسط اشعه ایکس یکی از روش هایی است که تصویر مفاصل را با تمام جزئیات وآسیب دیدگی هانشان میدهد.توسط اشعه ایکس میتوانیم نوع  و علت آرتروز شانه را تشخیص دهیم .توسط این اشعه میتوان از باریک شدن فضای بین استخوانها ،تغییر دراستخوانها وتحریک پذیر شدن استخوانها مطلع شویم . آن تصویر توسط اشعه ایکس از محل اتصال بازو به شانه گرفته شده است ونشان دهنده آرتروز شدید میباشد. پزشک شما برای اطمینان از تشخیص خود ،درمحل درد یک بی حسی تزریق میکند ؛ اگر درد شما آرام شد تشخیص او برای بیماری آرتروز صحیح بوده است و درمان آرتروز شانه را برای شما شروع می کند.

درمان آرتروز شانه

درمان آرتروز شانه بدون جراحی

در بیماران مبتلا به آرتروزشانه ، درابتدا بیمار برای درمان آرتروز شانه ، نیازی به عمل جراحی ندارند. پزشک بهبودی های زیر را برای شما تجویز میکند. استراحت ویا فعالیت های که ازدرداین مفصل جلوگیری کند.شما نیاز به تغییر راه هایی دارید که بتوانید بازوهای خود را برای برداشتن اشیاحرکت دهید. فیزیوتراپی برای بهبود حرکت شانه ها و درمان آرتروز شانه موثر میباشد. داروهای ضد التهاب بدون استروئید مانند آسپرین ،ایبوپروفن ، باعث درمان شانه درد و التهاب مفاصل میشود. عوارض این داروها میتواند تحریک معده وخونریزی داخلی شود پس حتما این داروها همراه با غذا مصرف شود. اگر دچار زخم معده ویا خونریزی داخلی شدید در مورد مصرف این داروها با پزشک خود مشورت کنید. تزریق کورتی کاستروئید درشانه میتواند باعث کاهش و درمان درد شانه و التهابات آن شود اگرچه تاثیر آن موقت میباشد.

Untitledn

گرم کردن شانه ها با بخار

گذاشتن یخ روی شانه ها حدود۲۰ تا ۳۰ دقیقه ،۲ یا ۳ باردرروز برای کاهش التهابات ودرد موثر میباشد. اگر شما دارای رماتیسم ناشی از آرتروزهستید ؛ پزشک برایتان داروی متوترکسات تجویز میکند. مکمل های غذایی مانند،غداهای گلوکوز دار،چاندوروتین سولفات chondroitin sulfate میتواند به کاهش درد کمک کند.

نکته: گواهان علمی وجود دارد که نشان میدهد مکمل های فوق میتواند به درمان آرتروز شانه کمک شایانی بکند. به علاوه خوردن داروهای دیگر به این مکمل های غذایی میتواند نتیجه منفی داشته باشد پس درهنگام استفاده از این مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید.

درمان آرتروز شانه با جراحی

اگر درد شما باعث ناتوانی شما برای انجام کارهایتان شد و بوسیله درمان های غیر جراحی درد شما تسکین نیافت و درمان آرتروز شانه برای شما انجام نشد ؛ پزشک به شما عمل جراحی را پیشنهاد میکند.

درمان با آرتروسکوپی

افرادی که به بیماری آرتروز درناحیه اتصال شانه به بازو مبتلا هستند بوسیله آرتروسکوپی درمان میشوند. در این جراحی پزشک با قرارددادن یک دوربین کوچک درمفصل شانه که به آن آرتروسکوپ گفته میشود جراحی خود را انجام میدهد . این دوربین تصاویر را روی یک صفحه نشان میدهد وپزشک بوسیله این تصاویرعمل جراحی خود را انجام میدهد. به دلیل اینکه آرتروسکوپ بسیار کوچک است. جراح شانه با ایجاد شکاف کوچکی درمحل جراحی کارخود را انجام میدهد به این جراحی ،جراحی بسته میگویند . درجراحی هایی که ناحیه بزرگتری از بدن شکاف داده میشود جراحی باز میگویند. در این جراحی ،جراح درون مفاصل را تمیز و پاکسازی میکند. اگرچه این جراحی برای کاهش درد میباشد، نمیتواند درمان آرتروز شانه را به صورت کامل دنبال کند. اگر آرتروز شدیدتر شد ، بیماردرآینده نیاز به عمل جراحی دارد.

تعویض مفصل شانه (آرترو پلاستی)

آرتروزهای شدید در ناحیه اتصال بازو به شانه که باعث از بین رفتن شانه شده اند نیاز به تعویض این مفصل دارد. ناحیه ای که آسیب دیده است برداشته میشود و به جای آن اجزای مصنوعی یا پروتز قرار میگیرد. تصویر سمت چپ تصویریک شانه طبیعی و مکان اتصال بازو به شانه میباشد تصویر سمت راست محل اتصال یک کاسه پلاستیکی ویک توپ فلزی به جای حفره قرارمیگیرند ودرهم پیچ میشوند.

download

درمان آرتروز شانه با عمل تعویض شانه

آرتروپلاستی کامل شانه

داخل ناحیه ای از بازو که به شانه متصل میشود یک کاسه پلاستیکی قرارمیگیرد و درقسمت شانه یک توپ فلزی قرارمیگیرد که این دوقسمت درهم پیچ میشوند و به یکدیگر متصل میشود. آرتروپلاستی کامل شانه ، یکی از روش های درمان آرتروز شانه است.

آرتروسکوپی کامل شانه به صورت وارونه

برای درمان آرتروز شانه ، در تعویض مفصل شانه به صورت وارونه جای حفره توپ فلزی قرارمیگیرد وناحیه ای که شبیه توپ است کاسه پلاستیکی قرارمیگیرد. تعویض مفصل ها  به صورت وارونه برای افرادی که دچا رکشیدگی درمحور چرخشی هستند کارایی بهتری دارد چون بدون نیاز به این محور میتوانند بازوان خود را بچرخانند.

آرتروپلاستی بخشی از شانه

یکی ازرایج ترین جراحی ها برای بهبودی آرتروز ترقوه آکرومین این نوع آرتروپلاستی میباشد. جراح شما ممکن است این جراحی را بوسیله آرتروسکوپی انجام دهد.

دراین جراحی، یک قسمت کوچکی ازآخر استخوان ترقوه برداشته میشود . این فضای خالی ، به مرور زمان توسط بافت ها پرمیشود.

توانبخشی

درمان آرتروز شانه بوسیله عمل جراحی ،در کاهش درد وبرگشت بیماربه دامنه حرکتی قبلی خود بسیار موثر میباشد.دوران احیا و ریکاوری باتوجه به نوع آرتروز بیمار متفاوت میباشد.

عوارض

هر جراحی دارای عوارض خاص خود میباشد. عوارض بالقوه ای که بعد ازجراحی شانه بیمار برای درمان آرتروز شانه با آن مواجه است شامل عفونت ،خونریزی شدید، لختگی خون ، آسیب به رگ های خونی وعصب میباشد. جراح درمورد عوارض این جراحی، قبل از عمل شما را آگاه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست