خواب رفتن پا ممکن است در پنجه، انگشتان، پاشنه و کف پا رخ دهد. این اتفاق با علائمی همچون گزگز و سوزن سوزن شدن و بی حسی دست و پا همراه است و میتواند علل زیادی داشته باشد. بعضی از آنها مشکلاتی ساده و بعضی دیگر بیماری­های مهمی هستند. ولی در همه آنها اشکالی در مسیر انتقال حس لمس از پوست به مغز ایجاد شده است. همانطور که گفته شد این مشکل می تواند دلایل زیادی داشته باشد.

این عارضه به صورت ناگهانی، در حین راه رفتن، خواب، چهار زانو نشستن، در افرادی که دیسک کمر دارند و یا بانوان حامله به علت کم تحرکی و نشستن زیاد بیشتر نمایان شود. افرادی که به صورت مکرر و مداوم به این عارضه دچار میشوند باید جهت درمان به پزشک متخصص مراجعه کنند و همچنین میتوانند از خواب رفتن زیاد پا و یا دست با ورزش جلوگیری کنند.

در این مقاله با خواب رفتن پا ، علائم و دلایل و همچنین راههای درمان آن آشنا می شوید.

علت به خواب رفتن پا

بسیاری از ما خواب رفتن پا یا بهتر بگوئیم سوزن سوزن شدن یا گزگز پا را حس کرده ایم. این احساس اغلب ناشی از بودن در یک وضعیت برای مدت طولانی یا خوابیدن به شکلی که خون برای جریان یافتن در قسمتی از بدن دچار مشکل شود؛ است. خواب رفتن پا با اصلاح وضعیت پس از چندین دقیقه رفع می شود و فرد بدون وجود آمدن هیچ مشکلی به وضعیت طبیعی برمی گردد. اما اگر احساس سوزش کف پا، گزگز پا، مور مور و ضعف پا میکنید، که از بین نمی رود یا مرتب دچار خواب رفتن کف پا می شوید، زمان آن رسیده است که به پزشک مراجعه کنید. بعضی از بیماری ها باعث گزگز و بی حسی پا و ساق پا می شوند و در حالی که بعضی از آنها چیزی بیشتر از یک مشکل ساده نیستند، موارد دیگر ممکن است علامت بیماری های شدیدتری باشند. در صورتی که گزگز پا درمان نشود، پا و ساق پای شما در معرض بیماری یا آسیب دیدگی شدیدتری قرار می گیرد.

خواب رفتن پا نوعی احساس گزگز (احساس “سوزن سوزن شدن”) یا سوزش در پا و سوزش کف پا است که بدون تحریک بوجود می آید و می تواند ناشی از آسیب دیدگی قبلی پا یا فشار آمدن به یکی از عصب های پا باشد. دیگر علل سوزن سوزن شدن پا عبارتند از صدمه دیدن اعصاب پا بر اثر قرار گرفتن در معرض گرما یا سرمای شدید یا ترکیبات سمی.

خواب رفتن پا می تواند ناشی از نوعی مشکل در گردش خون باشد که جریان خونی که به پاها می رود را ضعیف می کند یا می تواند ناشی از آسیب دیدگی پا یا ورزش شدید باشد. علت احتمالی دیگر خواب رفتن پامرالژی پارستتیکا است. مرالژی پارستتیکا درد قسمت خارجی ران بواسطه فشرده شدن عصب پوستی خارجی ران که یکی از اعصاب اصلی ران است، می باشد. بیماری های مزمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس هم می توانند علت احساس خواب رفتن پا باشند. شیمی درمانی ضد سرطان و برخی آنتی بیوتیک ها هم می توانند باعث بوجود آمدن خواب رفتگی شوند.

check
نوروپاتی محیطی

ممکن است خواب رفتن پا به طور متناوب و بر اثر نوروپاتی محیطی بوجود آید. نوروپاتی محیطی اختلالی است که در آن اعصاب محیطی که سیگنال های دریافتی از بدن را به مغز و نخاع می رسانند عملکرد خود را از دست می دهند. نوروپاتی محیطی می تواند بواسطه شماری از بیماری ها و اختلالات خاص شامل اعتیاد به نوشیدن الکل، دیابت و سندروم گیلن باره که نوعی اختلال عصبی خودایمنی است بوجود آید. در برخی موارد، نوروپاتی محیطی هیچ علت شناخته شده ای ندارد.

check
اختلالات مغز، نخاع یا اعصاب محیطی

تروما، ضربه، خونریزی داخل مغزی، مولتیپل اسکلروزیس، تومور، آنسفالیت یا التهاب و تورم مغز، مننژیت، فتق دیسک، تنگی کانال نخاعی، بیماری دیسک، اسپوندیلوز گردن، وارد آمدن فشار به اعصاب ( سندروم تونل کارپ و سیاتیک) یا دیگر بیماری های ستون فقرات، حرکات تکراری یا لرزش طولانی و نورالژی یا درد عصب.

check
اختلالات گردش خون (قلب و عروق)

آنژین صدری، تصلب شرایین، انسداد شریانی حاد، واسکولیت، بیماری رینود، اختلالات گردش خون در شریان های ورتبروبازیلر.

check
اختلالات هورمونی و متابولیک

دیابت، قند خون پایین (هیپوگلایسمی)، کم کاری تیروئید، هیپوپاراتیروییدی، هیپوآلدوسترونیسم(سندروم کان)، یائسگی، میزان کلسیم، پتاسیم یا سدیم غیر طبیعی خون، اورمی و پورفیری

check
عفونت ها و سندروم های بعد از عفونت

عفونت ناشی از ویروس تب خال،ویروس زونا یا هرپس زوستر، آربوویروس؛ آفت های دهانی، بیماری لایم، ایدز (HIV)، جذام، سندروم گیلن باره، بیماری هاری و سیفلیس

check
بیماری های خودایمنی و بافت همبند

آرتریت روماتوئید، لوپوس اریتماتوی سیستمیک(SLE)، سندرم شوگرن، کم خونی خطرناک و دیابت

check
اختلالات خونی

ترومبوز، پلی سیتمی، ترومبوسیتوز و سرطان خون یا لوکمی

check
اختلالات استخوان ها و مفاصل

آرتروز، نرمی استخوان، پوکی استخوان

check
فیبرومیالژیا
check
کمبود مواد مغذی

کمبود ویتامین B1 (بری بری)، کمبود ویتامین های B5 و B12

check
بیماری های بدخیم

قرار گرفتن در معرض تشعشع، شیمی درمانی

check
اختلالات پوست

سوختگی، سرمازدگی، سندروم ایتو، بیماری صورتی ( بر اثر مسمومیت با جیوه) و پارستزی آکروباتیک

check
میگرن
check
اختلالات روانی

اضطراب، اختلال هراس یا وحشت زدگی، بیماری روانی

check
مسمومیت

فلزات سنگین (آرسنیک، سرب و جیوه)، قرار گرفتن بلند مدت در معرض اکسید نیتروژن، مونواکسید کربن، مسمویت سیگوآترا (ناشی از مصرف ماهی)، نیش مار

check
بیماری های ارثی

سندروم رفسام، بیماری فابری، بیماری شارکو ماری توث (یک اختلال ارثی که باعث تحلیل رفتن عضلات پا می شود)، پورفیری، سندروم دنی براون (اختلال ارثی مربوط به ریشه اعصاب) و آتاکسی تلانژکتازی

check
نقص ایمنی

علائم خواب رفتن پا

به طور کلی ممکن است خواب رفتن پا با علائمی همراه باشد؛ علائمی که بسته به شرایط، اختلال یا بیماری زمینه ای بوجود آورنده خواب رفتگی فرق کنند. به طور کلی تشخیص دقیق با توجه به آزمایش­ها و علائم دیگری که دیگر بخش­های بدن را دخیل می­کند، همراه خواهد بود. این علائم عبارتند از:

خونریزی، تاول، درد به هنگام راه رفتن، قرمزی و یا گرمی و تورم، تغییر حواس، دشواری در راه رفتن، حساسیت بیش از حد به لمس شدن، مشکلات پا مانند زخم و درد استخوان و مفصل، اختلال در هماهنگی، ضعف عضلانی، درد عصب، بی حسی یا گزگز شدن دیگر نواحی بدن، درد شدیدی که ممکن است مانند درد مچ دست در شب بدتر شود، درد، مورمور و گزگز بین انگشتان پا (نورومای مورتون) یک عارضه دردناک است که پنجه پا، به‌طورمعمول ناحیه بین انگشتان سوم و چهارم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. احساس نورومای مورتون چیزی شبیه به وجود شن یا سنگ‌ریزه در کفش و یا تا خوردن جوراب است.

درد کف پا: علائم و علت

خواب رفتن پا

چه داروهایی برای درمان خواب رفتگی پا استفاده می شود؟

داروهای ضد تشنج، لوموتیل، قطع مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین(SSRI)، آمیودارون، colistimethate، دیگوکسین، دیمرکاپرول، مفلوکین، ریلوزول، تترو دوتوکسین، تالیوم، توپیرامات، مصرف زیاد لیدوکائین یا ویتامین B6

لازم به ذکر است تشخیص اینکه کدام یک از این داروها برای یک بیمار مناسب است، بر عهده پزشک است و مصرف خودسرانه آن می تواند عوارض زیادی داشته باشد.

تشخیص

گزگز و به خواب رفتن پا به دلیل گوناگون بودن علل احتمالی آن له راحتی قابل تشخیص نیست. متخصص پا پس از معاینه فیزیکی، پرسش‌هایی را در زمینه سابقه پزشکی بیمار و خانواده وی، فعالیت‌های اجتماعی، عادت‌های غذایی، خطر بیماری‌های عفونی و قرار گرفتن در معرض مواد سمی مطرح می‌کند. همچنین احتمال دارد پزشک به منظور تشخیص افتراقی و از میدان حدس خارج کردن عارضه‌ها، اختلال‌ها و بیماری‌های معین دستور انجام آزمایش‌های خون، نمونه‌برداری عصب، آزمایش عملکرد تیروئید، اندازه‌گیری مقدار ویتامین‌ها، نمونه‌برداری مایع مغزی نخاعی، عضله‌نگاری برقی (الکترومیوگرافی به منظور آزمایش سطح فعالیت عضله) و سی.تی. اسکن یا ام.آر.آی. (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) را نیز بدهد تا بتواند علت بی حس شدن پا و سوزن سوزن شدن کف پا را تشخیص دهد.

درمان به خواب رفتن پا

درمان درد، بی حسی، ضعف رفتن یا سوزش پا و ساق پا بستگی به نتایج تشخیص متخصص طب فیزیکی و توان بخشی از علت بیماری دارد. تدابیری که برای درمان خواب رفتگی اندیشیده می شوند بسته به علت گزگز دست و پا، سن فرد، وجود بیماری های همراه با آن و عوامل دیگر بسیار شخصی هستند. درمان خواب رفتگی به طور معمول مستلزم برنامه­ای جامع است که بر علت زمینه­ای یا مرتبط با خواب رفتگی تمرکز کرده و به کاهش احساس غیر معمول خواب رفتگی کمک میکند. به طوری که بتوان بیمار را به سوی یک زندگی نرمال و فعالانه سوق داد.

در موارد معمولی از احساس موقتی “سوزن سوزن شدن”، می توان این حس را با حرکت شدید عضو دچار خواب رفتگی از بین برد. در حالت طبیعی، به محض از بین رفتن فشار وارده به عصب مشکل خودبخود و بتدریج از بین می رود.

نمونه دیگری از فشرده شدن عصب می تواند فشرده شدنی باشد که بواسطه روی هم انداختن پاها بوجود می آید و بیشتر اوقات می توان آن را با اقدامی بسیار ساده به عنوان مثال از روی هم برداشتن پاها درمان کرد.

خواب رفتگی ایی که بواسطه حمله اضطرابی یا تنفس عمیق و سریع بوجود آید به خودی خود و بعد از تمام شدن دوره ی حمله بیماری حل می شود.

خواب رفتگی ایی که به خاطر گچی که خیلی تنگ است بوجود آمده هم با کاهش فشار روی اعصاب از طریق بریدن و باز کردن گچ درمان می شود.

دیگر علل خواب رفتگی که شدیدتر هستند به عنوان مثال دیابت نیاز به درمان بیشتری دارند. این درمان می تواند شامل نظارت منظم بر بیماری، دارو، فیزیوتراپی، عمل جراحی، لوازم ارتوپدی، تغییر رژیم غذایی، تغییر شیوه زندگی و بستری شدن در بیمارستان باشد.

علاوه بر مشکلات مربوط به عملکرد نورون ها برخی موارد مزمن خواب رفتگی را هم می توان در لیست مواردی قرار داد که به خود اعصاب صدمه می زنند. برخی علل آسیب عصبی عبارتند از بیماری لایم و مولتیپل اسکلروزیس، تومور مغزی هم می تواند اثرات مشابهی داشته باشد. برای افرادی که مکررا احساس “سوزن سوزن شدن” دارند. مراجعه به پزشک مراقبت های اولیه فوق العاده مهم است؛ پزشکی که وجود هر گونه مشکل جدی که می تواند باعث خواب رفتگی شود را مورد تست و بررسی قرار خواهد داد.

درمان شماری از علل خواب رفتگی می تواند مشتمل بر مدیریت مشکلات گردن توسط پزشک، فیزیوتراپیست یا فیریوتراپ باشد.

علاوه بر درمان علل زمینه ای خواب رفتگی می توان از داروهایی برای کاهش احساس نا آرامی ناشی از خواب رفتگی استفاده کرد. این داروها می توانند مشتمل بر کورتیکواستروئیدها به عنوان مثالپردنیزون باشند. در بسیاری از موارد می توان از کرم های موضعی مانند کرم لیدوکائین که برای بی حسی مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده نمود.

درد زیر انگشتان پا: درمان، علائم و علت‌ها

مراقبت در منزل

بی حسی بعد از نشستن طولانی یا موقعیت بدنی که در آن احساس راحتی نمی کنیم بعد از بازگشت گردش خون از طریق کشش یا ماساژ دادن عضو دچار خواب رفتگی رفع می شود. اگر نتوانیم علت زمینه ای خواب رفتگی را درمان کنیم، می توانیم آسپرین و ایبوپروفن را امتحان کنیم. در موارد سخت تر، گاهی دوز پایینی از داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین برای درمان ضعف رفتن پاها تجویز می شوند تا درک بدن از درد تعدیل شود. در موارد شدید، ممکن است داروهای مخدری مانند کدئین تجویز شوند.

در موارد کمبود تغذیه ای، مکمل هایی مانند ویتامین های B کمپلکس بخصوص ویتامین B12 را می توان امتحان کرد.

باید از نوشیدن الکل اجتناب کرد. ماساژ خود با روغن ها یا پمادهای معطرحاوی کپسایسین می تواند موقتا باعث تسکین درد شود. پوشیدن کفش، دستکش و لباس های گشاد هم می تواند مفید باشد.

خواب رفتن پا

فیزیوتراپی

روش‌های درمان فیزیوتراپی برای اکثر افراد مبتلا به گزگز دست و پا موثر است و به طور خاص در مواردی کاربرد دارد که بیماری در سطح پیشرفته خود نباشد. درماناین بیماری با فیزیوتراپی به منظور تسریع فرآیند بهبود، اطمینان از دستیابی به نتایج بهینه، و کاهش احتمال عود مجدد علائم بیماری در آینده، لازم و ضروری است.

نتیجه گیری

همانطور که مطالعه فرمودید خواب رفتگی انگشتان ، پاشنه و کف پا به صورت مکرر و زیاد نشانه بیماری های خاص مانند دیابت است. پیشنهاد میشود چنانچه  به صورت مداوم دچار این عارضه میشوید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

۵۲ دیدگاه. Leave new

 • مرضیه فاضل زاده
  آگوست 2, 2019 10:54 ق.ظ

  سلام زانو من همیشه ورم داره بالاش هر دو پا گاهی کمتر گاهی بیشتر امروز از صبح زانو چپم خواب رفته گزگز داره اذیتم ورمش زیادتر شده
  یعنی چکارم شده باید چکار کنم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر من ی مدته حتی دراز کشیدم جفت پاهام خواب میره یا در حال راه رفتن پام خواب میبره باید چیکار کنم؟

   پاسخ
  • سلام ببخشید من بیشتر اوقات وقتی ۴ زانو میشینم بعد از چند دقیه ای پام گز گز میکنه ایا خطر ناکه باید به دکتر مراجعه کنم؟

   پاسخ
 • سلام.بنده اکثر اوقات در منزل که بصورت درازکش هستم یا پام از سطح زمیین بالاتر باششه پای راستم گزگز میکنه.طرز نشستن که عوض میشه حل میشه.موقع خواب هم روی کمر دراز بکشم گز گز دارم.چند ماهی میشه که اینطوری شده.امکان داره به خاطر ورزش و دویدن باشه؟یا علت خاصی داره

  پاسخ
 • سلام بنده حدودا سه سال پبش از ارتفاع پایین افتادم وچهارتا مهره کمرم شکسته واسیب نخاعی شدم ونخاعم له شده وازکمر به پایین هیچ گونه حرکتی نداشتم وچند روز که بیمارستان بودم چندتا ازدکترها گفتن قطع نخاع شدی وهیچ علاجی نداری تااینکه بعداز ۷روز دکتر محسن فلاح ماراعمل کرد و خداوندپدرشون را بیامورز د وبعد مدت زمان بافیزبافیزیوتراپی و خواست خداوند متعال کم کم سرپا شدم وراه رفتم والان تعادل درست ندارم ولرزش پادارم و پاهام خیلی گزگز ومورمور میکنه واززانو به پایین خیلی درد دارد

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   مارس 27, 2020 4:29 ب.ظ

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر.
   برای مشکلی که درباره اش صحبت کردید لازم که به جراح اعصاب مراجعه کنید، امید که مشکلتون حل بشه.

   پاسخ
 • باسلام و احترام و سپاس از مطلب مفیدتان
  آقای دکتر بنده ۲۸ ساله ام از ۳-۴ روز پیش ی کم کمر درد گرفتم که بهتر شدم
  از دیشب پام درد گرفت (زانو و مفصل )
  بطوریکه خوابم نمی برد….
  از امروز صبح احساس بی حساز ۳-۴ روز پیش ی کم کمر درد گرفتم بدلیل بی تحرکی و ورزش نکردن
  که بهتر شدم
  اما از دیشب پام درد گرفت (زانو و مفصل )
  بطوریکه خوابم نمی برد….
  از امروز صبح احساس بی حسی گز گز پا) خواب با درجه پایین( فقط پای چپ دارم و جای دیگه ی هیچ موردی ندارم و با ورزش و ماساژ هم برطرف نشده
  با توجه به نداشتن سابقه تداوم این مواز ۳-۴ روز پیش ی کم کمر درد گرفتم
  که بهتر شدم
  از دیشب پام درد گرفت (زانو و مفصل )
  بطوریکه خوابم نمی برد….
  از امروز صبح احساس بی حسی یا خواب فقط پای چپ دارم (مثل علائم بعد از خواب رفتن پا )
  و با ورزش و ماساژ هم برطرف نشده
  راهنمائی بفرمائید موندنی این موضوع و نداشتن دیابت و سومصرف مواد یا الکل راهنمائی بفرمائید
  سپاس

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   آوریل 5, 2020 12:56 ب.ظ

   سلام لازم است در اولین فرصت نوار عصب عضله بگیرید.

   پاسخ
   • سلام من حدودا یک ماه پیش پاشنه پام ضربه خوورد و شکست بعد توگچ بود تا جوش خورد . اما از همون اول که ضربه خورد احساس خواب‌رفتگی و سوزن سوزن تو ران همون پام میکردم و دکتر‌باکلوفن داد هنوزم برطرف نشده باید چیکار کنم😞

    پاسخ
 • سلام ..میخواستم بگم من چند روزه ساق پای راستم منقبض شده..وپام وکف پام مداوم گز گز میکنه و حس میکنم پام سنگین شده..به نظرتون مشکل جدی وجود داره؟

  پاسخ
 • سلام من روی پام عادت دارم دو زانو میشینن چند دقیقه بعد پام خواب میده وبه زور توانش میدم البته وقتی من با در رفتگی بگن به دنیا امدم. خیلی هم بدنم خشکه؟ ممنون میشم راهنمایی ام کنید.

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   می 11, 2020 11:30 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر. برای پاسخگویی دقیق نیاز به نوار عصب دارید.

   پاسخ
 • سلام من روی پام عادت دارم دو زانو میشینم چند دقیقه بعد پام خواب میره و به زور تکامش میدم البته من با در رفتگی لگن به دنیا امدم. خیلی هم بدنم خشکه؟ ممنون میشم راهنمایی ام کنید.

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   می 11, 2020 11:30 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر. برای پاسخگویی دقیق نیاز به نوار عصب دارید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۲۵ سالمه
  چند روزه حس میکنم زانوهام سست شدن و خواب میرن وقتی میخوام جمعشون کنم پامو یه نقطه ایی توشون درد میکنه البته یکی دردش بیشتره نسبت به اون یکی زانوم و این که حس میکنم ماهیچه های ساق پا و رانم هم سست شدن و گزگز میکنن تا کف پاهام انگاری توانایی راه رفتن و ایستادن رو پاهام رو ازم گرفتنبعضی موقع این گز گز کردنو تو زانوهامم حس میکنم وقتی رو پاهامو میپوشونم با پتو یکم بهتر میشه ولی بعدش مثل اول میشن .میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   می 31, 2020 10:08 ق.ظ

   سلام. با توجه به وضعیت توصیفی بهتر است به نورولوژیست مراجعه کنید

   پاسخ
   • سلام من مدتیه انگشت سبابه پای چپم حالت خواب رفتگی،سراست چندساله که با دیدن صحنه های جنگی وکشت وکشتار کاسه سرم خواب میره ممنون میشم راهنمایی کنید

    پاسخ
 • سلام جناب دکتر اقدامی.بنده بعد از ۵دقیقه راه رفتن یا سرپا ایستادن درد شدیدی بالای ران پای چپم میگیره وپای چپم هم به خاب میرهو همینکه برای چند ثانیه دو لا میشم یا میشینم خوب میشه.ودر قسمت مچ پام هم یه تیکه پوست سفت وکلفتی به وجود اومده که با سنگ پاکردن مقداری از پوست های مرده رااز بین میبرم ود زانوی همین پا یه دنبل چرکی در اومدکه سر باز کرد.وصمنا برای برداشتن اجسام سنگین هیچ مشکلی ندارم.حالا یکی میگه دیسکه یکی میگه سیاتیکه.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
 • سلام من حدودا یک ماه پیش پاشنه پام ضربه خوورد و شکست بعد توگچ بود تا جوش خورد . اما از همون اول که ضربه خورد احساس خواب‌رفتگی و سوزن سوزن تو ران همون پام میکردم و دکتر‌باکلوفن داد هنوزم برطرف نشده باید چیکار کنم

  پاسخ
 • سلام جناب دکتر اندامهای بدنم شامل هردوپا و دستها دچار خوابرفتگی و بیحسی میشن و اگه مدت پنج دقیقه چارزانو و دوزانو مثل نماز بشینم پاهام کامل بیحس و بعد از بلند شدن و ایستادن شروع به گزگز و درد میکنند و در راه رفتن هم قسمت ساق پام خیلی درد میگیره طوری ک موقع دویدن درداستخوان ساق پام قابل تحمل نیست و دستها هم وقتی وسیله یا وزنه ای را حمل کنم پس لز چند دقیقه درد شدید و گز گز شروع میشود
  تشکر از راهنماییتون

  پاسخ
 • سلام.یکهفته است ثر بلند کردن جسم سنگین مچ دستم وپپشت بازو م درد میگیره،،پاها م خشکه .صبح چه شب ،برای شیر
  دهی است و بستن کمربندلاعری مدام اشکال دازه؟برای لاعری بعدبارداری چکار کنم؟

  پاسخ
 • سلام من ۱۵سالمه
  چند وقتی هست که خواب رفتگی پای راستم زیاد شده ، و فقط هم همین پام خواب می ره
  خیلی سخته برام بخوام باهاش راه برم
  و موقع خواب رفتگی خیلی درد می گیره ..حتی اگه با چیزی تماس پیدا نکنه بازم درد شدید داره که کم و زیاد می شه
  ممنون می شم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام.من با درد لگن شبها بیدار میشم و به زور تکانش میدهم ؛در ضمن. من با در رفتگی لگن به دنیا آمده ام لطفا راهنمایی ام کنید؟؟؟؟؟؟من سوالی را ۳۰ فروردین برایتان ایمیل کردم جواب داده نشده. با سپاس از وقت گرانبهایتان .

  پاسخ
 • سلام
  مادر من وقتی یه مدتی میشینه پای راستش میگیره بعضی اوقات در حد افتادن یا مثلا داره راه میره یه دفعه احساس گرفتگی میکنه
  میخواستم بدونم پیش چه نوع دکتری باید ببرمش؟

  پاسخ
 • سلام من چند وقته که پاهام (عضله پشت ساق)درد داره و بی حسه، قرص شل کننده عضلات خوردم منتقل شد به استخوان لگن حالا که از قرص استفاده نمیکنم ، درد به جای اولش برگشته ( من مهره ۵و۶ هم جابجا شده ) باید چیکار کنم؟؟

  پاسخ
 • سلام،من کارم خیاطیه،پشت چرخ که کار میکنم پای چپم خواب میده وتا ران پام به شدت درد میکنه چاره ای هم جز کار کردن ندارم”راه حل چیست

  پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  پای چپ من از‌قوزک بەپایین مدتیە حالتی مثل سردشدن دارە
  گزگز و مورمور و بی حسی نیست
  فقط نوعی احساس سردشدن دارە
  ممکنە خطرناک باشە؟
  ممنون میشم بگید دلیل احتمالیش چی میتونە باشە

  پاسخ
 • سلام حدود يك هفته اس ك كف پاي راست و انگشتانش خواب ميره نوار عصب هم دادم علت چي ميتونه باشه؟
  جولای 26, 2020 2:39 ب.ظ

  فاطمه

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   جولای 26, 2020 2:46 ب.ظ

   سلام باید به نورولوژیست مراجعه کنید و بر اساس نوار عصب دکتر نظر بدن

   پاسخ
 • سلام دکتر
  من مواقعی که مدتی سرپا ایستاده ام مثلا پای سینک ظرفشویی کشاله ران سمت چپم خواب میرود. یا موقعی که خوابیدم هم اخیرا می شود. با تحرک مشکل رفع می شود.من شیرازم . باید به چه پزشکی مراجعه کنم.ممنون

  پاسخ
 • سلام من مدتیه انگشت سبابه پای چپم حالت خواب رفتگی،سراست چندساله که با دیدن صحنه های جنگی وکشت وکشتار کاسه سرم خواب میره ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • حسین فقیهی
  نوامبر 6, 2020 1:31 ب.ظ

  سلام خسته نباشید استاد عزیز من وقتی چهارزانو میشینم فقط پای چپم خواب میره پای راستم اینجور نمیشه وقتی بیدار میشه شروع میکنه گزگز کردن ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 • سلام ۲۰ سالمه من اگر برای چن دقیقا حدود ۱۵ دقیقه یک جا ساکن بشینم یک پام از کشاله ران تا نوک انگشت ب مدت چن دقه بی حس و کرخت میشه جوری ک اصلا حس ندارم حداقل ماه دوبار میشه این جوری
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست